REKLAMA

Rozgrzany popyt na hipoteki – indeks BIK znowu z rekordem

2021-06-08 08:32
publikacja
2021-06-08 08:32
Rozgrzany popyt na hipoteki – indeks BIK znowu z rekordem
Rozgrzany popyt na hipoteki – indeks BIK znowu z rekordem
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu /

W maju kwota kredytów hipotecznych, o które wnioskowali klienci, ponownie osiągnęła rekordową wartość, wskazuje Biuro Informacji Kredytowej. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe osiągnął próg +91,5 proc., a o finansowanie ubiegało się o 66 proc. więcej osób niż przed rokiem.

W maju 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 91,5 proc. w porównaniu z majem 2020 r. O kredyt hipoteczny wnioskowało łącznie 47,61 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 28,68 tys. rok wcześniej (wzrost o 66 proc.). Liczba wnioskodawców była jednak niższa w porównaniu do kwietnia 2021 r. o 6,5 proc.

Boom na hipoteki. Jak teraz dostać (dobry) kredyt? Webinar Bankier.pl

Banki notują rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Jak zawsze w takich momentach - o dobry kredyt klientom banków może być trudniej. 15 czerwca Redakcja Bankier.pl organizuje bezpłatny webinar, podczas którego opowiemy o bieżącej sytuacji i nowościach na rynku "hipotek", a doradca kredytowy odpowie na pytania czytelników z perspektywy praktyka. Gorąco zapraszamy!

Nadal wzrasta średnia wartość wnioskowanego kredytu. W kwietniu wyniosła ona 320,94 tys. zł i jest wyższa o 15,3 proc. niż w maju 2020 r. Dynamiczny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe obserwowany jest od listopada 2020 r. Wówczas rozpoczął się proces „odmrażania” rynku, a banki zaczęły obniżać wymagania przejściowo podniesione w trakcie pierwszej fali pandemii.

fot. / / BIK

„Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, a także wzrost liczby wnioskodawców w porównaniu do maja 2020 r. Ponownie rekordowa w całej historii jest wartość kwot na wnioskach kredytowych (wartości bezwzględne)” - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

„Zarówno w aspekcie liczby wnioskodawców, jak i kwoty wnioskowanego kredytu trzeba pamiętać, że w maju 2020 r. mieliśmy do czynienia z niepewnością co do przebiegu i skutków pandemii. Banki zwiększyły wówczas swoje wymagania odnośnie do wkładu własnego, co bezpośrednio wpłynęło na zmniejszenie kwoty wnioskowanego kredytu” – podkreśla analityk BIK.

„W mojej opinii, w sytuacji obecnej wysokiej nadpłynności polskiego sektora bankowego, najniższego ze wszystkich produktów kredytowych poziomem szkodowości kredytów mieszkaniowych oraz faktu, że prawie 80 proc. wnioskodawców uzyskuje kredyt, w kolejnych miesiącach należy oczekiwać wysokiego wzrostu akcji kredytowej w ujęciu wartościowym i marcowe rekordowe 7,3 mld zł może już niebawem zostać przekroczone” – dodaje prof. Rogowski.

Biuro Informacji Kredytowej monitoruje dane o zapytaniach spływających z banków i na tej podstawie przygotowuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Klienci wnioskujący o finansowanie hipoteczne sprawdzani są przez banki w BIK-u, a biuro otrzymuje m.in. dane dotyczące wysokości potencjalnego zobowiązania. Do obliczenia indeksu brane są kredyty o kwotach poniżej 1 mln zł i z wyłączeniem wielu zapytań o tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni (co pozwala wykluczyć efekt wynikający z częstej praktyki starania się o finansowanie w kilku bankach jednocześnie).

MK

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
vacarlus
trzymanie akcji xtb płaci dywidendy wyższe niż napompowana do granic mieszkaniówka czy działki
jpelerj
Tutejszy naganiający folklor jednak wykrzesał z siebie coś nowego: mieszkania będą drożeć, bo kupują je fundusze. Zważywszy, że fundusze kupują przeciętnie 30% taniej w pakietach, to odważna teza jest ROTFL. Ale przynajmniej starają się chłopaki wrzucić coś nowego ;-)
uczen_manueli_g
jasiek2017 zagadka dla Ciebie czyli eksperta od wpisów

https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Peruvian_general_election

W Peru jeszcze liczą głosy ale wydaje się, że Pedro Castillo, wiejski nauczyciel zostanie nowym prezydentem Peru i ma wielką szansę zrobić z kraju kolejną Wenezuelę.

Co radzisz nowemu
jasiek2017 zagadka dla Ciebie czyli eksperta od wpisów

https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Peruvian_general_election

W Peru jeszcze liczą głosy ale wydaje się, że Pedro Castillo, wiejski nauczyciel zostanie nowym prezydentem Peru i ma wielką szansę zrobić z kraju kolejną Wenezuelę.

Co radzisz nowemu prezydentowi w sprawie budownictwa mieszkaniowego dla najbiedniejszych?
demeryt_69
Rozgrzany popyt? Naganiacze robią co mogą, to i skutki widać - żałosne!
rakl
Wszystkim wieszczącym drastyczny wzrost stóp procentowych, które zrujnują rynek pragnę zwrócić uwagę, że świat się zmienia. Gospodarki wysoko rozwinięte od 2008 przywykły do funkcjonowania w środowisku niskich stóp procentowych. I Polskę czeka to samo, ponieważ nasza gospodarka aspiruje do grona wysoko rozwiniętych.Wszystkim wieszczącym drastyczny wzrost stóp procentowych, które zrujnują rynek pragnę zwrócić uwagę, że świat się zmienia. Gospodarki wysoko rozwinięte od 2008 przywykły do funkcjonowania w środowisku niskich stóp procentowych. I Polskę czeka to samo, ponieważ nasza gospodarka aspiruje do grona wysoko rozwiniętych.

Projekt budżetu Polski na 2022 zakłada inflację na poziomie 2.8% (cel inflacyjny RPP to 2.5%) zatem o ile wzrosną stopy procentowe?

KNF słusznie robi, że zgłasza obawy o przegrzanie rynku i zwraca uwagę na ryzyko zmiennej stopy procentowej, aby nie pompować bańki. Bo teraz sprzedaje się wszystko i czas wreszcie ostudzić nastroje.
demeryt_69
Polska gospodarka aspiruje do grona wysoko rozwiniętych? Co to zdradza?
jasiek2017
Cichociemni nie pojmą tego co napisałeś. Życie
gronostaj
A podobno spadki miały być? I gdzie te aukcje komornicze o których co chwilę ktoś pisał na forum od kilku lat?
jasiek2017 odpowiada demeryt_69
Od kilku lat piejesz nt spadków cen zamiast wziąć się do pracy i kupić M ku uciesze rodziców.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki