REKLAMA

Rząd chce udostępnić tanie mieszkania dla uboższych. Wiceminister mówi jak

2021-06-02 06:41
publikacja
2021-06-02 06:41
Rząd chce udostępnić tanie mieszkania dla uboższych. Wiceminister mówi jak
Rząd chce udostępnić tanie mieszkania dla uboższych. Wiceminister mówi jak
fot. den_didenko /

Zamożni Polacy inwestują w mieszkania, więc ceny rosną. Przeraża to mniej zasobnych: nie stać ich na zakup ani wynajęcie własnego lokum na wolnym rynku. Rząd chce udostępnić mieszkania średniakom i ubogim. Jak? – opowiada "Polska. Times.pl" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, odpowiedzialna za budownictwo i mieszkalnictwo.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii poinformowała w rozmowie z "Polska. Times.pl", że rząd "pracuje nad ustawą o REIT-ach, czyli podmiotach finansowych, za pośrednictwem których każdy chcący inwestować będzie mógł lokować swe oszczędności w nieruchomościach. "Nad odpowiednimi regulacjami dotyczącymi podmiotów inwestujących w najem nieruchomości pracuje międzyresortowy zespół"- dodała.

Odnosząc się do tego, że REIT-y są bardzo popularne na Zachodzie, a człowiek nie musi kupować od razu całego mieszkania, tylko - jak ma np. 10 tys. zł zaskórniaków - kupuje udziały w funduszu nieruchomości i czerpie z tego zyski powiedziała: "Chcemy, by to było możliwe także w Polsce. Poszerzymy w ten sposób wachlarz możliwości lokowania środków, a jednocześnie sprawimy, że ta forma stanie się dostępna właściwie dla wszystkich. Bo dziś nie każdego stać na kupno mieszkania czy kilku mieszkań".

Przekazała, że w jej ministerstwie został opracowany "Plan dla Pracy i Rozwoju, którego ważną częścią jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa mieszkaniowego". "Mamy dwa główne cele: zachęcić gminy do budowania i pozyskiwania mieszkań komunalnych, socjalnych, dla najuboższych, a jednocześnie radykalnie pobudzić budownictwo społeczne, aby w całej Polsce, także miejscowościach, gdzie często od lat nie budowało się nic, zaczęły na dużą skalę powstawać mieszkania dla osób o umiarkowanych, średnich dochodach" - wskazała Kornecka.

Pytana o SIM-y, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, powiedziała, że jest to system podobny do istniejących TBS-ów, ale znacznie atrakcyjniejszy. "SIM to po prostu spółka, której celem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Idea jest prosta: wpłacasz 20-25 procent wartości mieszkania i mieszkasz w nim przez dowolny czas, płacąc czynsz regulowany – w wysokości 600 czy 900 zł, zamiast 1800 czy 2500 zł, jakie musiałbyś zapłacić, wynajmując podobny lokal na wolnym rynku. Po 10-15 latach możesz mieszkanie wykupić. Nie jesteś jednak do niego przywiązany: jeśli się rozmyślisz, zmieni się twoja sytuacja materialna, życiowa, zechcesz wyjechać, możesz odzyskać swój wkład. Nie jesteś przy tym związany kredytem hipotecznym, więc jest to bardzo atrakcyjna forma".

Na pytanie, kto będzie mógł wynająć, a potem wykupić takie mieszkanie, odpowiedziała: "Osoba czy rodzina spełniająca jasno określone ustawowo kryteria dochodowe - odmienne dla poszczególnych województw, bo poziom dochodów jest w Polsce bardzo zróżnicowany". Dopytywana, czy to chwyci podkreśliła, że "już chwyciło".

Oceniła, że "zainteresowanie gmin – bo one mają tu do odegrania kluczową rolę – jest ogromne". "Na dziś zgłosiło się ich aż 175. To jest 7 proc. wszystkich gmin w Polsce. A wśród nich i takie, w których nie budowało się nic przez ostatnich 20, a nawet 30 lat. Dużą zachętą okazało się to, że w systemie SIM kilka czy kilkanaście gmin może się ze sobą porozumieć, aby realizować inwestycje mieszkaniowe wspólnie. Pozwala to radykalnie ograniczać koszty i to na każdym etapie" - wskazała.

Przekazała, że w przypadku SIM-ów dofinansowanie z budżetu państwa wynosi do 35 proc. wartości inwestycji. "Oferowany jest także preferencyjny kredyt oraz dodatkowe wsparcie na założenie SIM (nawet 10 proc. inwestycji). W budownictwie komunalnym, socjalnym, dotacja wynosi aż 80 proc. Cieszy mnie, że i tutaj zainteresowanie samorządów jest bardzo duże, zwłaszcza że w wielu miejscach kolejki do lokalu socjalnego są, jak wspomniałam, absurdalnie długie" - dodała. (PAP)

ksi/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Polski ład

Komentarze (18)

dodaj komentarz
drabio
Z tą biedą i mieszkaniami jest jak w XIX wieku. Jak chłop był biedny i nie miał gdzie spać musiał wyemigrować bo w kraju nie miał szans na założenie rodziny a co dopiero na jej utrzymanie najlepiej emigrował za morze gdzie dzięki swojej pracowitości i uporowi miał szanse. Dzisiaj PiS miażdży kolejne pokolenia Polaków Z tą biedą i mieszkaniami jest jak w XIX wieku. Jak chłop był biedny i nie miał gdzie spać musiał wyemigrować bo w kraju nie miał szans na założenie rodziny a co dopiero na jej utrzymanie najlepiej emigrował za morze gdzie dzięki swojej pracowitości i uporowi miał szanse. Dzisiaj PiS miażdży kolejne pokolenia Polaków niskimi stopami procentowymi nierównowaga makroekonomiczną, które powodują że młodzi ludzie nie mają gdzie mieszkać tułając się po wynajmach jak nomadzi, bez więzi z sąsiadami czy otoczeniem zupełnie o nie nie dbając o otoczenie bo najlepszym wyjściem jest przeprowadzka. A rodzina z teściową czy mamcia na karku długo nie pociągnie w 90 proc przypadkach. Czyli aby w tym kraju móc żyć trzeba wziąć kredyt i harować godzinami. Jeżeli urodzi się pierwsze dziecko(para poczuje się na tyle bezpiecznie że się na to zdecyduje) to nie ma na nie czasu bo praca kredyt i utrzymanie. Więc w takiej męczarni rzadko kto decyduje się na kolejne dziecko. Rodzina razem spędza mało czasu ze sobą więc rodzinne więzi są słabe i dzieci nwychowuje korytarz w szkole, ulica i komputer.

Ta bańka na nieruchomościach za kilka lat pęknie ciągnąć w marazm gospodarkę ale kolejne młode pokolenie które zdecyduje się na rodzinne życie zostanie zmiażdżone.

Politykę prorodzinna PiS sprowadził do pieniądza a to wielki błąd albo celowe ich działanie stwarzające pozory a w rzeczywistości powodujace wymiażdżanie społeczeństwa.
harrytracz
To celowe wyrzucanie bardziej inteligentnych z kraju a pozostawienie właściwego sobie elektoratu - łatwowiernego, niewykształconego, bez chęci bycia przedsiębiorczym.
rekin1986
Chęci a możliwości to dwie różne sprawy kiedyś było coś takiego jak TBS gdzie niegdzie do dzisiaj istnieje ale to marginalnie budowało mieszkania po kosztach dla najuboższych przy współpracy z samorządami na zasadzie samorząd grunt i papier a TBS materiały i robocizna i potem takie mieszkania szły na wynajem po Chęci a możliwości to dwie różne sprawy kiedyś było coś takiego jak TBS gdzie niegdzie do dzisiaj istnieje ale to marginalnie budowało mieszkania po kosztach dla najuboższych przy współpracy z samorządami na zasadzie samorząd grunt i papier a TBS materiały i robocizna i potem takie mieszkania szły na wynajem po preferencyjnych stawkach z dojściem do własności po 15 lub 20 latach

Samorządy są zbyt biedne by budować lokale socjalne dla ludzi o niskich dochodach których nie stać na mieszkanie ani na kupno ani na wynajem

To było do przewidzenia , że jak budownictwo społeczne padnie to ceny nieruchomości zrobią się kosmiczne dopóki lwią część mieszkań budowały samorządy właśnie przez TBS to ceny były do zniesienia odkąd poszło to w deweloperkę cały zdrowy rozsądek szlag jasny trafił

Gdyby dzisiaj stopa referencyjna była na zdrowym poziomie czyli conajmniej inflacja plus 1 pp to ludzie brali by hipoteki co najwyżej na 50 procent wartości nieruchomości bo wyższych limitów by nie byli w stanie obsłużyć a że mamy realnie ujemne stopy procentowe to jeden licytuje drugiego tylko czekać kto pierwszy powie pas
r4k
Należy tak jak teraz utrzymywać głęboko ujemne realnie stopy procentowe.
Wtedy wszyscy będą kupowali mieszkania aby jak najszybciej wydać pieniądze które tracą wartość.

Dzięki temu ceny mieszkań będą rosły 20% rocznie tak jak teraz.

Rząd jest tego świadom, w końcu nakręcanie inflacji to jego
Należy tak jak teraz utrzymywać głęboko ujemne realnie stopy procentowe.
Wtedy wszyscy będą kupowali mieszkania aby jak najszybciej wydać pieniądze które tracą wartość.

Dzięki temu ceny mieszkań będą rosły 20% rocznie tak jak teraz.

Rząd jest tego świadom, w końcu nakręcanie inflacji to jego świadome działanie, niestety na szkodę nas wszystkich, również biednych którzy nie będą w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych.
dziki_losos
Najpierw jest o "mieszkaniach dla najuboższych", a potem o REIT-ach. Jedno z drugim nic nie ma wspólnego - w REIT-cie nie zamieszkasz. Struktura tego artykułu jest niestety bezsensowna.
harrytracz
Jasne, jasne. Państwo chętnie zaopiekuje się mieszkaniami na wynajem bo sami nic nie pobudowali (a obiecali) więc chcą zarządzać mieszkaniami kupionymi przez inwestorów. Wara od prywatnej własności!
jpelerj
Znowu dyrdymały z cyklu Chcemy+. Nie warto.
demeryt_69
Nikt ci tyle nie obieca co ekipa Bezzębnego Chazara - pamiętaj o tym przy urnach!
nostsherlock
Na początek wystarczy prosta regulacja - jak nie możesz spłacać kredytu na mieszkanie, oddajesz bankowi i nie ma kredytu. A nie tak jak teraz, spłacasz część rat, w razie czego bank bierze nieruchomość, jeszcze robi niską wycenę a taki zakredytowany zostaje bez mieszkania, za to cały czas z długiem
demeryt_69
Ten atak na lichwiarzy to czysty antysemityzm!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki