Rząd za nowelizacją budżetu na 2017 r.; będą rekompensaty za utracone deputaty węglowe

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji budżetu na 2017 r. oraz ustawy okołobudżetowej. Zmiany umożliwią m.in. wypłatę ok. 2,3 mld zł z tytułu deputatów węglowych, prawie 1 mld zł rekompensat dla telewizji i radia publicznego, 88 mln zł na szkolne gabinety lekarskie.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Minister finansów zapowiedział, że deficyt budżetowy w 2017 r. wyniesie "nieco" powyżej 30 mld zł.

„Rok skończymy na deficycie budżetowym (…), będzie jeden z najniższych w historii” – powiedział we wtorek wieczorem w Polsat News Morawiecki.

Dodał, że deficyt budżetu wyniesie „nieco powyżej 30 mld zł”, zaś deficyt sektora finansów publicznych „poniżej 50 mld zł”.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że z danych sprawozdawczych i szacunkowych o wydatkach budżetu państwa wynika, iż wydatki te będą istotnie niższe od zakładanych w ustawie budżetowej na 2017 r.

"Lepszy wynik budżetu będzie możliwy m.in. dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy przekładającej się na wzrost przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym powodującej mniejsze zapotrzebowanie na dotację z budżetu państwa dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmniejszenie wydatków będzie także możliwe w wyniku niższego wykonania budżetu Unii Europejskiej w 2016 r. i związaną z tym redukcją składek wszystkich państw członkowskich (w tym Polski) należnych za 2017 r." - napisano w komunikacie.

Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie limitu wydatków w innych częściach budżetowych o prawie 9,4 mld zł. Wyjaśniono, że zaoszczędzone środki zostaną wykorzystane m.in. na wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe dla emerytów-górników. Jeszcze w tym roku pieniądze otrzyma ok. 235 tys. osób.

Środki zostaną także przeznaczone m.in. na dokapitalizowanie Polskiego Funduszu Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, zrekompensowanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ubytku wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień z opłat abonamentowych za lata 2010-2017 oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych.

W projektowanej nowelizacji przewidziano również zwiększenie środków na realizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz na sfinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

CIR zaznaczył, że zaproponowane rozwiązania nie zmieniają podstawowych wielkości budżetu wynikających z ustawy budżetowej na 2017 r. z 16 grudnia 2016 r. Dochody pozostawiono na poziomie ok. 325,4 mld zł, wydatki - ok. 384,7 mld zł, deficyt - ok. 59,3 mld zł.

Do przewidzianych w projekcie nowelizacji budżetu przesunięć odnosi się przyjęty również we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.

"W celu skutecznej realizacji w 2017 r. zadań w sektorze górnictwa węgla kamiennego, wprowadzono przepis umożliwiający uelastycznienie gospodarki finansowej ministra energii oraz zabezpieczający w tegorocznym budżecie państwa środki na wypłatę świadczeń rekompensacyjnych z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Na ten cel zostanie przeznaczone ok. 2,3 mld zł dla emerytów-górników" - poinformowało CIR.

Ustawa przewiduje przekazanie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji rekompensaty w wysokości 980 mln zł za utracone w latach 2010-2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych. "Środki te zostaną przeznaczone przez KRRiT publicznej radiofonii i telewizji na realizację zadań misji publicznej - w wysokości nieprzekraczającej wydatków poniesionych na jej wykonywanie" - wyjaśniono.

Utworzona zostanie też rezerwa celowej na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych (podstawowych i średnich), zapewniających uczniom poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (udzielanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną). CIR tłumaczy, że rezerwa ta (ok. 88 mln zł) zostanie podzielona między wnioskujące jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły publiczne, najpóźniej do 15 grudnia 2017 r.

Projekt ustawy okołobudżetowej zakłada utworzenie nowej rezerwy celowej w wysokości 316,9 mln zł "na uzupełnienie wydatków zaplanowanych na realizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz wypłatę dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Program Rodzina 500 plus), a także na wydrukowanie Kart Dużej Rodziny."

Ponadto, zgodnie z projektem, minister rozwoju przeznaczy 100 mln zł na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PAIH na realizację zadań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Obie ustawy maja wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

autor: Marcin Musiał

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 hdrvn

Za hajs podatników baluj!

! Odpowiedz
5 7 niepelnosprawny_org

deficyt bedzie mniejszy, jak zwykle ostrożne prognozy pana wicepremiera...

! Odpowiedz
12 20 jkl777

Gdyby nie 500+, FundacjaDlaOjcaRydzyka, Miesiewicze na Swoim, Sadurska+ i swirek_antoni to DEFICYTU by nie bylo! Zwlaszcza, ze nie ma ZADNYCH inwestycji, ani zakupow dla wojska. Ktos wydoil miliardy PLN.

! Odpowiedz
7 40 bionikjaga

Balcerowicz musi wrócić!

! Odpowiedz
10 95 greg_waw

2,3 mld zł z tytułu deputatów węglowych
1 mld zł rekompensat dla telewizji i radia publicznego

88 mln zł na szkolne gabinety lekarskie

To obrazuje priorytety naszego rządu...

! Odpowiedz
24 64 erdwa

Przecież od pół roku wiadomo było co będzie. Trolle od karnowskich sialy tu propagandę typu 'wystarczy nie krasc'. Teraz wychodzi że PIS kradnie jeszcze wiecej niż poprzednicy. W czasie takiej koniunktury ledwo 3% wzrostu i coraz wiekszy deficyt. I zdziwienie że czerwień ciągle na giełdzie a obligacje ledwo ledwo dają zarobić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 28 antypropaganda

Tyle że za PO czerwień była permanentna. Jak to wytłumaczy troll od Grzecha?

! Odpowiedz
11 25 fakty odpowiada antypropaganda

Może największy kryzys od 1928 roku poprawiony kryzysem strefy Euro ? Ale pewnie nie pamiętasz, w przedszkolu o tym nie mówili.

! Odpowiedz
5 65 mrzo

A 20 wrzesnia Morawiecki mowil ze deficyt bedzie ponizej zaplanowanego o 10 - 20 %..
http://www.tvp.info/34067404/prawie-5-mld-zl-nadwyzki-budzetu-panstwa

! Odpowiedz
4 39 jkl777

oj tam, oj tam, PowerPoint wszystko przyjmie.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil