Rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy

2020-06-25 14:30
publikacja
2020-06-25 14:30
fot. thinkstock / Bankier.pl

Poprzedni tydzień w USA przyniósł 1,48 miliona wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Choć z tygodnia na tydzień odczyty te są coraz niższe, to jednak najnowsze dane okazały się gorsze od oczekiwań analityków.

W tygodniu zakończonym 20 czerwca po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 1,480 mln Amerykanów – poinformował w czwartek Departament Pracy. To tylko o 60 tys. mniej niż tydzień wcześniej, gdy zarejestrowano 1,540 mln (korekta z 1,508 mln) wniosków o „kuroniówkę”.

Ekonomiści szacowali, że po zasiłek zgłosiło się ok. 1,3 mln Amerykanów. Zatem dzisiejszy odczyt okazał się gorszy od prognoz. Jednocześnie jest to zdecydowanie mniej niż kilkanaście tygodni temu (6,8 mln pod koniec marca; 3,8 mln pod koniec kwietnia), lecz poniższy wykres wciąż pozostaje jednym z symboli pandemicznego załamania gospodarczego.

/ Bankier.pl

Gdy do najnowszych danych dodamy statystyki z wcześniejszych tygodni naznaczonych pandemią, to otrzymamy liczbę 47,1 mln Amerykanów, którzy stracili pracę i zgłosili się po zasiłek dla bezrobotnych. Z taką sytuacją w USA nie mieliśmy do czynienia od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku, a nawet wtedy przyrost bezrobocia był rozłożony na wiele miesięcy i nie był tak gwałtowny jak obecnie.

Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 13 czerwca wyniosła 19,52 mln i była o 62 tys. niższa niż tydzień wcześniej – dodał Departament Pracy.

Równocześnie część bezrobotnych Amerykanów już w maju zaczęła wracać do pracy. Oficjalne dane Biura Statystyki Pracy pokazały wzrost zatrudnienia o 2,5 mln etatów, co kompletnie zaskoczyło ekonomistów spodziewających się dalszego spadku zatrudnienia w USA. W maju stopa bezrobocia w Ameryce obniżyła się z 14,7 proc. do 13,3 proc., lecz wciąż utrzymała się blisko rekordowo wysokich poziomów.

Dane za czerwiec zostaną opublikowane za tydzień - ze względu na obchody amerykańskiego Dnia Niepodległości raport Biura Statystyki Pracy wyjątkowo ukaże się w czwartek, a nie w piątek. Ekonomiści spodziewają się, że liczba etatów sektorach pozarolniczych wzrosła w czerwcu o 3 mln, a stopa bezrobocia obniżyła się do 12,2 proc.

AT/KK

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (7)

dodaj komentarz
adaj
Fajne zdjęcie, aktorzy udający biedaków. jak to się po fachowemu nazywa f..f.. fe. jakoś nie mogę sobie przypomnieć , a już wiem News.
marianpazdzioch
W latach 1929-1939 przyrost piłsudczykowskiego PKB wynosił 3%. Nie rocznie, tylko za cały ten okres. Teraz pewnie będziemy mieć powtórkę, bo rządzą nami podobne sfanatyzowane miernoty i z.
santoriusz
a kiedy to w ostatnich latach rządziły nie miernoty co miernoto? już nawet pisać mi się nie bardzo chce że Ferdek to jest geniuszem intelektu do Ciebie Paździochowa miernoto.
sel
Na dodatek ponad połowa nie miała pracy , a jeszcze więcej było analfabetów i do tego zmierzamy.
wizytator
Dopuki Amerykanie dostają solidny zasilek, doputy nie ma się co przejmować. Co innego polska bieda. Teraz i zawsze.
nacht73
Jezu człowieku "dopóki" ! Ja wiem, że ważna jest merytoryka wypowiedzi ale matko kochana, to tak wali po oczach, że przysłania całą treść.
kimdzongtusk
To sa wyśmienite informacje dla Wall Street. W ramach korpokomunizmu FED sypnie sianem dla najbogatszych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki