REKLAMA

Rząd dopłaci Mercedesowi 18,7 mln euro na budowę fabryki w Jaworze

2016-12-12 10:20
publikacja
2016-12-12 10:20

Rząd dopłaci do budowy fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze 18,7 mln euro - taką decyzję podjęło Ministerstwo Rozwoju. Umowa z koncernem Daimler została podpisana 7 grudnia.

fot. P. Tracz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

O pomocy publicznej dla Daimlera informowała PAP już w październiku, a w poprzednim tygodniu medialne doniesienia stały się faktem. Maksymalne wsparcie, na jakie może liczyć niemiecki koncern to 18,7 mln euro, a pierwsza rata zostanie wypłacona w 2019 roku. Środki pochodzą z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023".

Ponadto Daimler może liczyć na zwolnienia z podatku CIT - fabryka powstanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koncern będzie mógł korzystać z ulgi do 2026 roku - informuje samar.pl

Szacowane wpływy z fabryki Daimlera

Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG ogłosił, że zamierza w pierwszym etapie zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników w Jaworze pod Wrocławiem i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok.

W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów Jednostek Samorządu Terytorialnego to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł w okresie utrzymania. Spółka zapowiada, że 100 proc. produkowanych w fabryce silników będzie eksportowanych na kwotę około 2 mld zł rocznie, co ma pozytywnie wpłynąć na bilans handlowy Polski. Eksportowane silniki Daimler AG, według szacunków, będą stanowiły około 1 proc. całego polskiego eksportu.

W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

PAP/Bankier.pl/SK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (120)

dodaj komentarz
~asdf
A polskich bidoki są ścigani ZUSem Skarbówką, gigantycznymi podatkami i innymi służbami. Ale to przecież koncern niemiecki Mercedes to im się należy no sami wiecie. No bo przecież jak ktoś w szpitalu dostaje taki obiadek a normalni ludzie dostają gówno to raczej normalne nie jest.
~Czytelnik
Dobry przelicznik ziemia wykupiona za grosze na własność ,no i 18,7 miliona utopione na 247 miejsc pracy,no i zwolnieni od płacenia podatków to tylko geniusze ekonomi podpisują takie umowy
~zeflik
A te 18mln ojro to wyszydełkowali na Morawach, tak?
~xyz
Wy chyba naprawdę nie pamiętacie czasów bezrobocia w Polsce: a takowe w latach 2000 - 2007 naprawdę istniało.

I do dziś w niektórych regionach!
~ron
A co w zamian za tą dotację poza miejscami pracy??!!
Fabrykę zaprojektuje niemieckie biuro, wybuduje niemiecki generalny wykonawca z materiałów niemieckich producentów tanimi robotnikami z polski i ukrainy.... Tak jak VW we Wrześni...
Brawo PiS, Brawo WY!!!
~patologia
27 tys złotych za każde miejsce pracy :D
interes życia dla mercedesa!
~niepelnosprawny_org
masakra, to my czy oni inwestują w takim razie?
~Xara
PiS mówił że stawiamy na polską przedsiębiorczość i rozwój polskiej myśli. A tu trach, Mercedes. O co zatem chodzi. Podobno mieliśmy uciekać z tej niebezpiecznej ścieżki średniego wzrostu.
~TP
Nie da się tego zrobić obrażając się na obcy kapitał. Trzeba to równoważyć. Wg mnie narazie im to sie udaje. Choć jestem ciekaw jaki będzie bilans za na 4 lata.
~mms
Nie wiem czy dam radę tyle pracować by zarobić z podatków na Mercedesa. Będę się starał.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki