Rosja spodziewa się 20 lat stagnacji

Resort gospodarki Rosji skierował do Ministerstwa Finansów prognozę rozwoju ekonomicznego do 2035 roku przewidującą powolne tempo wzrostu gospodarki i realnych dochodów. Dziennik ekonomiczny "Wiedomosti" ocenił, że jest to prognoza "20 lat stagnacji".

(YAY Foto)

Komentowany w czwartek przez media dokument to długoterminowa prognoza rozwoju społeczno-gospodarczego. Do sporządzania takich planów zobowiązuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji ustawa o planowaniu strategicznym; na podstawie prognozy Ministerstwo Finansów opracowuje długoterminową prognozę budżetową.

Według dokumentu gospodarka wyjdzie z recesji w 2017 roku. Jednak przez najbliższe 20 lat będzie rosnąć bardzo wolno, średnio o 2 proc. rocznie (od 1,7 do maksymalnie 2,6 proc.).

Realne dochody ludności będą rosnąć średnio o 1,4 proc. rocznie i w roku 2021 osiągną poziom z 2013 roku. W 2035 roku przewyższą ten poziom o mniej niż 30 procent. "Wiedomosti" wskazują, że o tyle realne dochody ludności wzrosły w latach 2006-2007.

Zgodnie z prognozą inwestycje, które w ostatnich trzech latach spadały, osiągną poziom sprzed kryzysowego 2013 roku dopiero w 2021 roku. Tempo ich wzrostu również będzie umiarkowane, wyniesie bowiem średnio 3,3 proc. rocznie.

Eksport będzie rósł średnio o 2 proc. rocznie, a import - o 4 proc.

Ten wariant rozwoju gospodarki jest jednym z trzech zakładanych w prognozie ministerstwa i nie jest on najbardziej pesymistyczny. Opiera się na założeniu utrwalenia się obecnych tendencji i inercyjnego rozwoju. Wariant ten uwzględnia też najbardziej realistyczną, w ocenie ministerstwa, prognozę cen ropy naftowej. Zgodnie z nią, ceny te będą stopniowo rosły i osiągną w 2020 roku poziom 57 dol. za baryłkę. W 2030 roku mają wynieść 70 dolarów, a w 2035 - 76,7 dol. za baryłkę.

Komentując prognozę, "Wiedomosti" oceniają, że gospodarka Rosji będzie "przezwyciężać stagnację przez całe najbliższe 20 lat, ale nie odniesie sukcesu". Zaś tempo wzrostu gospodarczego niższe od światowej średniej będzie oznaczać, że - jak ujął to dziennik - "Rosja będzie dryfować w stronę krajów biednych".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~bkb2

Kilka dni temu Łukaszenko wysłał list z życzeniami do prezydenta Andrzeja Dudy... Dzisiaj mamy słabsze wyniki w PKB....Ten rząd popełnił wiele błędów ale to Polacy którzy go wybrali oczekiwali zmian i mają prawo domagać się takich pozytywnych zmian od każdego kto stanie za sterami Państwa w przyszłości .... Odbudowa pozycji Polski w tej części Europy wymaga czasu . Nie uchronimy się od błędów....ale najważniejsze że jesteśmy coraz silniejsi i niezależni w Europie i Świecie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 5 ~MacGawer

ZNOWU wieszczą upadek Rosji ale gwałtownie rozszerzono horyzont czasowy . Rusofoby pisały niedawno o 2-3 latach a tu czas minął i nic teraz to 20 lat a za jakiś czas jakiś bałwan napisze , za 100 lat Rosja upadnie bo .... .

! Odpowiedz
2 3 ~plutarch

biedactwo... a karawana jedzie dalej.

! Odpowiedz
1 9 ~zbig

czyli resort gospodarczy Rosji (autor raportu) to rusofoby, przygłupie.

! Odpowiedz
1 1 ~MacGawer

Odpowiedz mi trolu tak szczerze, po żołniersku: ksywy BANDERszenko i JACYYNIUKKK się znudziły? Jezlei tak, to używałes setki innych, nie musisz podszywać sie pod nic mój czy plutarcha.

z

! Odpowiedz
1 1 ~Emce

Jakby rosjanie potrafili przewidywac przyszlosc to juz drugi ran nie wieszaliby sie na prawicowym stryczku.

! Odpowiedz
4 9 ~wujek_dobra_rada

a dlaczego Rosjanie nie zatrudnią Morawieckiego znanego bajkopisarza i bajkoopowiadacza z Sekty PIS wtedy będą mieli przepowiedziane i zaplanowane 20 lat niesłychanej prosperity

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 8 ~Tomasz

Wiedemosti, to podobny w Rosji gazetowy gniot jak u nas Newsweek Polska. Jedno i drugie po sorosowych pieniądzach.

! Odpowiedz
2 3 ~plutarch

Ach, co by to Olgino zrobiło bez "Sorosa".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil