REKLAMA

Rostowski: podtrzymujemy prognozę wzrostu o 2,2%

2013-03-04 13:41
publikacja
2013-03-04 13:41

Po danych o PKB za IV kw. 2012 r. resort finansów podtrzymuje prognozę wzrostu na 2013 r. w wysokości 2,2 proc. - poinformował w poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski.

"Podtrzymujemy prognozy, które mamy zapisane w budżecie, nie rewidujemy ich co parę tygodni. Trzymamy się ich, póki nie będzie poważnych powodów do nowelizacji budżetu" - powiedział Rostowski dziennikarzom.

"Bardzo wiele będzie zależało od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Chcę podkreślić, że rząd zrobił wszystko co mógł, żeby podnieść dostępność do kredytu, ale koszt kredytu jest w rękach RPP. Dużo będzie zależało od jej decyzji, jeśli chodzi o tegoroczny budżet i wzrost PKB" - dodał.

Rostowski po raz kolejny powtórzył, że jeśli warunki zewnętrzne wymuszą na rządzie nowelizację budżetu to MF nie będzie się wahało.

Zdaniem ministra finansów rekomendacje odnośnie kredytów w trudnych czasach powinny być poluzowane, a w lepszych czasach trudnych zaostrzane.

"Mamy bardzo bezpieczny sektor bankowy, który staje się bardziej bezpieczny, jeśli działa antycyklicznie" - powiedział Rostowski.

Budżet na 2013 r. jest skonstruowany w oparciu o prognozę wzrostu PKB 2,2 proc.(PAP)

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Minister niepotrzebnie broni fikcji

Wszyscy już wiemy, że prognozy ministra Rostowskiego są nierealne i w tym roku nie ma co liczyć na wzrost PKB wyższy niż 2,0%. Co więcej, najprawdopodobniej niższa od założonej w budżecie będzie też średnioroczna inflacja, co także obniży wpływy do budżetu.

Ekonomiści od kilku miesięcy alarmują, że minister Rostowski mocno przeszacował prognozy dochodów podatkowych, co zresztą widać już po styczniu, gdy wpływy z VAT-u były o 23% niższe niż rok wcześniej. Tylko przez pierwszych 31 dni 2013 roku Ministerstwo Finansów wykorzystało 23,7% całorocznego limitu deficytu budżetowego.

W świetle najnowszych danych widać, że nowelizacja budżetu państwa jest nieunikniona. Im szybciej ona nastąpi, tym będzie lepiej dla nas wszystkich. Ucierpi jedynie duma ministra, który nie po raz pierwszy wykazał się zbyt optymistycznymi prognozami. Starożytni Rzymianie mawiali, że błądzić jest rzeczą ludzką. Ale głupotą jest w błędzie trwać.

bg/ fdu/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~bankier
szacun dla PAna ze nie boi sie Pan mowic prawdy i sprzeciwiac milosciwie panujacemu her Tuskowi D.

liczylem na to ze Gowin wyjdzie z PO i z duzo czescia PIS-u pociagna ten kraj do przodu...

poki co mamy kabaret z palijelopami kaliszami i tuskiem w roli glownej a gospodarka ledwo zipie.
~ll
Tak, a z Gowinem i z PiS mielibyśmy zamiast gadania o skrętach i prawach dla homo, powrót do przeszłości, rozliczanie "zamachu" smoleńskiego, kabaret z przejmowaniem władzy w kolejnych instytucjach itp itd. Jedni drugich są warci, oj warci. A wszystko dlatego, że nikt nie ma pojęcia co robić, żeby grecka zaraza się nie Tak, a z Gowinem i z PiS mielibyśmy zamiast gadania o skrętach i prawach dla homo, powrót do przeszłości, rozliczanie "zamachu" smoleńskiego, kabaret z przejmowaniem władzy w kolejnych instytucjach itp itd. Jedni drugich są warci, oj warci. A wszystko dlatego, że nikt nie ma pojęcia co robić, żeby grecka zaraza się nie rozlazła po reszcie Europy, a takie tematy zastępcze są chwytliwe i dziennikarze je podłapują i podsycają.
~ron
Pan Kolany jak zwykle w charakterze swiatowego autorytetu, choc powtarza ograne banały z innych gazetek o inflacji i przeszacowaniach ! Po prostu drugi Rybinski !
założyc coś trzeba p.Kolany i na pewno nie udowodni pan ze pana zalożenia są na 10 miesiecy przed koncem roku lepsze niz innych, bo to zbyt daleko, zeby miec przekonanie
Pan Kolany jak zwykle w charakterze swiatowego autorytetu, choc powtarza ograne banały z innych gazetek o inflacji i przeszacowaniach ! Po prostu drugi Rybinski !
założyc coś trzeba p.Kolany i na pewno nie udowodni pan ze pana zalożenia są na 10 miesiecy przed koncem roku lepsze niz innych, bo to zbyt daleko, zeby miec przekonanie o wielkości wzrostu PKB w tym roku. Najlepiej mlody czlowieku nie podnicaj sie i zaczekaj choc kilka miesięcy, bos strasznie wyrywny i pierwszy do krytyki
~słowiański patriota
Tak wielkiego znaczenia to nie ma czy będzie 2% czy trochę mniej lub więcej. Ważne żeby wrócić na ścieżkę szybszego wzrostu czyli ponad 3 % już od następnego roku. I choć rozumiem naciski na RPP w sprawie obniżania stóp to stymulowanie rozwoju tanim kredytem nie jest jedynym sposobem na szybszy wzrost. Mam nadzieję, że minister Tak wielkiego znaczenia to nie ma czy będzie 2% czy trochę mniej lub więcej. Ważne żeby wrócić na ścieżkę szybszego wzrostu czyli ponad 3 % już od następnego roku. I choć rozumiem naciski na RPP w sprawie obniżania stóp to stymulowanie rozwoju tanim kredytem nie jest jedynym sposobem na szybszy wzrost. Mam nadzieję, że minister zdaje sobie z tego dokonale sprawę i takie gadanie to tylko element gry medialno-psychologicznej z RPP.
~Janusz
"Starożytni Rzymianie mawiali, że błądzić jest rzeczą ludzką. Ale głupotą jest w błędzie trwać".
Pomyśl Pan o tym Panie Kolany, zanim zacznie Pan upubliczniać swoje kolejne "mądrości".
Nowelizacja budżetu po danych styczniowych - dobre.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki