REKLAMA

Ruszył proces europosłanki Magdaleny Adamowicz. Prokuratura zarzuca jej ukrywanie dochodów

2021-02-22 11:37
publikacja
2021-02-22 11:37
fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces europosłanki Koalicji Europejskiej Magdaleny Adamowicz, oskarżonej o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych.

Przed rozpoczęciem procesu (w piśmie złożonym w piątek - PAP) jeden z obrońców europosłanki wniósł o zawieszenie postępowania. Sąd postanowił nie uwzględnić tego wniosku.

Akt oskarżenia przeciwko 48-letniej europosłance do Sądu Rejonowego w Gdańsku skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Prokuratura zarzuciła jej błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów, którego - zdaniem śledczych - miała się dopuścić wraz z mężem Pawłem Adamowiczem, zamordowanym w styczniu 2019 r. prezydentem Gdańska. Adamowicz w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 miała też zataić odpowiednio prawie 300 tys. zł. i 100 tys. zł dochodów. Prokuratura zarzuca jej również nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań, jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Według śledczych, uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tys. zł.

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej Adamowicz napisała m.in., że proces jest przez nią wyczekiwany. "Wyczekiwany, bo tylko on może osuszyć bagno oszczerstw wylewanych na moją rodzinę od lat. Oszczerstw wylewanych w rządowych mediach na podstawie fałszywych przecieków z rządowej prokuratury. Przypomnę, że podległa rządowi prokuratura zarzuca mi dwa +czyny+" - napisała.

"Jest dla mnie oczywiste, że w obu wątkach chodzi prokuraturze o jedno: w opinii publicznej wzbudzić podejrzenie, że trwająca latami nagonka na Pawła Adamowicza była choćby częściowo uzasadniona. Nie jest to zatem atak na mnie; jest to obrona – próba obrony wizerunku prokuratorów i mediów rządowych po zabójstwie mojego męża. Próba tyleż desperacka, co niemoralna" - oświadczyła europosłanka.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jelonek1
żenada. Prokuratura przez 2 lata nie potrafi doprowadzić do skazania zabójcy Adamowicza, a ściga jego żonę. Może niedługo będą ścigać dzieci za zaśmiecanie ulic, bo poważne sprawy pod kierownictwem Ziobry przerastają tą prokuraturę

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki