Ruszyły kontrole drogowe. Więcej policji w rejonie przejść dla pieszych

2019-11-14 06:02
publikacja
2019-11-14 06:02

W czwartek rano na drogach w całej Polsce ruszyły wzmożone kontrole policji; więcej patroli będzie w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań - poinformował PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

/ fot. Alex Linch / Shutterstock

Czwartkowe kontrole są związane z akcją pod kryptonimem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". W ramach działań w godz. 6-22 na drogi w całej Polsce wyjedzie około 5 tys. policjantów, czyli o około tysiąca więcej niż zwykle.

Z danych przekazanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w tym roku (do ostatniego wtorku - PAP) doszło do ponad 5,4 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 600 osób, a ponad 4,9 tys. zostało rannych. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku doszło do prawie 5,9 tys. wypadków, zginęło 618 osób, a prawie 5,4 tys. zostało rannych.

Jak poinformował PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP, policjanci będą obecni w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań, a także w miejscach zidentyfikowanych jako szczególnie niebezpieczne. Kobryś podkreśla, że choć akcja dotyczy niechronionych uczestników ruchu drogowego, to policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

"Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni" - zauważa Kobryś.

Policja zwraca uwagę, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Dodatkowo jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Policjanci zaznaczają też, że kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Komenda Główna Policji apeluje również do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach.

Eksperci zwracają uwagę, że korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie. "Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze" - podkreśla policja. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
forfun
a na co dzień klapki na oczach i nic nie widzą - że kopci, krzywy, głośny - tylko akcje i akcje poźniej laba
zenonn
"niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to jedyna grupa, która nie musi znać zasad ruchu drogowego.
Mając >18 lat możesz jeździć rowerem po jezdni, nie mając pojęcia o obowiązkach.
Mając >10- lat możesz sam łazić po jezdni.

Pieszy przejechany na jezdni jest sam sobie winien. Ma szanse
"niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to jedyna grupa, która nie musi znać zasad ruchu drogowego.
Mając >18 lat możesz jeździć rowerem po jezdni, nie mając pojęcia o obowiązkach.
Mając >10- lat możesz sam łazić po jezdni.

Pieszy przejechany na jezdni jest sam sobie winien. Ma szanse uniknąć przejechania używając mózgu. Miejskie kundle nie dają się przejechać, rozglądają się. Psy domowe prowadzone na smyczy potrafią wleźć pod jadące auto.
Dwunożne zwierzęta usłyszały o pierwszeństwie na pasach. Nie zainteresowały się ograniczeniami.
Miliony Polaków dziennie przechodzi przez jednię, jednostki są potrącane. Bląd statystyczny.
"wtargnięcie na jezdnię przez pieszego powinno zniknąć z kodeksu wykroczeń" głosi wybraniec narodu. Też przygłup?

Co rodzice powinni przekazać dziecku na temat przechodzenia przez jezdnię:
Nie przechodź „z marszu”, zwolnij, a gdy widzisz samochód - zatrzymaj się.
Zanim postawisz krok na jezdni, ZAWSZE, niezależnie od tego, gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz.
Jeśli idziesz z rówieśnikami, przerwij rozmowę i skup się, zanim wejdziesz na jezdnię. Oceń sytuację, sprawdź dobrze, czy nic nie jedzie - dopiero wtedy przechodź.
Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.
Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam, gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku itp.
Jeśli nie ma przejścia dla pieszych, przechodź tam, gdzie dobrze widać sytuację na drodze.
Szczególnie uważaj w czasie złej widoczności: deszczu, mgły oraz o zmroku. Kierowca wtedy także ma ograniczoną widoczność i później niż w dzień zauważa pieszego.
Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową, zawsze upewnij się, czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach.
W stosunku do kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

dziki_losos
A potem taki pieszy wykonuje sumiennie te 10 punktów, wchodzi na jezdnię w ładny, słoneczny dzień, a tu BMW jadące 130km/h go przejeżdża. Obwinianie ofiar to nie jest rozwiązanie. Osoba, która kieruje pojazem ważącym 1500kg powinna odpowiadać za jego użytkowanie i koniec. Sam jestem kierowcą, i zawsze zakładam, że A potem taki pieszy wykonuje sumiennie te 10 punktów, wchodzi na jezdnię w ładny, słoneczny dzień, a tu BMW jadące 130km/h go przejeżdża. Obwinianie ofiar to nie jest rozwiązanie. Osoba, która kieruje pojazem ważącym 1500kg powinna odpowiadać za jego użytkowanie i koniec. Sam jestem kierowcą, i zawsze zakładam, że na przejście może ktoś wejść albo wbiec, a za każdym samochodem zaparkowanym na poboczu ktoś się czai i może w każdej chwili wyjść na jezdnię. Każde inne podejście jest nieodpowiedzialne.
zenonn odpowiada dziki_losos
3 prawda.
Ma nic nie jechać w trakcie przechodzenia przez jezdnie, szofera nie należy zmuszać do gwałtownych ruchów, ocenić możliwosc kolizji.
Po jezdni szybko jeżdżą pijani prokuratorzy , sędziowe, funkcjonariusze SOP z broszkami, krokodylami, puste, bez hałasu.
Pieszy powinien wiedzieć, że szofer potrzebuje
3 prawda.
Ma nic nie jechać w trakcie przechodzenia przez jezdnie, szofera nie należy zmuszać do gwałtownych ruchów, ocenić możliwosc kolizji.
Po jezdni szybko jeżdżą pijani prokuratorzy , sędziowe, funkcjonariusze SOP z broszkami, krokodylami, puste, bez hałasu.
Pieszy powinien wiedzieć, że szofer potrzebuje 2 sekundy na reakcję, przy 50km/h przejedzie 30m zanim ma szanse się zatrzymać przy dobrej pogodzie.Teraz wieczorem pada deszcz, niewiele widać będąc oślepionym światłami aut z naprzeciwka, hamowanie jest wydłużone. Niebawem będzie zimno, przed przejściami lód, hamowanie będzie bardzo długie.
Pieszy powinien wiedzieć ile i gdzie jest 30m, 100m
Pieszy widzi pojazd to lezie, szofer ma obowiązek, pieszy ma prawo. Cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo. Można się sprawdzić w starciu z metalową puszką.
zenonn odpowiada dziki_losos
Człowiek ma prawo stanąć na skraju przepaści i i zrobić krok naprzód.
Ma prawo wleźć przed pojazd i dać się przejechać.
Bóg tak chcial
johny_kielbasiany
A co to piesi i rowerzysci to swiete krowy ze sie czepiaja tylko kierowcow .Zrobili glupi przepic piersEnstwa dla rowerow sam jezdzE rowerem i nie wjezdzam na przejscie z impetem beztrosko .
dziki_losos
Mam nadzieję, że w ogóle nie wjeżdżasz na przejścia dla pieszych, skoro jesteś rowerzystą.
zenonn
Gdy ścieżka rowerowa przecina szosę rower nie ma pierwszeństwa.
Widziałem rodzinę pan, pani,. małe dzieci z rowerami. Czekali przed przejściem - zwykłym bez ścieżki rowerowej. Gdy pojazdy się zatrzymały, wsiedli na rowery i przejechali. Debilni rodzice bez znajomości zasad źle uczą swoje dzieci.
dziki_losos odpowiada zenonn
art. 27 ustawy — prawo o ruchu drogowym
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany
art. 27 ustawy — prawo o ruchu drogowym
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
zenonn odpowiada dziki_losos
Następny :-(
"rowerowi znajdującemu się". a nie dojeżdżającemu do przejazdu
Piszę o ścieżce przy przejściu dla pieszych oznaczonej Znak D-6b "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów"

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki