REKLAMA

Rozmowy międzynarodowe nadal drogie – ranking roamingowych ofert sieci telefonii komórkowych

Marcin Lekki2014-04-07 06:00
publikacja
2014-04-07 06:00
Wielu przedsiębiorców chce być w stałym kontakcie z kontrahentami, także tymi zagranicznymi. Operatorzy telefonii komórkowej chętnie zapewnią im abonamenty z pakietami rozmów międzynarodowych, jednak zawsze za słoną opłatą. Niestety dla klientów indywidualnych oferta w tym zakresie jest dużo uboższa.

roaming i jego koszt
Źródło: Thinkstock


Polskie firmy coraz więcej eksportują – w 2013 roku przedsiębiorstwa sprzedały za granicę produkty o rekordowej wartości przekraczającej 150 mld euro. Około 75% eksportu trafia do innych krajów Unii Europejskiej. Eksportują nie tylko duże firmy, ale również małe przedsiębiorstwa. Współpraca z zagranicznymi kontrahentami wymaga utrzymywania stałego kontaktu, a rozmowy zagraniczne wciąż nie należą do tanich. Jednak operatorzy telefonii komórkowej mają oferty abonamentów dla firm, dzięki którym przedsiębiorcy swobodniej mogą się kontaktować z zagranicą.
Do porównania ofert przyjęliśmy następujący profil klienta: Przedsiębiorca prowadzi firmę, która eksportuje towary do krajów Unii Europejskiej. Oczekuje, że w pakiecie otrzyma darmowe minuty na rozmowy wychodzące i przychodzące z państwami UE oraz oczywiście dostęp do usługi roamingu. Poza tym chce mieć jak najwięcej minut do wszystkich sieci krajowych oraz pakiet transferu danych. Oczekuje, że otrzyma w abonamencie wysokiej klasy smartfona, najlepiej za symboliczną opłatą.

Chcesz dzwonić za granicę? Nie zapłacisz mało…


Oferty, w których dostaniemy pakiet darmowych rozmów wychodzących za granicę niestety nie należą do tanich – chcąc z nich skorzystać musimy liczyć się z miesięcznym wydatkiem co najmniej 100 zł. Zaletą jest, że ich częścią są także nielimitowane połączenia na terenie kraju oraz duże pakiety transferu danych na terenie Polski. Oczywiście, wraz z kwotą abonamentu spadają ceny telefonów, więc przy takich abonamentach możemy za złotówkę dostać naprawdę dobrego smartfona.
PLAY PLUS T-MOBILE ORANGE
Nazwa Formuła VIP Unlimited dla Firm Ekonomiczna oferta dla Firm Taryfa proFirma frii XL Orange Biz 90 + Multipak 2
Abonament (kwota) 104,99 zł + VAT 99 zł + VAT 139,90 zł + VAT 110 zł + VAT
Minuty w abonamencie bez limitu bez limitu bez limitu bez limitu
minuty na połączenia wychodzące w UE 100 100 (do wyboru Europa, Australia, Japonia lub Kanada) brak bez limitu (tylko połączenia z Polski)
cena za minutę połączenia wychodzącego do UE poza pakietem (z Polski do UE) 1,63 zł + VAT 0,80 zł + VAT 1,39 zł + VAT (w zależności od kraju UE ceny mogą się różnić) -
cena za minutę połączenia wychodzącego do UE poza pakietem (z jednego kraju UE do innego kraju UE) 0,99 zł + VAT 0,99 zł + VAT 0,99 zł + VAT 0,99 zł + VAT
minuty na połączenia przychodzące na terenie UE bez limitu bez limitu bez limitu bez limitu
telefony za 1 zł Samsung Galaxy SIII, Sony Xperia M, Nokia Lumia 1320 Samsung Galaxy S4 mini, Nokia Lumia 1320, Sony Xperia SP Samsung Galaxy SIII, Sony Xperia Z, iPhone 4S Samsung Galaxy SIII, Sony Xperia Z, Nokia Lumia 925
pakiet internetu w telefonie 5 GB 3 GB 2 GB 2 GB
czas trwania umowy 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące 24 miesiące
opłata aktywacyjna 19 + VAT 1 zł + VAT (w sklepie internetowym) 49 zł + VAT 1 zł + VAT

Źródło: opracowanie własne na podstawie oferty operatorów
Na pierwszy rzut oka najlepiej wygląda propozycja Orange. Wprawdzie nie jest to najtańsza oferta w zestawieniu (z pakietem internetu 110 zł netto miesięcznie), ale jako jedyna pozwoli na nielimitowane połączenia z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Tak jak w pozostałych ofertach dostaniemy nielimitowane połączenia do wszystkich sieci na terenie kraju. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani pakietem transferu danych, możemy zmniejszyć nasze miesięczne zobowiązanie do 90 zł netto. U wszystkich operatorów są takie same opłaty za minutę połączenia w usłudze roamingu (z jednego kraju UE do innego kraju UE).
Za komórkę nie da się płacić mało… Ranking ofert telefonii komórkowych dla osoby fizycznej » Za komórkę nie da się płacić mało… Ranking ofert telefonii komórkowych dla osoby fizycznej
Ciekawie przedstawiają się również oferty Plusa i Play. W obu przypadkach dostaniemy możliwość odbierania połączeń przychodzących na terenie Unii Europejskiej bez żadnych kosztów oraz pakiet 100 minut na połączenia wychodzące w UE. Propozycja Plusa ma dodatkowy atut – w przypadku pakietu połączeń wychodzących klient może wybrać kierunek wykonywania połączeń. I tak w ofercie Plusa dostaniemy pakiet połączeń, do wyboru, do UE, Kanady, Japonii lub Australii. Oferta tego operatora jest również najtańsza w zestawieniu (99 zł netto). Niewiele droższa propozycja Play zapewnia podobne warunki, jednak w tej sieci dostaniemy aż 5 GB transferu danych.
Za takie luksusy najwięcej zapłacą klienci T-Mobile. Propozycja tej sieci jest najdroższa w zestawieniu (139,90 zł netto), a co gorsza, zapewnia tylko bezpłatne odbieranie połączeń przychodzących z zagranicy i nie daje żadnego pakietu minut na połączenia wychodzące. W T-Mobile najwięcej zapłacimy także za przyłączenie do sieci.
Jeśli chodzi o wybór telefonów, to we wszystkich sieciach przedstawia się on podobnie. Przy takim abonamencie każdy z operatorów za symboliczną opłatą da nam smartfona klasy Samsunga Galaxy SIII (wg Ceneo.pl wyceniany na ok. 950 zł). U poszczególnych operatorów możemy dostać nawet ciekawsze modele – w T-Mobile iPhone’a 4S (wg Ceneo.pl wart ok. 1400 zł) czy Sony Xperia Z w Orange (wg Ceneo.pl ok. 1300 zł).

Klienci indywidualni mają gorzej


Niestety, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej będą miały problemy ze znalezieniem tego typu oferty – tylko Play w taryfach dla klientów indywidualnych proponuje podobne rozwiązanie, które i tak jest mniej korzystne niż w taryfie biznesowej. Za kwotę 105,98 zł brutto miesięcznie otrzymamy jedynie pakiet 1000 minut na połączenia przychodzące w roamingu. Brakuje za to minut na połączenia wychodzące. Dostaniemy też mniejszy pakiet transferu danych (2 GB). Poza tym otrzymamy nielimitowane połączenia i SMS-y do wszystkich sieci.

Będzie coraz taniej


Telefon u operatora czy w sklepie? Porównanie ofert z telefonem i „tylko SIM” » Telefon u operatora czy w sklepie? Porównanie ofert z telefonem i „tylko SIM”
Za kilkanaście miesięcy tego typu oferty nie będą już jednak potrzebne – Parlament Europejski w pierwszym tygodniu kwietnia uchwalił bowiem zniesienie opłat roamingowych. Oznacza to, że od 15 grudnia 2015 roku ceny połączeń telefonicznych, wiadomości tekstowych oraz transmisji danych mają być takie same jak w kraju. - Chodzi o to, by każdy europejski biznes miał narzędzia i sieci, których potrzebuje do rozwoju, a każdy obywatel UE bezproblemową łączność, której potrzebuje, bez nieuczciwych praktyk, takich jak blokowanie usług czy opłaty roamingowe - powiedziała Neelie Kroes, komisarz ds. agendy cyfrowej.
Na obniżkę cen nie będziemy musieli czekać niemal do końca 2015 roku. Już w lipcu tego roku spadną maksymalne opłaty za roaming w krajach UE. Wielu z nas już w te wakacje za rozmowy za granicą zapłaci maksymalnie 0,97 zł/min (obecnie 1,22 zł), za odebranie połączenia 0,26 zł/min (obecnie 0,36 zł), za wysłanie SMS-a również 0,26 zł (obecnie 0,41 zł), a za transfer 1 MB danych 1,02 zł (obecnie 2,30 zł).
Marcin Lekki
Bankier.pl
m.lekki@bankier.pl
Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~lech_tester
>>zniesienie opłat roamingowych. Oznacza to, że od 15 grudnia 2015 roku ceny połączeń
Chyba od 15 grudnia 2016 :(
~xx
pieprzenie w bambus. vectonemobile.pl za 35zeta masz 500min za granice. niech sie plaje i plusy schowaja ze swoja smieszna oferta...
~Fumiko
Żeby dzwonić za granicę nie trzeba od razu korzystać z telefonu - są jeszcze aplikacje np. skype
moneygrabbing.co.uk/oszczedzanie/podstawowe-media/tanie-rozmowy-do-polski/
~takasytuacja
Klienci indywidualni mają gorzej...
klucz mobile 0.20pln do UE.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki