REKLAMA

100 zł na zakup dekodera. Rząd dofinansuje zakup nowych urządzeń

2021-12-23 12:52, akt.2021-12-23 14:42
publikacja
2021-12-23 12:52
aktualizacja
2021-12-23 14:42
100 zł na zakup dekodera. Rząd dofinansuje zakup nowych urządzeń
100 zł na zakup dekodera. Rząd dofinansuje zakup nowych urządzeń
fot. r.classen / / Shutterstock

Rząd dofinansuje zakup dekodera po zmianie sposobu nadawania telewizji naziemnej - podano w wykazie prac legislacyjnych.

W pierwszym półroczu 2022 roku w Polsce - podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej - wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów: DVB-T2/HEVC. Będzie on uruchamiany od marca do czerwca w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy.

"Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Celem wprowadzenia dofinansowania w formie świadczenia na zakup dekodera umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej" - napisano.

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

Zgodnie z założeniami ustawy - świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC). Chcemy im w tym pomóc.

Naziemna telewizja zmieni sygnał. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor

W II kwartale 2022 r. zmieniony zostanie standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Specjalne programy pozwolą sprawdzić, czy telewizor będzie w stanie je odbierać. Jeśli nie, trzeba będzie kupić dekoder. Na co zwrócić uwagę w sklepie?

Jak złożyć wniosek?

Wnioskowanie o nowe świadczenie ma być proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace – tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu – mówi minister Janusz Cieszyński.

Harmonogram zmiany standardu nadawania

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Jak sprawdzić, czy będziemy odbierać program w nowym standardzie nadawania

24 grudnia Telewizja Polska uruchomi planszę Sprawdzam TV. "Ma to związek z nadchodzącą zmianą standardu nadawania i umożliwi łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej wyświetlana będzie plansza, która kodowana jest w nowym standardzie video DVB-T2/HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. "Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą +Sprawdzam TV+" - wyjaśniono.

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
kryzysio
"A teraz drogie pisiory, pocałujcie misia w d....ę!"
adrian76
Nie mam telewizora od 10 lat. Polecam!
amelie2
Niech przestana zabierać i niech skońcżą z bezmyśłnym rozdawaniem groszy, do czego zatrudniają tysiące swoich ogłupiomych urzędników..
john-dashwood
Pomysł spóźniony. Już musiałem kupić dekoder, bo są od kilku miesięcy testowe multipleksy, a na nich nowe programy dostępne tylko w nowym standardzie, takie jak Wydarzenia 24, czy TVP Dokument, gdzie są programy naukowe. Poza tym nie wyrzucę Samsunga z Full HD, żeby kupić jakiegoś składaka z HD Ready, jakiejś wirtualnej firmy, bo Pomysł spóźniony. Już musiałem kupić dekoder, bo są od kilku miesięcy testowe multipleksy, a na nich nowe programy dostępne tylko w nowym standardzie, takie jak Wydarzenia 24, czy TVP Dokument, gdzie są programy naukowe. Poza tym nie wyrzucę Samsunga z Full HD, żeby kupić jakiegoś składaka z HD Ready, jakiejś wirtualnej firmy, bo ma nowy standard. Kupić teraz TV z Full HD do 24' dobrej firmy to jest problem. Rząd mógł ujawnić swoje plany kilka lat temu, to wtedy by mi się ta informacja przydała.
jas2
Przed dofinansowaniem dekoderów, pasowałoby się pozbyć naziemnej konkurencji. Panie Prezydencie! Czekamy!
interstellar
Zapadłbym się pod ziemię ze wstydu gdybym poszedł do sklepu z bonem na dekoder za 100zł :D
Eh, wyborcy pis...
daniel_1
Ciekaw jestem, z kim spokrewniony jest producent dekoderów? :)
jas2
Niewiele osób ma krewnych w Chinach.
bgiem
Ludziom zgasną telewizory i nie będą pamiętać o boosterach,

więc trzeba im dofinansować dekodery.
robbo2kpl
Ale wiecie ze jak weźmiecie 100zł na dekoder to was Poczta Polska DOJEDZIE z abonamentem RTV. Taka tam pułapka

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki