REKLAMA

Rząd będzie zachęcał Ukraińców, by osiedlili się w małych miastach i na wsi

2022-06-27 10:02
publikacja
2022-06-27 10:02
Rząd będzie zachęcał Ukraińców, by osiedlili się w małych miastach i na wsi
Rząd będzie zachęcał Ukraińców, by osiedlili się w małych miastach i na wsi
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Rząd będzie zachęcał uchodźców z Ukrainy, którzy zamierzają zostać dłużej w Polsce, by przenieśli się z dużych miast do mniejszych ośrodków i na wieś. Zachętą mają być mieszkania o niskim czynszu i praca – poinformowała Minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (koło poselskie Polskie Sprawy).

Ścigaj, która w rządzie zajmuje się tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy, przekazała, że przygotowuje program, który miałby zachęcać, aby ukraińscy uchodźcy z dużych miast przenosili się do mniejszych miejscowości.

"Chcemy zachęcić Ukraińców, aby z dużych miast przeprowadzili się na prowincję, bo tam będzie mieszkanie, praca, tam także są duże potrzeby, bo polska wieś się trochę wyludnia" – powiedziała w poniedziałek w TVP 1.

Wyjaśniła, że jedną z zachęt mają być mieszkania komunalne o niskim czynszu. "Chodzi o wykorzystanie potencjału pustostanów, których na terenach wiejskich mamy bardzo dużo" – wskazała.

W jej ocenie średnio w gminie 15–20-tysięcznej jest ok. 30–40 pustostanów, które można by zaadaptować. "Można je wykorzystać pod wynajem, wydzierżawić je od prywatnych właścicieli na potrzeby mieszkań komunalnych, np. na 5-6 lat. Gmina wzięłaby za to odpowiedzialność, korzystałaby, dając możliwość zamieszkania rodzinom" – tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie łatwiej o pracę niż w dużych miastach. "Przyjechały do nas kobiety z Ukrainy, które mają duży potencjał do wykorzystania np. przy usługach społecznych, opiece nad starszymi, gdzie rąk do pracy brakuje" – dodała. (PAP)

wnk/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
trolley
Zaczynacie rozumieć po co została przeciwko Polakom wytoczona wojna propagandowa czy jeszcze? :)
pstrzezek
Rozwiązania na siłe i bez sensu czyli modus operandi naszego rządu ;) Ukraińców na wsi Polacy przyjeliby z otwartymi rękami bo nie ma tam rąk do pracy. Problem w tym że Ukraińcy od dawna wolą siedzieć na kasie w Biedrze albo na straganie w centrum handlowym. Ewentualnie taxi/uber.
orlando666
Na prowincji od lat mieszkają i pracują Ukraińcy , gnieżdżą sie po kilku w jednym pokoju , przemysł meblarski , przetwórczy itp potrzeby są bardzo duże . Pis to nie moja bajka ale pomysł dobry
mesten
Może ta pani sam wyprowadzi się na wiś zamiast doradzać innym?
godojoshi
Myślą, że tym samym mają większą szansę na stworzenie swojego elektoratu, bo duże miasta za bardzo otwierają umysł.
kochan
Słoiki otwierają a nie umysł
trollmaster
ojojoj to są w końcu uchodźcy czy osiedleńcy?

Akcja Wisła 2.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Co za tłuczek usunął komentarz!?… my Polacy o takich rzeczach mamy decydować a nie kompromitujący się wszędzie rząd!… co najmniej referendum!

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki