REKLAMA
WAŻNE

Rosyjski minister gospodarki podejrzany o korupcję został zatrzymany

2016-11-15 03:45
publikacja
2016-11-15 03:45

[Aktualizacja, godzina 12:00] Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew został zatrzymany za przyjęcie 2 mln dolarów łapówki w zamian za wystawienie pozytywnej oceny koncernowi naftowemu Rosnieft, co pozwoliło tej firmie uzyskać 50 proc. udziałów w spółce naftowej Basznieft - poinformował we wtorek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Przed godziną 12.00 KŚFD powiadomił, że Ulukajewowi przedstawiono oficjalne zarzuty przyjęcia szczególnie wysokiej łapówki. Śledczy zwrócili się do sądu o wybranie środka zapobiegawczego.

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew / fot. Deniz Calagan / FORUM

Śledczy "przedstawili ministrowi rozwoju gospodarczego Aleksiejowi Ulukajewowi zarzuty popełnienia przestępstwa (...) - przyjęcia łapówki przez osobę zajmującą stanowisko państwowe w Federacji Rosyjskiej wraz z żądaniem szczególnie wysokiej łapówki" - głosi komunikat wydany przez Komitet Śledczy.

Według śledczych Ulukajew zażądał od przedstawiciela koncernu Rosnieft pieniędzy za wydanie pozytywnej oceny, dotyczącej transakcji kupna przez Rosnieft państwowego pakietu akcji spółki naftowej Basznieft. "Oskarżony, wykorzystując swoje kompetencje służbowe, wyrażał przy tym groźby, iż stworzy w przyszłości przeszkody w działalności firmy" - głosi komunikat Komitetu Śledczego.

"Należy zaznaczyć, że zgodność z prawem transakcji nabycia przez Rosnieft akcji Basznieftu nie jest kwestionowana i nie jest ona przedmiotem śledztwa" - dodał komitet.

Zaznaczył także, że śledztwo w sprawie karnej jest kontynuowane.

Ze swej strony ministerstwo ds. rozwoju gospodarczego, którym Ulukajew kieruje od 2013 roku, oświadczyło, że wiadomość o jego zatrzymaniu jest "dziwna i zdumiewająca". Chodzi o poważne zarzuty, które wymagają starannego rozpatrzenia - dodał resort.

Ulukajew został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek. Komitet Śledczy podał w nocy, że ministra zatrzymano na gorącym uczynku i że wszczęto sprawę karną dotyczącą przyjęcia szczególnie wysokiej łapówki. W wyniku działań prowadzonych przez Komitet Śledczy i Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) uznano, że minister przyjął 14 listopada 2 mln dolarów łapówki w zamian za "wystawienie pozytywnej oceny" przez Ministerstwo Gospodarki. Pozwoliło to na nabycie przez Rosnieft udziałów państwowych w prywatyzowanej spółce naftowej Basznieft - przekazali przedstawiciele Komitetu Śledczego.

Z pierwszych informacji ogłoszonych po zatrzymaniu Ulukajewa nie było jasne, kto przekazał ministrowi łapówkę. Poinformowano jednak, że została ona wręczona pod nadzorem służb, a FSB podsłuchiwała telefon Ulukajewa od lata br.

Rano we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiadomił, że prezydent Rosji Władimir Putin od początku postępowania służb wobec Ulukajewa był o tym informowany.

Za przestępstwo, jakim jest przyjęcie szczególnie wysokiej łapówki, grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat, a także bardzo wysokie grzywny. Prócz tego skazany może otrzymać zakaz zajmowania się określonego rodzaju działalnością przez okres do 15 lat.

Ulukajew zanim objął stanowisko ministra gospodarki był wiceprezesem banku centralnego Rosji (od 2004 roku). W latach 2000-2004 był wiceministrem finansów.

Latem br. Ulukajew mówił publicznie, że udział Rosnieftu w prywatyzacji Basznieftu nie jest wskazany. Podobne opinie wypowiadali inni przedstawiciele władz, w tym wicepremier Arkadij Dworkowicz. We wrześniu Putin w wywiadzie dla agencji Bloomberga ocenił, że w kwestii prywatyzacji Basznieftu rząd nie powinien dyskryminować "żadnego gracza rynkowego". W październiku Rosnieft sfinalizował transakcję kupna akcji Basznieftu. Jej sfinalizowanie zajęło mniej niż tydzień od opublikowania przez rząd oficjalnego postanowienia o sprzedaży Rosnieftowi udziałów państwa w konkurencyjnej spółce.

Rosja spodziewa się 20 lat stagnacji

Rosja spodziewa się 20 lat stagnacji

Resort gospodarki Rosji skierował do Ministerstwa Finansów prognozę rozwoju ekonomicznego do 2035 roku przewidującą powolne tempo wzrostu gospodarki i realnych dochodów. Dziennik ekonomiczny "Wiedomosti" ocenił, że jest to prognoza "20 lat stagnacji".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)awl/ ulb/ kar/ mmi

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~endi
Niech się cieszy , że nie mieszka w Korei Półn. , pieski Kima miałyby wyżerkę ...
~wałach
Czym sie minister gospodarki naraził carowi?
Minister został wrobiony czy rzeczywiscie nie zachowal rewolucyjnej czujności i wziął w łapę?
Panstwowa firma kupuje inną panstwową firm, daje lapowkę ministrowi? Nie wiadomo kto dał kupujący czy sprzedający?

Kto kogo robi w konia?
~niepelnosprawny_org
moze pic na swiatowe media i opinie swiatowa...
~Tobiasz
Wziął łapówkę, siedzi, ale transakcja prawidłowa. To tylko Rosja.
~niepelnosprawny_org
moze by nienajgorszego czlowieka zlikwidować?
~Obserwator
Ciekawe czym podpadł carowi.
~JudeoPolandia
nie trawię TAKICH PLASTUSI, nalanych gogusiów z pulchnymi rączkami, okrągłymi buźkami, tłustymi zadami, które odparzaja im się od siedzenia - wypisz wymaluj Bronek ze służb - czyli jak w trzy miesiące zostać z bulem bresytentem
~sasza
Trzeba było pokazać że PAŃSTWO "bierze" się za łapówkarzy ...poświęcili gościa ABY CIEMNY LUD TO KUPIŁ ...;) BO JAKIE BYŁY PRZESZKODY ABY PAŃSTWOWA FIRMA KUPIŁA PAŃSTWOWĄ ...PRZECIEŻ W TAKIM UKŁADZIE ŁAPÓWKA TO ABSÓRD ...WRĘCZ SAMOBÓJSTWO
~Flex
Tak się kończy chciwość i nie dzielenie się z właściwymi ludźmi ;)

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki