REKLAMA

Rynek najmu. Rząd zajmie się tzw. rynkowym pakietem mieszkaniowym

2021-03-08 14:43
publikacja
2021-03-08 14:43

Rada Ministrów ma się zająć we wtorek projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start", czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego.

Rynek najmu. Rząd zajmie się tzw. rynkowym pakietem mieszkaniowym
Rynek najmu. Rząd zajmie się tzw. rynkowym pakietem mieszkaniowym
fot. Fotokon /

Chodzi o projekt noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Przepisy, których celem - jak zaznaczyło MRPiT - jest stabilizacja sytuacji na rynku najmu nieruchomości, zakładają rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start".

Według twórców przepisów projekt ma też "złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowy ograniczeń administracyjnych wprowadzonych w związku z epidemią". Projektodawca wskazał, że już w pierwszych miesiącach epidemii widać było zmniejszenie popytu na najem długoterminowy na skutek zamknięcia wyższych uczelni i sektorów gospodarki, które najczęściej zatrudniają młode osoby, a także wyjazdu z Polski pracowników z Ukrainy. Skutki epidemii, poprzez ograniczenie ruchu turystycznego, odcisnęły się też na najmie krótkoterminowym.

Według MRPiT projekt przewiduje wprowadzenie modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi spełniającymi określone kryteria społeczne i ekonomiczne. "Formuła ta ma ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez osoby o średnich i niższych dochodach" - zaznaczył resort.

Projektowane rozwiązania obejmują zasady zawierania i wypowiedzenia umów między podmiotami zaangażowanymi w system działania SAN (gminą, SAN, właścicielem lokalu mieszkalnego, najemcą lokalu mieszkalnego), zakres uchwały uchwalanej przez gminę, w której określa się m.in. kryteria uprawniające najemców do zawierania umów z SAN, zasady zwolnień podatkowych dla właścicieli mieszkań oraz zasady korzystania przez najemców z dopłat do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na Start" - wyjaśniło MRPiT.

Jak wskazano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy "uzupełnia inne działania rządu ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych oraz incydentalną pomoc najemcom mającym problem z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów spowodowanej pandemią".

Oceniono, że wskutek zawierania wieloletnich umów z właścicielami mieszkań zwiększa się m.in. bezpieczeństwo i stabilność najmu.

Zgodnie z projektem SAN-y specjalizują się w dzierżawieniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu mogą wynegocjować obniżenie stawki czynszu. "Jak wskazują doświadczenia zagraniczne (i nieliczne polskie), obniżka może wynieść ok. 20 proc." - wskazano. Dodano, że zapewne w sytuacji nadpodaży mieszkań na wynajem przestrzeń do negocjacji obniżki czynszu może być większa.

Zachętą dla właścicieli lokali do wynajmowania ich SAN-om i obniżania wyjściowego czynszu dzierżawy mają być zaproponowane w projekcie zwolnienia dochodów z tego najmu z podatków dochodowych. Autorzy rozwiązań wskazali na zawarte w projekcie "powiązanie działalności SAN z celami mieszkaniowymi samorządów gminnych oraz umożliwienie najemcom spełniającym ustawowe kryteria dochodowe ubiegania się o dopłaty do czynszu".

Jak zaznaczono, funkcjonowanie SAN wiąże się z szeregiem korzyści społecznych, przestrzennych i finansowych. "Dzięki ich działalności następuje zwiększenie dostępności mieszkań bez konieczności ponoszenia przez władze publiczne wydatków na budowę nowych obiektów (wskutek użytkowania mieszkań istniejących)". Zwrócono uwagę, że przekłada się to "na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej i społecznej, a także przeciwdziała zjawisku gettoizacji poprzez rozproszenie najemców o różnych możliwościach i różnym statusie w istniejącej zabudowie". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (18)

dodaj komentarz
twojmistrz
No i wszystko oczywiście w imię dobra dla obywateli. Ha Ha Ha. A plebs znowu to łyknie, jaki to PIS super. Nachapią się znowu kasy, bo przecież w pośredniczeniu musi być mega duża pula pieniędzy do przygarnięcie - dyrektorzy, prezesi, pracownicy, biurowce, zarządzanie, sztab ludzi, platforma do zarządzania itp. -> czyli koleżanki No i wszystko oczywiście w imię dobra dla obywateli. Ha Ha Ha. A plebs znowu to łyknie, jaki to PIS super. Nachapią się znowu kasy, bo przecież w pośredniczeniu musi być mega duża pula pieniędzy do przygarnięcie - dyrektorzy, prezesi, pracownicy, biurowce, zarządzanie, sztab ludzi, platforma do zarządzania itp. -> czyli koleżanki i koledzy i rodzinka obsadzona, pieniążki elegancko rozdane. W ich ręce będą trafiać mieszkania speluny, które na rynku widniały jak pustostan bo prawie za darmo nikt nie chciał i tym samym właściciel nawet spelunę pogoni, najemca patola i tak będzie zadowolony bo będzie za darmo mieszkał, pracownicy tego przekrętu też będą zarobieni, a ostatecznie standard mieszkań na wynajem spadnie i oczywiście najgorzej na tym wyjdzie ostatnie ogniwo łańcuchu, czyli najemcy, a najlepiej bezrobotni (patologia) oraz pracownicy zatrudnieni do tego "zarządzania". Z Mieszkania + już wycisnęli wszystko co się dało to teraz zmieniają gałąź do skubania kasy :)
zmiasta
Żeby rozwiązać problem mieszkań - czyli sprawić, żeby były do mieszkania, a nie spekulacji, lub zarabiania, należałoby wprowadzić podatek od nadwyżki liczby mieszkań nad ilość osób w rodzinie, podatek progresywny rzecz jasna. Wtedy rynkowe ceny nieruchomości odpowiadały by ich użyteczności i nie było by patologii, że jeden człowiek Żeby rozwiązać problem mieszkań - czyli sprawić, żeby były do mieszkania, a nie spekulacji, lub zarabiania, należałoby wprowadzić podatek od nadwyżki liczby mieszkań nad ilość osób w rodzinie, podatek progresywny rzecz jasna. Wtedy rynkowe ceny nieruchomości odpowiadały by ich użyteczności i nie było by patologii, że jeden człowiek ma 30 tyś czy 60 tyś mieszkań i żyje na Bahamach, a na niego robi "plebs" i to niekiedy dożywotnio.
exio
Komuś się widzę ostro socjalizm załączył.
zmiasta odpowiada exio
Trochę tak, ale nie aż tak znowu ostro. W realu mamy praktycznie skrajne przeciwieństwo socjalizmu - kapitalizm w wersji pozawalającej na monopol. I to ma być ok ?
Posiadanie więcej mieszkań niż jest potrzeba do realizacji własnej potrzeby mieszkania jest szkodliwe dla otoczenia - ludzi, środowiska, ekonomii, stabilności gospodarczej,
Trochę tak, ale nie aż tak znowu ostro. W realu mamy praktycznie skrajne przeciwieństwo socjalizmu - kapitalizm w wersji pozawalającej na monopol. I to ma być ok ?
Posiadanie więcej mieszkań niż jest potrzeba do realizacji własnej potrzeby mieszkania jest szkodliwe dla otoczenia - ludzi, środowiska, ekonomii, stabilności gospodarczej, itd. Dlatego powinno się za to płacić na rzecz otoczenia, a progresywnie, po to, żeby wyeliminować skrajne pasożytnictwo. Można mieć więcej, ale to kosztuje.
Bardziej niż problem ideologiczny jest to problem regulacyjny. A do tego są m.in. podatki.
gordon-gekko
I w ramach tego programu najemcami zostanie patologia która zdewastuje mieszkanie. Wynajmujący obniża standard bo program rządowy łyknie wszytko. Rynek najmu cofnie się do lat 90
bt5
Ale niewiadomo na co licza/liczyli inwestorzy kupujacy mieszkania na wynajem. Logiczne jest że oprócz nikłego procenta mobilnych specjalistów to każdy inny kto ma lepsze dochody automatycznie kupuje sobie lokum na własność choćby kredytowo. Mieszkania do wynajęcia prawie zawsze były w obszarze zainteresowania tzw. patologi. Tak jest Ale niewiadomo na co licza/liczyli inwestorzy kupujacy mieszkania na wynajem. Logiczne jest że oprócz nikłego procenta mobilnych specjalistów to każdy inny kto ma lepsze dochody automatycznie kupuje sobie lokum na własność choćby kredytowo. Mieszkania do wynajęcia prawie zawsze były w obszarze zainteresowania tzw. patologi. Tak jest w każdym kraju zachodnim. Tak ze landlordzi powinni się cieszyć że sa jakieś plany dopłat do tego najmu. Choć znajac Polskę ro trudno dac wiare ze znajd się na to pieniadze. Bo gdyby to zrobić na skalę zachodni to był były potrzebne dziesiatki miliardów złotych. A robić żeby tylko było dla celów propagandowych i będzie to miało śladowe znaczenie na rynku to nie ma sensu.
tak_sobie_pisze
Państwo z Rzadu PIS osiągnęli pierwszą predkosc kosmiczna, oderwali sie całkowicie od powierzchni Ziemi i weszli na orbitę... :-) obecnie szykują sie do osiągnięcia drugiej prędkości.... :-)
jes
Nie kupujcie, nie wynajmujcie !!!
Przecież towarzysze Kaczyński i Morawicki obiecali mieszkanie dla każdego za max. 2kPLN/m2.
No chyba im wierzycie ...
search
a co projektem mieszkanie +, jakos nie widze by prywatny wlasciciel chcial korzystac z uslug SAN, by wynajac mieszkanie. Niech premier i jego kumple wynajma swoje wypasine wille glownym beneficjentom mops , cyganom i rumunom w ramach gloszonj sprawiedliwosci.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki