REKLAMA
JUŻ JUTRO

Rząd wciąż nie zdecydował ws. hurtowego zakupu mieszkań. Jakie opcje są na stole?

2023-03-09 13:08, akt.2023-03-09 14:25
publikacja
2023-03-09 13:08
aktualizacja
2023-03-09 14:25

W ramach projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych rząd analizuje rozwiązanie dotyczące ograniczenia kupna powyżej pięciu mieszkań w jednej inwestycji - poinformował w RMF FM minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Rząd wciąż nie zdecydował ws. hurtowego zakupu mieszkań. Jakie opcje są na stole?
Rząd wciąż nie zdecydował ws. hurtowego zakupu mieszkań. Jakie opcje są na stole?
fot. https://www.flickr.com/photos/premierrp/52608091857/ / / Flickr

"Myślimy jeszcze o końcowym rozwiązaniu. Jeśli chodzi o firmy, to chcemy tu wprowadzić podwyższony podatek PCC dla tych dużych podmiotów, nie chcemy ich całkowicie zablokować, ale wprowadzić takie PCC. Natomiast w przypadku osób indywidualnych trwa dyskusja, czy to będzie na szóste mieszkanie, czy to będzie sześć w danej inwestycji" - powiedział Buda.

"Problem polega też na tym, że w danej inwestycji szybko znikają nieruchomości, bo są hurtowo wykupywane przez małą grupę. Takie rozwiązanie, polegające na tym, że nie można kupić takiego pakietu w danej inwestycji, też byłoby rozwiązaniem. Więc być może to będzie rozwiązanie, gdzie nie można kupić więcej niż pięciu mieszkań w danej inwestycji" - dodał.

Buda: Musimy ograniczyć flipping, bo powoduje on bańkę cenową

Minister ocenił, że rozwiązanie dotyczące tego, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok, nie jest najlepsze.

"Do tego pomysłu bym się nie przywiązywał. Uważam, że nabywanie kolejnych mieszkań, jeśli ktoś ma na to środki, w dzisiejszym momencie, kiedy mieszkania mogą stać puste i deweloperzy mogą mieć problem, bo mieszkania nie są kupowane, to nie jest najlepsze rozwiązanie" - powiedział Buda.

"Decyzji w tej sprawie nie będę podejmował sam, ale - w mojej ocenie - to nie jest moment, aby tę regułę wprowadzić" - dodał.

Minister poinformował, że rząd chce dołączyć rozwiązania ograniczające nabywanie lokali mieszkalnych do projektu dotyczącego programu "Pierwsze mieszkanie".

"Do tego projektu dołożymy te rozwiązania, do kredytu mieszkaniowego 2-proc., autopoprawką albo na poziomie parlamentu. Musimy ograniczyć flipping, bo powoduje on bańkę cenową, podwyższanie cen" - powiedział Buda.

W styczniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych.

Wstępnie projekt zakładał, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, kupując szóste lub kolejne mieszkanie, trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

Buda: W piątek przedstawię propozycje w sprawie tzw. patodeweloperki

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że w piątek podczas spotkania z branżą budowlaną przedstawi propozycje dotyczące ograniczeń tzw. patodeweloperki. Dodał, że ma nadzieję, iż dojdzie do konsensusu.

Minister rozwoju i technologii pytany w czwartek w radiu RMF FM o zapowiadane przez resort ograniczenia tzw. patodeweloperki firm budowlanych wskazał, że w piątek odbędzie się w tej sprawie "ostatnie spotkanie z branżą". Przypomniał, że podczas poprzednich spotkań "były pewne zastrzeżenia". "Branża troszkę się broni" - stwierdził minister.

"Jutro mamy spotkanie z branżą budowlaną, ostatecznie przedstawię swoje propozycje i mam nadzieję, że dojdzie do takiego konsensusu, że wyjdziemy z tymi propozycjami na zewnątrz" - stwierdził Buda. Wskazał, że kierunek zmian w stosunku do pierwotnego projektu zostanie zachowany.

Wskazał np. na konieczność wyeliminowania możliwości wyznaczania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pod oknami mieszkańców. "Tego nie było w pierwotnym projekcie, ale deweloperzy wymyślają dziwne historie. Trzeba reagować na każdą tego typu sytuację" - powiedział.

Szef MRiT zapowiedział też, że w ustawie o patodeweloperce zostanie wprowadzony przepis, "który powie jasno: wszystkie mieszkania, które deweloper wystawia, muszą mieć swoją cenę dla wszystkich na stronie internetowej".

Na początku stycznia resort rozwoju zapowiedział zmiany w rozporządzeniu ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zmiany Prawa budowlanego, które mają - zdaniem MRiT - pozwolić na skuteczniejszą walkę z tzw. patodeweloperką.

W lutym minister Buda pytany na konferencji o te rozwiązania, przekazał, że są "praktycznie gotowe".

Zapowiedziane przez ministerstwo zmiany to m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynków wielorodzinnych od granicy działki do 6 metrów oraz odległości między balkonami - do minimum 4 metrów, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie konieczne ma być stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości. Resort chce również przeciwdziałać zjawisku, kiedy lokale użytkowe są sprzedawane jako np. lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak mieszkania. Po zmianie przepisów powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 mkw., czyli tyle, ile minimalna powierzchnia mieszkania.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/ pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (15)

dodaj komentarz
maxykaz
Rząd czego sie dotknie to zrujnuje. Czyli wiecie co z mieszkaniami bedzie
konradcz
Rynek spokojnie sam wszystko sobie wyreguluje, więc śmierdzące paluchy i ich durne łby niech trzymają się jak najdalej.

Niech żyje wolny rynek !! Precz z komuną !!
kamilzwroclawia
Wolny rynek w którym ludzie od drukarek, banksterzy i oligarchia skupują nieruchy na potęgę
janmieszak
Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. Nikt nie patrzy na to, że wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać najemcę-naciągacza. Przeczytajcie jak się chronić- na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? – jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
vacarius
Jak zwykle zakażą kowalskiemu a firmy i fundusze i tak będą dalej mieszkaniami obracać. Tylko ze po tym już zadnen kowalski na mieszkaniach się nie dorobi. Nawet gdy wygra w lotto. To sobie nie zostanie tak łatwo reniterem za tą kasę z wygranej.
hfjdj
Równie dobrze można zakazać posiadania więcej niż x zł majątku. Do czego to doprowadzi? No do tego że ludzie którzy mają już x przestaną pracować. A jak zakaże się kupowania mieszkań to deweloper będzie miał mniej zleceń i mniej mieszkań powstanie. Jeżeli fundusz zamawia u dewelopera 100 mieszkań to ten kupuje działke i buduje. A Równie dobrze można zakazać posiadania więcej niż x zł majątku. Do czego to doprowadzi? No do tego że ludzie którzy mają już x przestaną pracować. A jak zakaże się kupowania mieszkań to deweloper będzie miał mniej zleceń i mniej mieszkań powstanie. Jeżeli fundusz zamawia u dewelopera 100 mieszkań to ten kupuje działke i buduje. A jak nie zamówi to nie powstanie ten budynek tak samo jak ty który to czytasz nie zamawiasz domu na polu i pole jest puste i domu nie ma. Co jest niezrozumiałe w tym?
bangladesznadwisla
lepszy jest podatek dla tych co posiadają dużo mieszkań a potrzebują tylko1 lub 2.
znam takiego lekarza co ma 100 mieszkań i się śmieje z ludzi.

podatek od samego zakupu to absurd i tylko osłabi branże bo finalnie sprzedający będzie musiał zejść z ceny
jkl777
1000 napisz, bedzie lepiej lapac pisowcow intelektualnych
hfjdj
Czy to tak ciężko zrozumieć że jak nakażesz płacić podatek to albo ten podatek będzie wliczony w czynsz najmu albo właściciel policzy że mu się nie opłaca, nie kupi i dewelopera i tego mieszkania wcale nie będzie?
jas2
Problemem nie jest ilość mieszkań na posiadacza, tylko żeby wybudowane mieszkania były zasiedlane.
Inaczej trzeba budować wciąż nowe i nowe mieszkania, a ludzie nadal nie mają gdzie mieszkać.
Błędne koło.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki