REKLAMA

Rynek pracy w Bydgoszczy. W tych sektorach o pracę będzie najłatwiej. Statystyki i prognoza na 2023 rok

Paweł Łaniewski2021-10-31 06:00, akt.2022-08-27 10:27Redaktor
publikacja
2021-10-31 06:00
aktualizacja
2022-08-27 10:27

Nie tylko największe metropolie gwarantują doskonałe warunki do rozwoju biznesu, co przekłada się na atrakcyjne oferty pracy. Jednym z miast z olbrzymim potencjałem inwestycyjnym jest Bydgoszcz. Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym rozwoju lokalnego rynku oraz prognozom na 2023 rok.

Rynek pracy w Bydgoszczy. W tych sektorach o pracę będzie najłatwiej. Statystyki i prognoza na 2023 rok
Rynek pracy w Bydgoszczy. W tych sektorach o pracę będzie najłatwiej. Statystyki i prognoza na 2023 rok
fot. Pav-Pro Photography Ltd / / Joebiden.com

Ciekawa praca? Bydgoszcz w gronie liderów

Stan rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim wciąż pozostawia sporo do życzenia. Średnia stopa bezrobocia w czerwcu 2022 roku wyniosła w nim 6,9%, była więc o 2 punkty procentowe wyższa od średniego bezrobocia w kraju. Oczywiście również w tym regionie można jednak znaleźć znakomicie rozwijające się ośrodki. Najważniejszym z nich jest Bydgoszcz. Stopa bezrobocia w mieście wynosi 2,1%. Nieco wyższy wskaźnik odnotowano natomiast w przypadku powiatu bydgoskiego (3%).Co ciekawe: w sąsiednim powiecie toruńskim stopa bezrobocia wyniosła w analogicznym okresie 8,7%.

Oferty pracy w GoWork i innych portalach z ogłoszeniami są w bezpośredni sposób połączone z aktywnością podmiotów gospodarczych. Również pod tym względem Bydgoszcz pozostaje najważniejszym ośrodkiem całego regionu. Ponad jedna piąta ze wszystkich 150 tysięcy firm działających w województwie kujawsko-pomorskim jest zarejestrowana właśnie w Bydgoszczy. W znajdującym się na drugim miejscu Toruniu funkcjonuje ok. 20 tysięcy działalności gospodarczych.

Problemy regionu nie zachęcają kandydatów

Według raportu „Sytuacja na rynku pracy w województwie kujawsko-pomorskim” przygotowanego przez dr. hab. prof. UKW w Bydgoszczy Mirosława Geise w 2022 roku ogólna sytuacja na rynku pracy w regionie uległa poprawie ze względu na wzrost liczby osób pracujących oraz zmniejszenie liczby bezrobotnych. Jednocześnie jednak kujawsko-pomorski rynek pracy wciąż boryka się z poważnymi problemami. Przede wszystkim powstawanie nowych miejsc pracy było wolniejsze od średniej dla kraju (+0,4% wobec +0,7%). Stopa bezrobocia wciąż należy przy tym do najwyższych w ujęciu ogólnopolskim i pod tym względem region ustępuje miejsca jedynie województwom warmińsko-mazurskiemu i podkarpackiemu.

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Niższa stopa bezrobocia w województwie jest również rezultatem wyludniania się regionu. Łącznie w zestawieniu z 2020 rokiem liczba osób pracujących zmniejszyła się o 4324. Liczba miejsc pracy w okresie 2020–2022 wzrosła w dziesięciu powiatach, natomiast w trzynastu uległa zmniejszeniu. Dotyczy to również powiatu bydgoskiego, w którym w 2020 roku pracowało 41 057 osób, w 2022 roku jest to natomiast 40 505 osób.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jednym z poważnych problemów, z jakim borykają się pracodawcy, jest przy tym dostęp do kandydatów. Nawet w okresie wzmożonej migracji pracowników ze wschodu trudno o zapewnienie odpowiedniej podaży.

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny

Praca w Bydgoszczy jest dostępna między innymi w ramach Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Znajduje się w południowo-wschodniej części miasta i zajmuje obszar ponad 286 ha. 46 ha Parku należy przy tym do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podmioty zainteresowane inwestycjami na tym terenie mogą liczyć na specjalne ulgi. W ramach Parku znajdują się między innymi wielkopowierzchniowe centra logistyczne i dystrybucyjne oraz centra badawcze. Oprócz tego istotną częścią projektu jest również budynek biurowy IDEA Przestrzeń Biznesu, który daje dostęp do ponad 4 tysięcy mkw. powierzchni biurowych wraz z infrastrukturą, a także sal konferencyjnych.

Istotną rolę w rozwoju biznesu pełni również Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, będące jednym z największych obiektów tego typu w północnej Polsce. Kompleks został oddany do użytku w 2015 roku. Składa się z 3 hal wystawienniczych, niemal 11 tysięcy mkw. powierzchni ekspozycyjnej i 851 mkw. powierzchni konferencyjnej, która może pomieścić nawet 740 osób.

Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorczości zarówno w Bydgoszczy, jak i całym regionie, w tym zapewnieniu optymalnych warunków do rozwoju startupów i firm reprezentujących sektor najnowszych technologii. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest również chętnie wybierany przez firmy z bardzo intensywnie rozwijającej się branży e-commerce. Dzięki znakomitej infrastrukturze i lokalizacji to optymalne miejsce na stworzenie centrów logistycznych niezbędnych do realizacji dostaw. W tym segmencie rynku zatrudnienie znajdą zarówno programiści, jak i sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, kierowcy, księgowi oraz specjaliści obsługi klienta.

Wciąż dużo ofert pracy na rynku

Jedną z najważniejszych informacji pozwalających ocenić formę rynku jest liczba publikowanych na nim ofert pracy. Bydgoszcz pod tym względem, jak wskazuje raport Grant Thornton "Oferty pracy w Polsce" z czerwca 2022 roku, zajmuje ósme miejsce w kraju, co odpowiada również jej pozycji w zestawieniu największych polskich miast.

W czerwcu 2022 roku na lokalnym rynku pojawiło się 3,8 tysiąca ofert pracy, a więc tyle samo co w Katowicach i o tysiąc ofert pracy więcej niż w Poznaniu. Tym samym w północnej Polsce Bydgoszcz ustępuje jedynie Szczecinowi (5 tysięcy ofert pracy) oraz Gdańskowi (7,5 tysiąca ofert pracy). Jednocześnie lokalny rynek odczuwa już pierwsze objawy spowolnienia gospodarczego. Liczba ofert pracy w zestawieniu rok do roku spadła o 11%. Odpowiada to również tendencji widocznej w całym kraju. Łącznie we wskazanym okresie opublikowano 288 409 ofert pracy, czyli o 7,5% mniej niż rok wcześniej oraz o 2% mniej w zestawieniu z majem 2022 roku.

Na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci bydgoskich uczelni?

Bydgoszcz to również jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w północnej Polsce. Łącznie na 7 uczelniach uczy się ponad 22 tysiące studentów. Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zajmują miejsca 61-70 w rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2022. Na jakie zarobki mogą liczyć ich absolwenci?

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Jak widać, dobry wybór kierunku może zapewnić zarobki powyżej średniej krajowej bezpośrednio po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu kariery zawodowej. Największą szansę na wysokie zarobki mają przy tym absolwenci kierunków technicznych, którzy zasilą odnotowujący rekordowe zyski rynek usług teleinformatycznych.

Rozwój bydgoskiego sektora IT

Podobnie jak w innych częściach kraju również w Bydgoszczy intensywnie rozwija się branża IT. To w niej można znaleźć najbardziej interesujące oferty pracy, które wiążą się nie tylko z wysokimi zarobkami, ale również atrakcyjnymi warunkami. Miejsce pracy nie jest przy tym większym ograniczeniem ze względu na coraz silniejszą pozycję, jaką posiada praca zdalna.

Jak wskazuje raport „Rynek pracy IT w Polsce” przygotowany przez NextTechnology, województwo kujawsko-pomorskie pozostaje 10. ośrodkiem IT w kraju pod względem opublikowanych ofert pracy dla tego sektora. Mieszka w nim także co pięćdziesiąty respondent, który wziął udział w badaniu.

Władze samorządowe zakładają jednak rozwój tej branży w krótszej i dłuższej perspektywie. Jak wynika z dokumentu Bydgoszcz 2030 strategia 2.0, jednym z podstawowych celów stawianych przed lokalną gospodarką jest wzrost udziału pracujących w sektorze usług z 69,8% w 2018 roku do 80% w 2030 roku. Już teraz w mieście funkcjonują centra BPO, SSC, IT i R&D. Jak wynika z danych urzędu miejskiego, dają zatrudnienie ponad 10 tysiącom specjalistów.

Jednym z gigantów, który zdecydował się na wybranie Bydgoszczy, jest francuska korporacja Atos specjalizująca się w dostarczaniu usług informatycznych. Zatrudnia przy tym ok. 4000 pracowników i wciąż charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem, w związku z czym to znakomite miejsce do rozpoczęcia lub kontynuacji kariery zawodowej w branży IT.

Gdzie szukać pracy w 2023 roku? Najbardziej interesujące rynki

Rynek pracownika, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, zdaniem ekspertów będzie musiał skonfrontować się z obecnym spowolnieniem gospodarczym, a także widmem recesji. W związku z tym może obniżyć się liczba dostępnych ofert pracy oraz atrakcyjność pojawiających się w nich warunków.

Praca w Bydgoszczy z pewnością będzie stosunkowo prosta do znalezienia przez kandydatów posiadających poszukiwane na rynku kompetencje techniczne. Przede wszystkim dotyczy to intensywnie rozwijającej się branży IT, w tym nie tylko programistów, ale również testerów, project managerów oraz rozbudowane zaplecza niezbędnego do funkcjonowania nowoczesnych przedsiębiorstw IT. Z drugiej strony Bydgoszcz pozostaje ważnym miastem z perspektywy znakomicie rozwijającego się sektora e-commerce. To natomiast przekłada się na duże zapotrzebowanie na specjalistów różnych obszarów – w tym twórców rozwiązań technicznych, ale również pracowników fizycznych czy pracowników obsługi klienta.

Praca w Bydgoszczy w 2023 roku powinna być również łatwa do znalezienia w branży logistycznej i spedycyjnej ze względu na dużą liczbę centrów dystrybucyjnych, które są zlokalizowane między innymi w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Coraz istotniejszą rolę na lokalnym rynku pracy będzie również odgrywał sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Fajne miasto. Lepsze niż Warszawa bo jest na etapie pięknego rozwoju i blisko jest do Torunia u Chełmna.
qwertas
Zarobki w Bydgoszczy takie, jak kasjerka w Biedrze. Nie, dziękuje. Brak biurowców, brak ofert pracy powyżej 7.000 brutto. Miasto stoi na przemyśle czy IT. Brak ofert pracy w korpo nie związanym z przemysłem czy IT. W mieście w zasadzie nie ma pracy w finansach/ bankowości poza sprzedażą i obsługa klienta w oddziale.
kenn
Deficyt generalnie w tych samych branżach co dla ogółu ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki