Rosyjski bank centralny ocenił, że wzrost cen się zatrzymał

W Rosji zatrzymał się wzrost cen związany z osłabieniem rubla i czasowym zwiększeniem popytu na towary pierwszej potrzeby - oceniła w piątek szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina. Bank prognozuje, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,8-4,8 proc.

(fot. Sergey Dzyuba / Shutterstock)

"Jak się wydaje, wyczerpało się przyspieszenie wzrostu cen, związane z osłabieniem rubla i czasowym zwiększeniem popytu na towary pierwszej potrzeby" - poinformowała Nabiullina na konferencji prasowej w Moskwie. Zaznaczyła, że przez ostatni tydzień poziom inflacji wyniósł około zera, podczas gdy wcześniej przez dwa tygodnie przekraczała ona 3 proc.

Wcześniej urząd statystyczny Rosstat informował o przyspieszeniu w kwietniu inflacji. W marcu wyniosła ona 3,1 proc. W Rosji znacznie rosły w kwietniu ceny, przede wszystkim żywności, m.in. warzyw, owoców i kaszy gryczanej. Eksperci wiązali to z osłabieniem kursu rubla i wzrostem popytu na towary długiej trwałości w tygodniach, gdy w Rosji z powodu pandemii koronawirusa obowiązują wymogi samoizolacji. (PAP)

awl/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
47 12 talmud

rosja olala makulature $ to probowali ja zniszczyć - ale zamiast ja zniszczyć to rosja tylko urosła w sile zeby razem z chinami ......."drain the swamp" ......LMFAO

! Odpowiedz
50 11 ajwaj

Wiecej kasy z eksportu

""Według Flightradar, pozostałe sześć krajowych tras meksykańskiej linii lotniczej Interjet obsługuja rosyjskie samoloty Sukhoi Superjet 100
Loty Interjet z Meksyku do Cancun, Guadalajary , Monterrey , Meridy, Puerto Vallarty i Oaxaca wykonują SSJ-100 z 22 znajdujących się we flocie firmy""

Zapomialem te eksportowane samoloty przez PISe. Magdalenka, Balbina albo cós

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 3 ajwaj

Mimo tego Polacy dostana pewnie Slowianska Znizke na plywajaca elktrownie
atomowa,
wlasnie przekracza zakladana moc 70 MW,
bedzie mniej zadymy z CO2

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil