REKLAMA

Rząd talibów zawarł z Rosją umowę na dostawy paliw i żywności

2022-09-28 21:00
publikacja
2022-09-28 21:00

Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy, benzynę i pszenicę; jest to pierwsze międzynarodowe porozumienie gospodarcze nowego rządu w Kabulu - powiadomiła agencja Reutera.

Rząd talibów zawarł z Rosją umowę na dostawy paliw i żywności
Rząd talibów zawarł z Rosją umowę na dostawy paliw i żywności
/ Reuters

Rosja dostarczy Afganistanowi około miliona ton benzyny, podobną ilość oleju napędowego, 500 tys. ton skroplonego gazu (LPG) i dwa miliony ton pszenicy w ujęciu rocznym. Moskwa zaoferowała administracji talibów zniżkę w stosunku do średnich światowych cen tych towarów - powiadomił p.o. ministra handlu i przemysłu Afganistanu Hadżi Nooruddin Azizi, cytowany przez agencję Reutera.

Jak dodał, porozumienie będzie obowiązywać w okresie próbnym, po którym obie strony mogą przedłużyć umowę. Rosyjskie paliwa i żywność zostaną dostarczone do Afganistanu koleją i transportem drogowym.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, po wycofaniu się z tego kraju wojsk USA i NATO. Rosja jest jednym z nielicznych państw, które utrzymały swoją misję dyplomatyczną w Kabulu pomimo zmienionych uwarunkowań politycznych i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w mieście.

Chociaż władze w Moskwie oficjalnie nie uznały nowego afgańskiego rządu, nawiązały z talibami kontakty polityczne i handlowe. (PAP)

szm/ tebe/

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (9)

dodaj komentarz
xyzq
Po Talibanie jeszcze Al-Nusra i Daesh zostały do podpisania umów o "współpracy"...
pikawka
moze amerykanie im beda za to placic kasa ktora zajumali z Afganistanu w czasie wojny w celach humanitarno-pokojowo-stabilizacyjnych :D
lebski_gosc
Ciekawe dlaczego nie chcą współpracować z USA? Hmm....
zene
Bo Taliby nie beda wasalami Jankesów jak PIS,
robic dobrze za friko, to specjalnosc PIS & Co.
ehud
Jankesi niszczyli Afganistan przez ponad 20 lat - bez pomocy z zewnątrz długo nie pociągną!
zene
To jest drobiazg
Ustalaja tez inwestycje w wydobycie, przetwórstwo róznych róznosci

Jest wegiel, gaz, zloto, kamienie szlachetne, ropa, ruda zelaza itd
Czyli wkrótce szejk Azji, Jankesi nie zdazyli przez 20 lat okupacji wiele zrabowac
ehud
Podatnicy jankescy sporo zapłacą za tą awanturę wywołaną przez Jurka Busza-syna. To była najdłuższa wojna w historii USA i na dodatek na kredyt - porażka!

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8227500,afganistan-interwencja-koszt-wyliczenia-dolary-usa.html
ehud
Prof. Linda Blimes, wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że interwencja w Afganistanie jest najdroższą wojną w amerykańskiej historii, a jej koszt rzeczywisty wyniesie 4-6 bln dolarów. Szacunki Blimes biorą bowiem pod uwagę również koszty społeczne jak: długotrwała opieka medyczna weteranów, odszkodowania dla rodzin, renty Prof. Linda Blimes, wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że interwencja w Afganistanie jest najdroższą wojną w amerykańskiej historii, a jej koszt rzeczywisty wyniesie 4-6 bln dolarów. Szacunki Blimes biorą bowiem pod uwagę również koszty społeczne jak: długotrwała opieka medyczna weteranów, odszkodowania dla rodzin, renty inwalidzkie.

Wykładowczyni ostrzega, że największe koszty są dopiero przed amerykańskimi podatnikami.
ehud
Poza kosztami materialnymi, wojna w Afganistanie przyniosła także śmierć tysięcy ludzi. Według danych Uniwersytetu Browna z 2019 roku, od października 2001 roku w interwencji zbrojnej zginęło ponad 64 tys. wojskowych, w tym ponad 2300 żołnierzy amerykańskich.

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki