REKLAMA
WAŻNE

Rosyjscy prezesi zarobili mniej. Winny rubel

2016-11-25 13:18
publikacja
2016-11-25 13:18

Najwięcej zarabiającym rosyjskim menadżerem jest szef Gazpromu Aleksiej Miller. Według wyliczeń „Forbesa”, w 2015 r. zarobił 17,7 mln dolarów. Rosyjscy szefowie zanotowali jednak spadek wysokości wynagrodzeń w porównaniu z poprzednim rokiem. Wszystko przez słabnącego rubla.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller / fot. Alexei Druzhinin / FORUM

Trzy pierwsze miejsca w rankingu „Forbesa” zajęli prezesi spółek, których większościowy pakiet akcji znajduje się w rękach Kremla. Za wspomnianym Millerem uplasował się Igor Sieczin, szef koncernu petrochemicznego Rosnieft, który w 2015 r. zapisał na swoim koncie 13 mln dolarów. Trzecim najlepiej zarabiającym rosyjskim menedżerem został German Gref, prezes największego rosyjskiego banku – Sbierbanku. Ekonomista zarobił w zeszłym roku 11 mln dolarów.

Pierwsza dwójka ubiegłorocznego rankingu wyglądała identycznie, zmieniły się jednak zarobione przez Millera i Sieczina kwoty. Podczas gdy w 2015 r. zarobili odpowiednio 17,7 i 13 mln dolarów, rok wcześniej było to 27 i 17,5 mln dolarów. Gref z kolei w poprzedniej edycji rankingu zadebiutował w pierwszej dziesiątce z 13,5 mln dolarów dochodu.

Według wyliczeń „Forbesa”, prezesi 70 największych rosyjskich firm zarobili w 2015 r. łącznie 827 mln dolarów. Rok temu kwota ta wynosiła 1,23 mld dolarów. Sytuacji winna jest tracąca na wartości rosyjska waluta. Notowania rubla wobec dolara odbiły się od początku roku o 14 proc., po tym jak w 2015 r. stracił 18 proc., a rok wcześniej aż 45 proc. wartości.

Nie wszyscy uwzględnieni w zestawieniu menedżerowie zgadzają się jednak z donosami „Forbesa”. Agencja informacyjna TASS poinformowała, że Sbierbank nie potwierdza podawanej przez magazyn wysokości zarobków Grefa. Bank nie zdradził jednak, ile zarabia jego prezes. Z kolei Sieczin w 2013 r. pozwał „Forbesa”, gdy ten umieścił go na czele rankingu z kwotą 50 mln dolarów. Sprawa zakończyła się zwycięstwem Rosjanina, ale ostatecznie nie podał on swoich zarobków do publicznej wiadomości.

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Dżejms
Co by przemawiało za porozumieniem elit ruskich z amerykańskimi? Ano to że sprzedają surowce za dolary. Ktoś zaraz powie że potrzebują walut. No dobra a jak ktoś by chciał kupić za ruble to chyba najpierw musiałby te ruble za coś kupić. Nie wygenerowałoby to popytu na rubla? Na samych szczytach są ustawki a dla ludu Co by przemawiało za porozumieniem elit ruskich z amerykańskimi? Ano to że sprzedają surowce za dolary. Ktoś zaraz powie że potrzebują walut. No dobra a jak ktoś by chciał kupić za ruble to chyba najpierw musiałby te ruble za coś kupić. Nie wygenerowałoby to popytu na rubla? Na samych szczytach są ustawki a dla ludu bajki jak to się bardzo żremy.
~Marko
Ale wy sie martwicie o zarobki prezesow w Rosji, o stan tamtejszej gospodarki o Rosjan, Oni na szczescie wami sie nie przejmuja i maja sie wcale dobrze popierajac w 85 procentach Putina, Lepiej zajmijcie rzetelnym dziennikarstwem a bawieniem ludzi propaganda
~k-alosza
zgadzam się z tobą, wolą żreć słoninę i popijać samogonem, do tego humor im się utrzymuje bo Putin dba by świat ich się bał, a to Rosjaninowi wystarczy do pełni szczęścia, ale dlaczego wszystko co się da sprzedają w kraju za $ - mieszkania - samochody, ciekawe jak ich obywatele wychodzą na pensjach spłacając w zgadzam się z tobą, wolą żreć słoninę i popijać samogonem, do tego humor im się utrzymuje bo Putin dba by świat ich się bał, a to Rosjaninowi wystarczy do pełni szczęścia, ale dlaczego wszystko co się da sprzedają w kraju za $ - mieszkania - samochody, ciekawe jak ich obywatele wychodzą na pensjach spłacając w $ kredyty hipoteczne, ale to ich sprawa więc nie należy ich żałować i niepotrzebnie porusza się takie tematy
~Wers
A średnia pensja w Rosji to 7000 rubli tj. .... 420pln
~zez
Ten artykuł jest bez sensu bo to tak jak by napisać, że Brytyjczycy zarobili mniej bo się funt osłabił
~silvio_gesell
Dokładnie, powinni podawać w rublach PPP.

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki