REKLAMA
WEBINAR

Rusza nowy program PFRON. Cztery kroki do bardziej dostępnej przestrzeni publicznej

2023-04-26 16:01
publikacja
2023-04-26 16:01

Program PFRON "Dostępna przestrzeń publiczna" ułatwi niepełnosprawnym poruszanie się w przestrzeni publicznej, dając im prawo do godnego, niezależnego życia - powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rusza nowy program PFRON. Cztery kroki do bardziej dostępnej przestrzeni publicznej
Rusza nowy program PFRON. Cztery kroki do bardziej dostępnej przestrzeni publicznej
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

W środę odbył się briefing prasowy dot. ogłoszenia nowego programu PFRON "Dostępna przestrzeń publiczna".

Minister Maląg powiedziała, że Polska jest drugim krajem na świecie, który przyjął "ustawę o dostępności o łamaniu barier nie tylko tych architektonicznych". Jak zaznaczyła, "bardzo ważne jest, aby osoby z niepełnosprawnościami miały prawo do godnego, niezależnego życia".

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podkreślił, że pierwszym krokiem dla zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami pełnego udziału w życiu, jest program "Dostępność Plus". "Podobnie ten program, który ogłaszamy dzisiaj - Dostępna przestrzeń publiczna - jest kolejnym krokiem" - stwierdził.

Cztery kroki do dostępnej przestrzeni

"Cztery komponenty tego programu (PFRON "Dostępna przestrzeń publiczna" - PAP) przyczynią się do tego, aby wsparcie dla niepełnosprawnych było coraz bardziej atrakcyjne, aby ułatwiało poruszanie się w przestrzeni publicznej i prawo do godnego, niezależnego życia, jak mają wszyscy Polacy" - powiedziała szefowa MRiPS.

Wiceminister Wdówik poinformował, że na realizację czterech komponentów programu "Dostępna przestrzeń publiczna" PFRON uruchomi kwotę 300 mln zł. Dodał, że celem programu jest usuwanie barier w budynkach użyteczności publicznej, na placach zabaw, w miejscach kultu i gabinetach ginekologicznych.

Jak powiedział, pierwszy komponent to "dostępna przestrzeń dla jednostek samorządu terytorialnego". "Celem jest likwidacja barier w budynkach użyteczności publicznej, domach kultury czy budynkach gdzie mieszczą się samorządy" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że drugim komponentem programu jest likwidacja barier w dostępie do budynków kultu religijnego i kościołów należących do wszystkich związków wyznaniowych, tak by osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z nich samodzielnie.

"Trzeci moduł to są place zabaw zaprojektowane uniwersalnie. Nie mówię tu o placach zabaw, gdzie dostawi się jedną huśtawkę przeznaczoną dla dzieci z niepełnosprawnością. Mówimy o placach zabaw, które są w pełni inkluzywne, czyli włączające dzieci z niepełnosprawnością we wszystkich obszarach, które na tym placu zabaw są przewidziane" - powiedział Wdówik.

Podkreślił, że czwarty moduł dotyczy usuwania barier w gabinetach ginekologicznych. "To jest szczególnie ważna sprawa, żeby wszystkie placówki ginekologiczno-położnicze oferowały kobietom z niepełnosprawnościami możliwość korzystania z pełnego pakietu badań i konsultacji. I ten program temu właśnie będzie służył" - zaznaczył.

Program "Dostępna przestrzeń publiczna" ma charakter wieloletni. W tym roku budżet programu to 80 mln zł. Całkowita wysokość środków w latach 2023-2027 wyniesie ok. 300 mln zł. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.(PAP)

Autorki: Delfina Al Shehabi, Magdalena Gronek, Iwona Żurek

del/ mgw/ iżu/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki