REKLAMA

Ruszają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

2020-06-18 16:12
publikacja
2020-06-18 16:12
fot. Sergii Gnatiuk / Shutterstock

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zdecydował, że od 22 czerwca inspektorzy w pełnym zakresie powrócą do wykonywania swoich zadań. Działania kontrolno-nadzorcze prowadzone będą z zastosowaniem procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

"Zadbaliśmy o to, by Inspektorzy pracy mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, a pracodawcy mieli poczucie, że kontrola nie niesie dodatkowych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Wraz z uruchomieniem kolejnych sektorów gospodarki, konieczne jest przywrócenie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w pełnym zakresie. To trudny czas dla pracowników i pracodawców. Jest wiele skarg wynikających ze spornych sytuacji w zakładach pracy, które wymagają reakcji i sprawdzenia przez Inspektorów PIP" – podkreśla Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

Nowe zasady przeprowadzania kontroli zostały określone w wytycznych opracowanych przez Głównego Inspektora Pracy i Głównego Inspektora Sanitarnego. Dotyczą one w szczególności funkcjonowania jednostek organizacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy w okresie stanu epidemii SARS-CoV-2.

Zgodnie z wytycznymi przed rozpoczęciem czynności kontrolnych – w sytuacji, gdy nie wyklucza tego charakter kontroli – zaleca się, aby inspektor pracy podjął próbę kontaktu telefonicznego z pracodawcą w celu ustalenia obowiązujących w zakładzie procedur dotyczących utrzymania reżimu sanitarnego.

Inspektorzy pracy będą wyposażeni w odpowiednio dobrane środki ochrony indywidualnej. W przypadku kontroli w zakładach, w których ryzyko narażenia na SARS-CoV-2 jest wysokie, inspektorzy będą mieli do dyspozycji takie środki ochrony jak: półmaska filtrująca FFP2 lub FFP3 lub równoważne, osłona twarzy lub okulary ochronne z osłonką boczną, rękawice jednorazowe oraz kombinezon ochronny spełniający odpowiednie wymagania.

Z kolei w przypadku kontroli zakładów bez dowodów lub podejrzenia infekcji/zakażeń SARS-CoV-2 inspektorzy powinni stosować podstawowe zasady higieny (częste mycie rąk), środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu min. 60 proc., rękawice jednorazowe, maski medyczne lub półmaski filtrujące FFP1 (lub w razie potrzeby wyższej klasy ochronności) oraz przyłbice.

Podczas prowadzenia czynności kontrolnych na terenie zakładu pracy Główny Inspektor Pracy zaleca korzystanie z wydzielonego pomieszczenia. Czynności kontrolne na terenie zakładu pracy powinny trwać możliwie jak najkrócej.

Wytyczne przewidują, że inspektorzy pracy w miarę możliwości będą przeprowadzali poza siedzibą pracodawcy te czynności kontrolne, które mogą być prowadzone zdalnie.

Dokumenty udostępnione inspektorowi pracy przez pracodawcę do kontroli poza terenem zakładu, zostaną poddane 24-godzinnej kwarantannie w szczelnie zamykanych pojemnikach. Dokumenty te, podobnie jak inna korespondencja, mogą zostać wyjęte i skierowane do użytku w danej jednostce organizacyjnej PIP dopiero po upływie 24 godzin od wpłynięcia.

W czasie kontroli inspektor powinien respektować obowiązujące u pracodawcy ograniczenia i obowiązki związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a także m.in. nie podawać dłoni na powitanie, poddać się wymaganej dezynfekcji rąk i obuwia, zachowywać dystans 2 m, ograniczyć czas wizytacji stanowisk pracy i w miarę możliwości ograniczyć kontakt z osobami, z którymi spotyka się w czasie prowadzenia czynności kontrolnych. (PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Kreatywna księgowość do sprawdzenia
analitykxx
Jakie kontrole?? Ta fikcyjna instytucja powinna przestać istnieć. Banda darmozjadów na pensji z naszych podatków!!! Zgłaszałem oficjalną skargę z ujawnieniem swoich danych osobowych że firma INPOST oddział w Elblągu zatrudnia pracowników na czarno dodatkowo nie przestrzega żadnych procedur oraz BHP. Sam byłem tam również Jakie kontrole?? Ta fikcyjna instytucja powinna przestać istnieć. Banda darmozjadów na pensji z naszych podatków!!! Zgłaszałem oficjalną skargę z ujawnieniem swoich danych osobowych że firma INPOST oddział w Elblągu zatrudnia pracowników na czarno dodatkowo nie przestrzega żadnych procedur oraz BHP. Sam byłem tam również zatrudniony bez umowy o pracę a poza mną około 40 osób i ta fikcyjna instytucja nie stwierdziła nieprawidłowości. Żenada!!!!!!!!!!!!!
carlito1
Pomyliłeś instytucje... Pip nie jest do obrony pracowników ale jest to świetne narzędzie do wykańczania konkurencji... I w zasadzie tylko do tego jest potrzebna

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki