REKLAMA

Rynek prognozuje podwyżkę stóp przez RPP w 2017 r.

2016-11-15 09:42
publikacja
2016-11-15 09:42
Rynek prognozuje podwyżkę stóp przez RPP w 2017 r.
Rynek prognozuje podwyżkę stóp przez RPP w 2017 r.
fot. Brejeq / / YAY Foto

W ciągu ostatnich dwóch tygodni rynek diametralnie zmienił swoje nastawienie w stosunku do wysokości stóp procentowych w Polsce w przyszłym roku. O ile jeszcze dwa tygodnie temu spodziewana była obniżka stóp, teraz oczekiwana jest podwyżka.

„Oczekiwania rynku uległy diametralnej zmianie. Jak wynika z notowań FRA (kontrakty na stopę procentową – przyp. red.), uczestnicy rynku zakładają, że w przyszłym roku Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe w Polsce o 50 punktów bazowych z poziomu 1,50% do poziomu 2,00%” – twierdzi Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK. „Będzie to podwyżka w ślad za podwyżką stóp w USA” – dodaje Maliszewski.

fot. / / DMK

O przekonaniu co do podwyżki stóp według Maliszewskiego świadczą także notowania rentowności polskich obligacji. „Uczestnicy rynku faktycznie uwierzyli w podwyżkę stóp procentowych w Polsce, gdyż ewidentnie wyprzedają obligacje (ich rentowności rosną, a ceny spadają). W ten sposób inwestorzy pozbywają się obligacji teraz, by potem odkupić je ponownie, gdy stopy procentowe będą wyższe” – wyjaśnia Maliszewski.

Maliszewski dodaje, że za dalszym wzrostem rentowności obligacji przemawia też analiza techniczna. „Z punktu widzenia analizy technicznej wykresu rentowności doszło do wyraźnego wyłamania górą ponad ważny opór techniczny 3,3650%. Jeśli w najbliższych dniach rentowność obligacji nie spadnie (nie wzrosną ceny), to wyprzedaż obligacji przybierze na sile” – prognozuje Maliszewski.

Jako pocieszenie można dodać, że wzrost stóp procentowych w Polsce powinien przyciągnąć kapitał spekulacyjny, co powinno wpłynąć na umocnienie złotego. „Dlatego też pierwszy kwartał 2017 może być grany na silnego złotego jako oczekiwanie na podwyżkę stóp procentowych w Polsce” – przewiduje Maliszewski.

MD

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~wz
nie bedzie zadnych podwyzek, jest zawsze ryzyko pojawienia się myślenia, że rynek to wymusi, ale to juz musiałby być jakiś armagedon. Krótkoterminowe wzrosty rentownosci nie znaczą jeszcze, że u nas licza na podwyżki stóp, a raczej, że nie ma chętnych do akceptowania takich niskich rentownosci i jak jest przewaga takich nie bedzie zadnych podwyzek, jest zawsze ryzyko pojawienia się myślenia, że rynek to wymusi, ale to juz musiałby być jakiś armagedon. Krótkoterminowe wzrosty rentownosci nie znaczą jeszcze, że u nas licza na podwyżki stóp, a raczej, że nie ma chętnych do akceptowania takich niskich rentownosci i jak jest przewaga takich to po prostu jest wyprzedaz.i spadek cen
~PC
Podnoszenie stóp powinno wyprzedzac podwyzki ze Stanów, bo za nim investor ze Stanów wróci to tutaj juzmoze trzeba będzie kolejna podwyżkę zrobić , ale kto myśli w NBP, skoro obsadzili stołek prezia najwiekszym nieudacznikiem, jaki się ulągł w III RP, no ale koleś jeszcze z Porozumienia Centrum, więc gamonia trzeba wesprzeć.
~Antywieszcz
Skrytowieszczom wzrostu stop procentowych mowimy stanowcze NIE !!
~Obiektywny
Sprawa jest prosta. Komentarze typu, że stopy proc. powinny iść w górę piszą ludzie mający lokaty w bankach i na nich opłacalne środki w przypadku wysokich stóp. Z drugiej strony patrząc komentarze pokroju obniżki stóp piszą potencjalni kredytobiorcy. Tylko wszyscy powinni być na tyle świadomi, że stopy procentowe Sprawa jest prosta. Komentarze typu, że stopy proc. powinny iść w górę piszą ludzie mający lokaty w bankach i na nich opłacalne środki w przypadku wysokich stóp. Z drugiej strony patrząc komentarze pokroju obniżki stóp piszą potencjalni kredytobiorcy. Tylko wszyscy powinni być na tyle świadomi, że stopy procentowe powinno trzymać się na tyle w ryzach, aby inflacja była na odpowiednim poziomie, ponieważ kiedy będzie zbyt duża, wówczas zwykły przeciętny "Kowalski" poczuje to na swoim domowym budżecie. Proste jak "świński ogon". Jestem tylko ciekawy, czy kiedy wibor 3m wzrośnie na tyle wysoko i co za tym idzie raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówce, obecny rząd Polakom pomoże???!!!
~obserwator
czas na podniesienie najniższych ,rekordowych stóp % !!!
w gospodarce nie jest nigdy tak ze stopy muszą spadać przez 5 lat z rzędu,w przyszłym roku odwrócenie trendu beda w koncu rosły to i beda lokaty rosły rynek klienta tego oczekuje.
~Polacy
To chyba wróg Narodu prognozuje wzrost stóp procentowych już 2017 roku

W 2017 roku stopyz pewnością powinny być obnizone. To tylko moze


To tylko wróg Narodu prognozuje wzrost stóp procentowych już w 2017 roku

Stopy procentowe powinny zostać obniżone tak jak deklarował
To chyba wróg Narodu prognozuje wzrost stóp procentowych już 2017 roku

W 2017 roku stopyz pewnością powinny być obnizone. To tylko moze


To tylko wróg Narodu prognozuje wzrost stóp procentowych już w 2017 roku

Stopy procentowe powinny zostać obniżone tak jak deklarował PiS przed wyborami!!!

Czekamy na spełnienie tej obietnicy !!!~MS
Taaa, a PKB leci na twarz. Litości.
~qaz
Witaj w socjalistycznej republice Wolski. Jeszcze nie takich Misiewiczow zobaczysz w gospodarce naczelnikowskiej...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki