REKLAMA

Rząd chce odkupić kopalnię węgla w Bogdance. Kurs spółki reaguje wzrostami

2022-06-14 09:06, akt.2022-06-14 15:21
publikacja
2022-06-14 09:06
aktualizacja
2022-06-14 15:21

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie działań w zakresie nabycia przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA przedłożoną przez ministra aktywów państwowych - podano w komunikacie KPRM. Kurs węglowej spółki wyraźnie zyskuje podczas wtorkowej sesji.

Rząd chce odkupić kopalnię węgla w Bogdance. Kurs spółki reaguje wzrostami
Rząd chce odkupić kopalnię węgla w Bogdance. Kurs spółki reaguje wzrostami
/ Puls Biznesu

Poranne informacje o potencjalnej zmianie właściciela (umieszczenie w porządku obrad Rady Ministrów stosownej uchwały) sprawiły, że kurs Bogdanki zyskiwał w pierwszej fazie wtorkowego handlu ponad 6,5 proc. Po godzinie 15.00 kurs rósł o ok. 4 proc. przy 16,5 mln zł obrotu - największych w segmencie mniejszych spółek i jednymi z większych na całej GPW.

Bankier.pl

Blisko 65 proc. udziałów w akcjonariacie ma notowana na GPW Enea (razem ze spółką zależną Enea Wytwarzanie), której akcje rosły ok. godziny 11.00 o 2,5 proc. Spółka poinformowała ostatnio, że w dniu 27 maja, Enea Wytwarzanie zbyła na sesji 57 tys. akcji Bogdanki, przez co jej udział w akcjonariacie zmniejszył się z 1,43 proc. do 0,34 proc. Łączny udział Enei spadł natomiast z 65,99 proc. do 64,91 proc. Kapitalizacja LW Bogdanki, według ceny zamknięcia z poniedziałkowej sesji wynosiła 1,772 mld zł. 

Jak podano, Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowuje list intencyjny, który zostanie podpisany przez Skarb Państwa oraz spółkę Enea, w sprawie rozpoczęcia procesu nabycia akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

"Nabycie akcji LW Bogdanka jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Chodzi o zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla do podmiotów gospodarki narodowej" - napisano.

"Sytuacja międzynarodowa, w szczególności agresywna polityka Rosji, której przejawem jest wojna na Ukrainie, wywołuje niepewność na rynku węgla, jeśli chodzi o cenę oraz dostępność tego surowca. Z tego względu nabycie akcji LW Bogdanka przez Skarb Państwa jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Zabezpieczy to interes państwa w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla dla krajowych odbiorców. Działania te wpisują się w plany dotyczące reorganizacji energetyki konwencjonalnej w Polsce" - dodano

W marcu, Rada Ministrów przyjęła dokument dotyczący transformacji sektora energetycznego w Polsce, który zakłada m.in. wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Jednak nie ma planów, by do NABE weszła Bogdanka. Enea swego czasu w strategii sygnalizowała pomysł zbycia węglowej spółki. 

Po sesji 17 czerwca LW Bogdanka wejdzie do indeksu mWIG40. Razem z Grupą Pracuj zastąpią w portfelu średnich spółek Playway i Biomed Lublin. 

MKu

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
darius19
dziwne. Widze etatowych za stajni Putlera. Zatroskanych gospodarka surowcami w naszym kraju. Bo to Putina tez nijako dotyczy. Rosja to kraj bandycki. A u nas narodowo-socjalistyczna partia rzadzaca udaje prawicowa
polonu
ha ha ha tak będzie jak z kredytami .
polonu
pewnie że odkupią tylko po 30 zł i wydymają wszystkich bez mydła .
andriej_duda
Ukraincy podobno przestali przyjezdzac do Polin to sie im rozda przywileje takie jak w Kopalniach na slasku i zatrudni w Lubelskiem! Na Ślunsku zwiazki za silne, nie chcą wpuszczac do Kopalni (złota) szoszonów z dobnbasu ale jak sie dobuduje chodników, rozda 14ki 15ki na grubie 10 tys na miesiac za machanie łopatą to znowu zaczną Ukraincy podobno przestali przyjezdzac do Polin to sie im rozda przywileje takie jak w Kopalniach na slasku i zatrudni w Lubelskiem! Na Ślunsku zwiazki za silne, nie chcą wpuszczac do Kopalni (złota) szoszonów z dobnbasu ale jak sie dobuduje chodników, rozda 14ki 15ki na grubie 10 tys na miesiac za machanie łopatą to znowu zaczną przyjezdzac!
andriej_duda
Te miejsca w Kopalniach się Ukraincom po prostu należa!

- Tak uwazam
anty12
Rząd chce + wjechało na banie. Urocze. W tym grajdole nawet nie planują na tydzień do przodu.
darius19
socjalizm - tak rynek - nie Prawica tylko z nazwy. Naprawde narodowi-socjalisci
prawnuk
? nie obrażaj Adolfa. co prawda robił rzeczy za które będzie potępiony na wieki, ale nie uważał państwa za dobrego przedsiębiorcę
prawnuk
PGG zredukowało: wydobycie o 12%, i zatrudnienie o 10%. Czyli mając do wyboru co zamykac : to co jest mało nieefektywne czy bardzo nieefektywne - postawiono na zamykanie tego co gorsze.....
Państwo jest świetnym właścicielem
andriej_duda
No co się dziwisz, tak samo przeciez jest ze szkołami - zamiast sprywatyzowac, wolą placić po 5 tys zł za miesiac, leniwym paniusiom nauczycielusiom, nie odrózniajacym srenicy od obwodu koła, za 10 godzin pracy w tygodniu. Górnik i nauczycielka na tym samym wózku jada.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki