REKLAMA

Rząd wprowadza regionalizację obostrzeń i nakaz noszenia maseczek

2021-02-24 15:15, akt.2021-02-24 16:18
publikacja
2021-02-24 15:15
aktualizacja
2021-02-24 16:18
Ministerstwo Zdrowia

W reakcji na gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem rząd ogłasza zmianę zasad bezpieczeństwa.

Rząd utrzymuje obecnie obowiązujące restrykcje w całym kraju, wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, w którym od soboty restrykcje zostaną zaostrzone - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały kroczek wstecz, musimy się o pół kroku cofnąć, a tak naprawdę cofnąć się o 1/16 tego kroku. Chcielibyśmy, aby restrykcje, które będą obowiązywały, nowe, od soboty, żeby ten poziom regulacji, z którym mamy do czynienia został utrzymany w całym kraju, poza województwem warmińsko-mazurskim" - powiedział minister.

"Chcemy, żeby nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina, również inne miejsca użyteczności publicznej zostały z powrotem zamknięte. Również nasze obostrzenia dotyczące i hoteli i muzeów, galerii, kin teatrów, (...) również kortów, czy basenów" - dodał.

Minister zdrowia poinformował też, że wprowadzony zostanie obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granice Polski.

"Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową (z Czechami i Słowacją - PAP) granice Polski. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest wykonanie testu ciągu ostatnich 48 godzin" - powiedział.

Niedzielski poinformował ponadto, że od 27 lutego wprowadzony zostanie zakaz używania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do zasłaniania ust - zasłanianie ust i nosa będzie możliwe tylko maseczkami. 

Badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 12 146 nowych zakażeń koronawirusem, czyli aż o prawie 3,5 tysiąca więcej niż tydzień temu - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 372 osoby, o prawie sto więcej niż tydzień temu.

Niedzielski: Prawdopodobnie próbne matury w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przesunięte, decyzje podejmie szef MEiN

Prawdopodobnie próbne matury w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przesunięte, decyzje podejmie szef MEiN Przemysław Czarnek - zapowiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ został zapytany w środę na konferencji prasowej o obostrzenia wprowadzane przez rząd od soboty dla województwa warmińsko-mazurskiego w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem.

Zapowiedział, że jego resort wprowadzając obostrzenia używa dwutygodniowego okresu ich obowiązywania. Dodał, że MZ ma też umowę z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem dotyczącą tych okresów. "Jeżeli te wskaźniki trochę wolniej będą rosły, to będziemy mogli nawet za tydzień podjęć decyzje o powrocie (do stanu sprzed wprowadzenia dodatkowych obostrzeń - PAP). Wszystko to zależy od scenariusza jaki będziemy mieli - powiedział.

Zapytany został też o próbne matury w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście tego, że zostały one zaplanowane na przyszły tydzień. "Prawdopodobnie zostaną one przesunięte. Tu decyzje podejmie minister Czarnek" - odpowiedział.

W środę na konferencji Niedzielski poinformował, że od soboty w całym kraju poziom restrykcji pozostaje taki, jak obecnie, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

"W województwie tym chcemy wprowadzić regulacje dyscyplinujące: chcemy, aby nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego, a galerie, muzea, kina, hotele oraz miejsca użyteczności publicznej niestety znowu zostały zamknięte" - informował minister zdrowia. Dodał, że dotyczy to również kortów i basenów.

Niedzielski zwrócił uwagę, że w woj. warmińsko-mazurskim jest największy wskaźnik absencji w uczniów w szkołach oraz wskaźnik przejścia szkół na zdalne nauczanie. "O ile w Polsce ten wskaźnik przejścia na nauczanie zdalne jest niski, wynosi 1-2 proc., to w woj. warmińsko-mazurskim mamy prawie 7 proc. wskaźnik absencji, a jeżeli chodzi o placówki to prawie 10 proc." - poinformował minister.

Zaznaczył, że na Warmii i Mazurach wskaźnik zakażeń koronawirusem wśród nauczycieli także jest wysoki - wynosi ok. 7 proc, natomiast w skali kraju, to niecałe 2 proc.

Niedzielski: Nie zapadły żadne decyzje w sprawie zakupu szczepionek poza unijnym mechanizmem

Nie zapadły żadne decyzje w sprawie zakupu szczepionek poza unijnym mechanizmem; rozpatrywaliśmy tylko te szczepionki, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski pytany w środę na konferencji prasowej o możliwość pozyskania szczepionek przeciw COVID-19 poza unijnym mechanizmem, zaznaczył, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

"Jesteśmy cały czas na etapie rozeznana rynku. To rozeznanie już mamy, natomiast żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta" - zaznaczył minister.

Wskazał, że głównym kryterium w sprawie ewentualnego zakupu szczepionek poza unijnym mechanizmem jest bezpieczeństwo pacjenta.

"W zasadzie rozpatrywaliśmy tylko te szczepionki, które są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Tutaj nie ma przestrzeni do ryzykowania; chyba żebyśmy samodzielnie podjęli decyzję o dopuszczeniu, jest też taka procedura o charakterze wyjątkowym, ale na tę chwilę nie ma w tym zakresie żadnych nowych informacji" - powiedział minister. 

Od 12 lutego zostały poluzowane wcześniej obowiązujące obostrzenia:

 1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 3. Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 4. Stoki otwarte.
 5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 6. Siłownie dalej zamknięte.
 7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Od 1 lutego otwarte są sklepy w galeriach handlowych. Wówczas zniesiono również godziny dla seniorów. 18 stycznia do szkół podstawowych wrócili uczniowie klas I-III, pozostali nadal uczą się zdalnie.

Nadal obowiązują wcześniejsze obostrzenia:

 • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
 • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
 • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
 • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
 • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 • Targi, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online.

Niedzielski: Trzecia fala koronawirusa się rozpędza

Trzecia fala koronawirusa się rozpędza; średnia dzienna zakażeń na poziomie 8 tys. przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tys. Przyrost obłożenia łóżek covidowych o 1200, wcześniej notowaliśmy spadki - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MSZ wskazywał na środowej konferencji prasowej, że w Polsce rozpędza się trzecia fala koronawirusa. "Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia stają się naprawdę coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, w październiku" - dodał.

"Jesteśmy już w sytuacji, kiedy średnia dzienna na tle ostatniego tygodnia osiągnęła poziom 8 tys. przypadków, a tydzień temu było niecałe 6 tys. przypadków. Czyli z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o blisko 1/3" - mówił Niedzielski, zaznaczając, że nie jest to jedyny parametr, który wskazuje na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej.

Odnosząc się do systemu szpitalnictwa, minister zdrowia podkreślił, że odwróciła się tendencja, która miała miejsce w ostatnich wielu tygodniach systematycznego zmniejszenia liczby zajętych łóżek. Przekazał, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost obłożenia łóżek covidowych o ponad 1 200. "A do tej pory z tygodnia na tydzień mieliśmy do czynienia z spadkami, nawet rzędu 1000 łóżek" - zaznaczył.

PAP/BPL

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (101)

dodaj komentarz
itso_nie_oddawaj_figur
''Prawo Parkinsona − teza autorstwa Cyrila Northcote’a Parkinsona przedstawiająca zasadę intensywnego wzrostu liczby urzędników zatrudnionych w administracji publicznej, niezależnie od tego, jaka praca jest do wykonania i jak wiele zadań ma być zrealizowanych w określonym czasie[1].

Prawo to odnosi się
''Prawo Parkinsona − teza autorstwa Cyrila Northcote’a Parkinsona przedstawiająca zasadę intensywnego wzrostu liczby urzędników zatrudnionych w administracji publicznej, niezależnie od tego, jaka praca jest do wykonania i jak wiele zadań ma być zrealizowanych w określonym czasie[1].

Prawo to odnosi się do organizacji formalnych typu biurokratycznego. Oznacza ono, że jeżeli pracownik ma określony czas na wykonanie danego zadania, zadanie to zostanie wykonane w możliwie najpóźniejszym terminie.''

:D
itso_nie_oddawaj_figur
ah źródełko: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Parkinsona
shadow_xx
Kolejna przebrzydła morda, która wywołuje odruch wymiotny. Zadziwiające jest to jak szybko można stracić szacunek.

Te "obostrzenia" już się znudziły, propagandowa machina przestaje działać. Niedzielski mówi, że trzecia fala już jest, inni przedstawiciele rządu mówią, że jeszcze jej nie ma - nic
Kolejna przebrzydła morda, która wywołuje odruch wymiotny. Zadziwiające jest to jak szybko można stracić szacunek.

Te "obostrzenia" już się znudziły, propagandowa machina przestaje działać. Niedzielski mówi, że trzecia fala już jest, inni przedstawiciele rządu mówią, że jeszcze jej nie ma - nic dziwnego, że ludzie przestają wierzyć w te szambo.
meryt
bankster-kreator 2021-02-23 11:24 "Jednej rzeczy tu nie rozumiem, hotele zamknięte, restauracje zamknięte, baseny zamknięte"

shadow_xx "nic dziwnego, że ludzie przestają wierzyć w te szambo"

Bo są otwarte :)

Od 12 lutego
"W ramach określonego reżimu sanitarnego otwarte zostaną
bankster-kreator 2021-02-23 11:24 "Jednej rzeczy tu nie rozumiem, hotele zamknięte, restauracje zamknięte, baseny zamknięte"

shadow_xx "nic dziwnego, że ludzie przestają wierzyć w te szambo"

Bo są otwarte :)

Od 12 lutego
"W ramach określonego reżimu sanitarnego otwarte zostaną hotele... baseny" :)

"Restauracje otwarte na wynos"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lidl-szuka-2-6-tys-pracownikow-Placi-min-3550-zl-brutto-8061846.html
shadow_xx odpowiada meryt
Rządowy cyrk otwarty! Meryt otwarty!
meryt odpowiada shadow_xx
shadow_xx "cyrk otwarty!

Otworzyłeś cyrk z szambem :) Inni lubią przy tym powspominać i uprawiać sztukę :)

shadow_xx "nic dziwnego, że ludzie przestają wierzyć w te szambo"

pstrzezek2020-11-10 20:04
"ach jak miło powspominać siedząc w szambie po uszy"

dlaczego_nie
shadow_xx "cyrk otwarty!

Otworzyłeś cyrk z szambem :) Inni lubią przy tym powspominać i uprawiać sztukę :)

shadow_xx "nic dziwnego, że ludzie przestają wierzyć w te szambo"

pstrzezek2020-11-10 20:04
"ach jak miło powspominać siedząc w szambie po uszy"

dlaczego_nie 2020-11-05 18:40
"To prawdziwa sztuka stać po uszy w szambie i robić przysiady"
shadow_xx odpowiada meryt
Niczego nie otworzyłem, bo ciężko konkurować ze specjalistami od szamba, którzy od 5 lat są na głównej scenie, a specjalista meryt został oddelegowany do teatru bankier.pl, aby głosić "dobrą nowinę".

Poza tym niech ci poprawią funkcję rozpoznawania tekstu, bo ucinasz cytaty.
meryt odpowiada shadow_xx
shadow_xx "Niczego nie otworzyłem"

"te szambo" jest w twojej wypowiedzi :)

O zamkniętym tekst inaczej brzmiałby :)

shadow_xx2021-02-24 21:56
"nic dziwnego, że ludzie przestają wierzyć w te szambo"
ripaf2
jak w tanim thilerze. ogłaszają ze cos zrobią ale nie wiadomo co i mamy się bac do weekendu albo nastepnego weekendu. O co tu chodzi. Chcą poszatkować kraj na strefy by ludzie się nie buntowali? To jakaś maligna!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki