REKLAMA
ZOOM NA SPÓŁKI

Ruszają letnie kontrole skarbowe

Barbara Sielicka2011-06-08 07:17
publikacja
2011-06-08 07:17
W ramach ogólnopolskiej akcji „Weź paragon”, część urzędów skarbowych już przygotowuje się do jej letniej edycji. Inspektorzy sprawdzą, czy wszyscy zobowiązani do wydawania paragonu przedsiębiorcy wywiązują się z tego obowiązku.

Przykładowo od 22 czerwca 2011 zintensyfikowane działania kontrolne będą prowadzone przez Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie. Obejmą one nie tylko przedsiębiorców działających sezonowo, ale również całorocznie. Pod szczególną obserwację trafią m.in. podmioty świadczące usługi w zakresie handlu, gastronomii, przewozu osób, parkingowe. Kontrolowane będą obiekty rekreacyjne i wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Także konsumenci będą uświadamiani z korzyściami, jakie niesie ze sobą wzięcie paragonu. Planowana jest akcja plakatowa, a także wręczanie pocztówek z wymienionymi korzyściami płynącymi z wzięcia paragonu.

Biorąc paragon:

Łatwiej możesz dochodzić swoich praw, jeżeli towar nie odpowiada deklarowanej jakości lub usługa została wykonana nienależycie.

Masz pewność, że zapłacony przez Ciebie, naliczony w cenie i uwidoczniony na paragonie podatek, zostanie odprowadzony do budżetu państwa.

Przyczyniasz się do likwidacji szarej strefy, tym samym zwiększasz nakłady np. na szkolnictwo, służbę zdrowia czy bezpieczeństwo.

Masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji.

Masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji. Możesz dokonać porównań cenowych na rynku.

/ UKS Kraków


Letnia akcja „Weź paragon” ma na celu przede wszystkim likwidację zjawiska nieuczciwej konkurencji. Poza tym sprzedawca nieewidencjonując sprzedaży uszczupla wpływy do budżetu państwa.

Dlatego też inspektorzy sprawdzą po pierwsze, czy dany przedsiębiorca obligatoryjnie musi posiadać kasę fiskalną (w niektórych przypadkach nie liczą się bowiem osiągane obroty). Warto pamiętać, że wymóg rejestracji sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej bez względu na osiągnięte obroty dotyczy m. in. usług przewozu osób w komunikacji samochodowej, usług przewozu osób taksówkami, sprzedaży wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych.

Posiadanie kasy to nie wszystko. Sprawdzane będzie także ewidencjonowanie za jej pomocą każdej transakcji. Nadal bowiem nie rejestrowanie obrotów na kasie fiskalnej i nie wydawanie paragonów są najczęściej spotykanymi przez pracowników UKS przewinieniami ze strony przedsiębiorców.

Mandaty gotówkowe lub kredytowane w zależności od skali wykroczenia może wynieść od 138,60 do 2.772 złotych.

Wojciech Lewandowski, Rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie

Obowiązek ewidencji za pośrednictwem kasy fiskalnej wynika z ustawy o podatku od towarów i usług, a o obowiązku wydawania paragonów stanowi rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Przepisy kodeksu karnego skarbowego za czyn zabroniony stanowiący wykroczenie skarbowe uznają naruszenie obowiązków wynikających z przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, czyli naruszenie obowiązku fiskalizacji sprzedaży na kasie rejestrującej oraz naruszenie obowiązku wydawania paragonów.

Naruszenia obowiązku fiskalizacji sprzedaży na kasie rejestrującej i wydawania paragonów nie rozpatruje się pod względem uszczupleniowym. Innymi słowy wartość uszczuplonego podatku jest bez decydującego znaczenia z punktu widzenia istoty popełnionego czynu. Tym samym nawet, jeżeli kwota niezaewidencjonowanej sprzedaży z obiektywnego punktu widzenia jest niska, nie można dawać pozwolenia na łamanie prawa podatkowego gdyż pozwolenie takie mogłoby prowadzić do wytworzenia się w społeczeństwie bezprawnych wzorców zachowań, co jest niewątpliwie niedopuszczalne.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 
Źródło:
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~k
proponuje powolac spoleczne letnie naloty na US i ZUS, zobaczymy co te darmozjady tam robia w tych urzedach
~dk
nie wymagam od Pani myślenia ale czasami trzeba się zastanowić, przy pisaniu bzdur?
~ziutek
w zakopanym to nic nie skontrolujesz bo ciupazka bedzie w robocie
~krak
moze by tak ZAKOPANE skontrolowac? kierowcy busow nie musza wydawac zadnych paragonow, no ale tam panuja inne "uklady" i prawo nie obowiazuje
~myślący
>>Łatwiej możesz dochodzić swoich praw, jeżeli towar nie odpowiada deklarowanej jakości lub usługa została wykonana nienależycie.

tu się zgadza bo paragon to swoisty dowód

>>Masz pewność, że zapłacony przez Ciebie, naliczony w cenie i uwidoczniony na paragonie podatek, zostanie odprowadzony do budżetu państwa.
>>Łatwiej możesz dochodzić swoich praw, jeżeli towar nie odpowiada deklarowanej jakości lub usługa została wykonana nienależycie.

tu się zgadza bo paragon to swoisty dowód

>>Masz pewność, że zapłacony przez Ciebie, naliczony w cenie i uwidoczniony na paragonie podatek, zostanie odprowadzony do budżetu państwa.

a budżet państwa ZAWSZE zmarnuje roztrwoni rozkradnie i zawsze będzie mu za mało

>>Przyczyniasz się do likwidacji szarej strefy, tym samym zwiększasz nakłady np. na szkolnictwo, służbę zdrowia czy bezpieczeństwo.

to wysokie podatki powodują szarą strefę - gdyby były nizsze nie zachęcały by do przestępstw i więcej ludzi by je płaciło więc suma sumarum wpływy były by większe. Nakłady na szkolnictwo, sluzbe zdrowia - a moze zamiast siłą mi zabierać zostawcie mi te pieniądze i milionom ludzi i wtedy będziemy mieli pieniądze na prywatnę usługi na znacznie wyzszym poziomie niz ,,darmowe" panstwowe.

Masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji.

>> To system podatkowy jest nieuczciwy i zmusza ludzi do kombinowania. Niejednokrotnie wejście w ,,uczciwosć" oznacza dla ludzi wejście w biedę. Są firmy na rynku o ugruntowanej pozycji i wysokich przychodach któe powstały kiedy obciązenia fiskalne i biurokracja były znacznie mniejsze - ale obecnie naawet małe firemki dopiero zaczynające płaca ogromne haracze - dla was uczciwa konkurencja w praktyce oznacza wyniszczanie firm

Masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji. Możesz dokonać porównań cenowych na rynku.

>> chyba tylko skończony kretyn nie ma znajomych by nie słyszał co gdzie taniej kupic czy nie umie skorzystać porównywarki cenowej. Nie mam pojęcia co za marksista teoretyk wymyslal te ,,korzysci" ale widać ze w zyciu nie przepracował ani minuty w swojej firmie
~jb
>>Masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej
>>transakcji. Możesz dokonać porównań cenowych na rynku.
Dobre, dobre, pośmiałem się. Dla wiadomości urzędasów nie jestem kretynem i bez paragonu tez potrafię. Was to przerasta?
Jedyny racjonalny argument za braniem paragonu to możliwość reklamacji.
>>Masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej
>>transakcji. Możesz dokonać porównań cenowych na rynku.
Dobre, dobre, pośmiałem się. Dla wiadomości urzędasów nie jestem kretynem i bez paragonu tez potrafię. Was to przerasta?
Jedyny racjonalny argument za braniem paragonu to możliwość reklamacji. Kupując buty, sprzęt RTV, itd. zawsze biorę. Książkę czy pamiątkę znad morza? Na pewno będę jechał paręset km, żeby złożyć reklamacje.
Biorąc paragon mam pewność, że sprzedawca zapłaci podatek. I mniej zarobi, więc za rok podniesie ceny. Nie ma obowiązku brania paragonu (jeszcze jak znam życie), więc nie zamierzam tego robić. Co do budżetu - płacę już podatek dochodowy, płacę składkę zdrowotną, emerytalną, nie wystarczy?

>>może urzędnicy powiedzą jakie ułatwienia proponują
Nie możesz być tak naiwny. Prostsze prawo, to mniej błędów ze strony podatników, a to byłaby tragedia. Mniej nieprawidłowości, to mniej kontroli, czyli zwolnienia zbędnych biurw. Mniej błędów to również mniej wykrytych nadużyć, czyli automatycznie niższe premie. No i państwo zgarnie mniej kasy z mandatów. Proste prawo służy tylko obywatelom. Do czasu, potem nie będzie kogo kontrolować i nie będzie miał kto płacić.
~trub
Zamiast kolejnych szykan i straszenia przedsiębiorców może urzędnicy powiedzą jakie ułatwienia proponują w swoich urzędach a porządek zaczną robic od siebie np. poprawiając kontakt z interesantami i przyspieszając terminowość. Obniżcie podatki i składki ZUS i wtedy kontrolujcie ile wlezie a teraz nie dziwie się bo kto prowadząc małą Zamiast kolejnych szykan i straszenia przedsiębiorców może urzędnicy powiedzą jakie ułatwienia proponują w swoich urzędach a porządek zaczną robic od siebie np. poprawiając kontakt z interesantami i przyspieszając terminowość. Obniżcie podatki i składki ZUS i wtedy kontrolujcie ile wlezie a teraz nie dziwie się bo kto prowadząc małą firmę i chcąc się utrzymać niestety ale musi wielokrotnie delikatnie mówiąc naginac prawo. Żyjemy w dziwnym kraju ,,otwórz firmę a znajdziemy na ciebie paragraf''.

Powiązane: Kraków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki