W ramach projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych rząd analizuje rozwiązanie dotyczące ograniczenia kupna powyżej pięciu mieszkań w jednej inwestycji - poinformował w RMF FM minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.


"Myślimy jeszcze o końcowym rozwiązaniu. Jeśli chodzi o firmy, to chcemy tu wprowadzić podwyższony podatek PCC dla tych dużych podmiotów, nie chcemy ich całkowicie zablokować, ale wprowadzić takie PCC. Natomiast w przypadku osób indywidualnych trwa dyskusja, czy to będzie na szóste mieszkanie, czy to będzie sześć w danej inwestycji" - powiedział Buda.
"Problem polega też na tym, że w danej inwestycji szybko znikają nieruchomości, bo są hurtowo wykupywane przez małą grupę. Takie rozwiązanie, polegające na tym, że nie można kupić takiego pakietu w danej inwestycji, też byłoby rozwiązaniem. Więc być może to będzie rozwiązanie, gdzie nie można kupić więcej niż pięciu mieszkań w danej inwestycji" - dodał.
Buda: Musimy ograniczyć flipping, bo powoduje on bańkę cenową
Minister ocenił, że rozwiązanie dotyczące tego, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok, nie jest najlepsze.
"Do tego pomysłu bym się nie przywiązywał. Uważam, że nabywanie kolejnych mieszkań, jeśli ktoś ma na to środki, w dzisiejszym momencie, kiedy mieszkania mogą stać puste i deweloperzy mogą mieć problem, bo mieszkania nie są kupowane, to nie jest najlepsze rozwiązanie" - powiedział Buda.
"Decyzji w tej sprawie nie będę podejmował sam, ale - w mojej ocenie - to nie jest moment, aby tę regułę wprowadzić" - dodał.
Minister poinformował, że rząd chce dołączyć rozwiązania ograniczające nabywanie lokali mieszkalnych do projektu dotyczącego programu "Pierwsze mieszkanie".
"Do tego projektu dołożymy te rozwiązania, do kredytu mieszkaniowego 2-proc., autopoprawką albo na poziomie parlamentu. Musimy ograniczyć flipping, bo powoduje on bańkę cenową, podwyższanie cen" - powiedział Buda.
W styczniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych.
Wstępnie projekt zakładał, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami, kupując szóste lub kolejne mieszkanie, trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.
Buda: W piątek przedstawię propozycje w sprawie tzw. patodeweloperki
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że w piątek podczas spotkania z branżą budowlaną przedstawi propozycje dotyczące ograniczeń tzw. patodeweloperki. Dodał, że ma nadzieję, iż dojdzie do konsensusu.
Minister rozwoju i technologii pytany w czwartek w radiu RMF FM o zapowiadane przez resort ograniczenia tzw. patodeweloperki firm budowlanych wskazał, że w piątek odbędzie się w tej sprawie "ostatnie spotkanie z branżą". Przypomniał, że podczas poprzednich spotkań "były pewne zastrzeżenia". "Branża troszkę się broni" - stwierdził minister.
"Jutro mamy spotkanie z branżą budowlaną, ostatecznie przedstawię swoje propozycje i mam nadzieję, że dojdzie do takiego konsensusu, że wyjdziemy z tymi propozycjami na zewnątrz" - stwierdził Buda. Wskazał, że kierunek zmian w stosunku do pierwotnego projektu zostanie zachowany.
Wskazał np. na konieczność wyeliminowania możliwości wyznaczania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pod oknami mieszkańców. "Tego nie było w pierwotnym projekcie, ale deweloperzy wymyślają dziwne historie. Trzeba reagować na każdą tego typu sytuację" - powiedział.
Szef MRiT zapowiedział też, że w ustawie o patodeweloperce zostanie wprowadzony przepis, "który powie jasno: wszystkie mieszkania, które deweloper wystawia, muszą mieć swoją cenę dla wszystkich na stronie internetowej".
Na początku stycznia resort rozwoju zapowiedział zmiany w rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zmiany Prawa budowlanego, które mają - zdaniem MRiT - pozwolić na skuteczniejszą walkę z tzw. patodeweloperką.
W lutym minister Buda pytany na konferencji o te rozwiązania, przekazał, że są "praktycznie gotowe".
Zapowiedziane przez ministerstwo zmiany to m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów oraz odległości między balkonami - do minimum 4 metrów, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie konieczne ma być stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości. Resort chce również przeciwdziałać zjawisku, kiedy lokale użytkowe są sprzedawane jako np. lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak mieszkania. Po zmianie przepisów powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 mkw., czyli tyle, ile minimalna powierzchnia mieszkania.(PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ pad/ pat/ asa/