REKLAMA

Tylu Ukraińców prowadzi firmę w Polsce [Wykres dnia]

2022-06-27 06:00
publikacja
2022-06-27 06:00
Tylu Ukraińców prowadzi firmę w Polsce [Wykres dnia]
Tylu Ukraińców prowadzi firmę w Polsce [Wykres dnia]
fot. Miroslaw Pieslak / / FORUM

W ciągu ostatnich 5 lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba obywateli Ukrainy, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą w Polsce i płacą składki ZUS – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Aktualnie w Polsce jest 7458 przedsiębiorców płacących składki ZUS, posiadających własną firmę, którzy wskazali obywatelstwo ukraińskie przy rejestrowaniu działalności gospodarczej (według danych ZUS na koniec maja 2022 r.). W ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób ubezpieczonych z Ukrainy (osób fizycznych) prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wzrosła ponad dwukrotnie – z 3376 do 7458 przedsiębiorców. 

ZUS (Departament Statystyki i Prognoz Aktuarialnych)

W ubiegłym roku liczba ubezpieczonych (osób fizycznych) prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z Ukrainy zwiększyła się blisko o 18 proc. (o 1059 osób), to największy przyrost w ciągu ostatnich 7 lat – wynika z danych przygotowanych przez Departament Statystyki i Prognoz Aktuarialnych ZUS. 

Nieznacznie większy wzrost obywateli Ukrainy posiadających firmę w Polsce i zgłoszonych do ZUS widoczny jest w kwietniu oraz maju 2022 r. – odpowiednio o 141 i 144 osoby. Dla porównania w poprzednim roku w analogicznych miesiącach przyrosty wynosiły 76 oraz 106 zarejestrowanych przedsiębiorców. 

 W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku liczba przedsiębiorców posiadających obywatelstwo ukraińskie, zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, wynosiła 483 osoby. 

Warto podkreślić, że przedstawione dane statystyczne dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność, którzy w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych podali obywatelstwo ukraińskie. Dane nie prezentują przyrostu  liczby tych osób, ponieważ wśród nich mogą znaleźć się np. przedsiębiorcy, którzy wznowili działalność gospodarczą po okresie zawieszenia. 

DF

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Bardziej obrazowe panującej o sytuacji na rynku, by było podanie ilu z nich działalność po roku........ w czasie tych 5 lat zamknęło ?????!!!!!!. Raczej FULL większości %.
bha
Bardziej obrazowe o panującej od lat sytuacji na rynku, by było podanie ilu z nich działalność po roku........ w czasie tych 5 lat zamknęło ?????!!!!!!. Raczej FULL większości %!!!!! .
powiemwamcomysle
80% nowych firm upada po roku i nie ma to nic wspolnego z tym czy prowadzi je niemiec polak czy rus wez sie ogarnij
bha odpowiada powiemwamcomysle
Pisząc właśnie do tego zmierzałem jakbyś człeku odczytał moje intecje pisane między wierszami , a nie tylko filozofował.Lepiej pomyśl o czym to świadczy na rynku!!!!!!!!. Niestety o głębokim jego dnie od lat z wielu powodów!!!!!! .
santoriusz odpowiada bha
co oczekujesz od głupka. Głupek ma w pustym łbie jedno, głupotę propagandową więc od takie patola niczego twórczego spodziewać się nie można.
ebm242
To efekt omijania przez firmy zawierania umów o pracę i zmuszanie kandydatów do pracy do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych ( B2B ). Patologia polskiego rynku pracy. Pozwala to firmom na nieprzestrzeganie praw pracowników i pozbywanie się ich kiedy nie będą potrzebni. Dochodzi do tego nieprzestrzeganie wypłacania To efekt omijania przez firmy zawierania umów o pracę i zmuszanie kandydatów do pracy do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych ( B2B ). Patologia polskiego rynku pracy. Pozwala to firmom na nieprzestrzeganie praw pracowników i pozbywanie się ich kiedy nie będą potrzebni. Dochodzi do tego nieprzestrzeganie wypłacania wynagrodzeń w ustalonych terminie bo "pracownik" B2B, czekający na zapłatę faktury może, co najwyżej w przypadku jej niezapłacenia iść do sądu.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki