Równonoc wiosenna. Dziś pierwszy dzień wiosny 2017

20 marca przypada równonoc wiosenna. To początek astronomicznej wiosny. Ta pora roku rozpoczęła się w poniedziałek dokładnie o 11:29. Oznacza to, że od teraz noce będą krótsze, a dni będą się stopniowo wydłużać. O zmianie pory roku przypomina logo wyszukiwarki Google.

Równonoc wiosenna. Dziś pierwszy dzień wiosny 2017
Równonoc wiosenna. Dziś pierwszy dzień wiosny 2017 (YAY Foto)

Dziś o 11:29 polskiego czasu Słońce weszło w punkt Barana. Na półkuli północnej rozpoczęła się więc astronomiczna wiosna. Oznacza to, że 20 marca dzień i noc będą trwały tyle samo. Później dni będą coraz dłuższe. Astronomiczna wiosna potrwa do przesilenia letniego – wówczas następuje najdłuższy dzień w roku. Przez najbliższe sześć miesięcy (do momentu równonocy jesiennej) to „nasz” biegun północny będzie lepiej oświetlony przez Słońce, dzięki czemu dzień będzie dłuższy. Z kolei na półkuli południowej równonoc marcowa oznacza początek astronomicznej jesieni.

W wydłużeniu dnia pomoże też przestawienie zegarków na czas letni. Z czasu zimowego rezygnujemy w ostatni weekend marca. Oznacza to, że w nocy z 25 na 26 marca będziemy musieli przestawić godzinę z 2:00 na 3:00. Do czasu zimowego wrócimy w ostatni weekend października.

Pierwszy dzień wiosny to także 21 marca. Wówczas zaczyna się jednak wiosna kalendarzowa. Nieścisłość wynika z tzw. ruchów precesyjnych Ziemi. Według badaczy astronomiczna wiosna będzie rozpoczynać się 20 marca do końca XXI wieku.

Wiosna to pora roku, w której przyroda budzi się do życia. Jej przyjście zwiastuje kwitnienie przebiśniegów i krokusów. Wiosnę zapowiadają też coraz wyższe temperatury - w tę porę roku średnie dobowe temperatury powietrza wahają się między 5 a 15 stopniami Celsjusza.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 ~Luki

mmhhh "...że od teraz noce będą krótsze, a dni będą się stopniowo wydłużać"- nie wiedziałem że to od dzisiaj, myślałem że dzień zaczyna się wydłużać już gdzieś pod koniec grudnia :)))

! Odpowiedz
2 12 ~rafau

"Oznacza to, że od teraz noce będą krótsze, a dni będą się stopniowo wydłużać."
Tak chyba dzieje się od przesilenia zimowego - 22 grudnia. Chodziło chyba o to że dni będą dłuższe od nocy.

! Odpowiedz
1 11 ~AGA

DOCZEKALISMY SIĘ NADSZEDŁ NAJPIEKNIEJSZY CZAS WIOSNA I LATO:)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl