REKLAMA

Rostowski: Polska nie spieszy się do strefy euro

2012-11-16 15:12
publikacja
2012-11-16 15:12

Strefa euro potrzebuje daleko idących zmian i przebudowy. Polska nie spieszy się do strefy euro, ale wspiera działania zmierzające do zapewnienia jej bezpieczeństwa - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Rostowski: Polska nie spieszy się do przyjęcia euro
KPRM

"Bardzo cieszą nas te głosy zapraszające do strefy euro, one się nasilają. "Strefa euro potrzebuje daleko idących zmian i przebudowy, żeby była bezpieczna. Nie spieszymy się do strefy euro, ale wspieramy we wszystkich aspektach te działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Rostowski, odnosząc się do wystąpienia prezydenta Francji Francoisa Hollande'a.

Wcześniej, podczas piątkowego Zgromadzenia Narodowego w Sejmie Hollande zaznaczył, że Francja chce, aby Polska mogła dołączyć do strefy euro, kiedy uzna to za stosowne, a zanim to nastąpi powinna być włączona do prac nad przyszłością Unii Gospodarczo-Walutowej.

"Potwierdzam to tutaj, że Francja chce, aby Polska mogła dołączyć do strefy euro, kiedy uzna to za stosowne. Zanim to nastąpi Polska powinna być włączona do prac nad przyszłością Unii Gospodarczo-Walutowej. Jeżeli macie perspektywę wejścia do strefy euro, to już dziś powinniście być włączeni w te prace" - powiedział Hollande podczas piątkowego Zgromadzenia Narodowego w Sejmie.

"Zapowiedzi nie przesądzają o związku"

Negatywnie na temat ewentualnych przygotowań Polski do przystąpienia do strefy euro ustosunkowany jest także Jan Krzysztof Bielecki. - "Bezpieczeństwo strefy euro nie jest kwestią ostatecznie rozwiązaną. Obecnie wejście Polski do ERM2 byłoby nierozważne i nierealne" - uważa szef Rady Gospodarczej przy premierze.

"To jest trochę tak, jakbyśmy chcieli dawać na zapowiedzi - one jeszcze nie przesądzają o zawarciu związku. Dzisiaj bezpieczeństwo strefy euro nie jest kwestią ostatecznie rozwiązaną, a dla nas wejście w tej chwili w mechanizm przedwstępny - niezbędny, żeby aplikować do unii walutowej - byłoby nierozważne i nierealne. Co nie znaczy, że przy dobrym rozwoju sytuacji nie mogą powstać takie warunki, że będziemy spełniali kryteria członkostwa w kolejnych latach" - powiedział PAP Bielecki pytany, czy można pokusić się o podanie realnej daty wejścia Polski do strefy euro.

bg/ jba/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~"unia europejska"
co takiego waznego ma Polska do zaoferowania aby Unii na Polsce zalezalo?
pomyslmy.....

nic mi nie przychodzi do glowy!!!
~myślący
jesli mamy demokracje a wiekszosc ludzi nie chce euro to jakim prawem w ogole prowadzą te dyskusje wbrew woli narodu

~anonim
ten ekonomiczny analfabeta jeszcze nie tak dawno mieszał z G. Kaczorów, że ci nie wprowadzili Polski do ERM2 !!! odszczeka ???
~kitt
vincent klamiesz ,krecisz ,przekecasz ...............wystarczy poczytac twoje wypowiedzi z przed 2 lat ,macie duzo fartu ze nie przyjeliscie euro ,choc z 2 strony gdyby do tego doszlo bylyby juz drugi i moze lepszy rzad.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki