REKLAMA

Rośnie optymizm w światowym przemyśle, ale restrykcje mogą go przytemperować

Ignacy Morawski2021-01-05 13:12założyciel SpotData.pl
publikacja
2021-01-05 13:12
Rośnie optymizm w światowym przemyśle, ale restrykcje mogą go przytemperować
Rośnie optymizm w światowym przemyśle, ale restrykcje mogą go przytemperować
fot. Kichigin / / Shutterstock

Przełom roku jest bardzo słaby pod względem sytuacji epidemicznej, ale bardzo dobry pod względem sytuacji gospodarczej w przemyśle. Wskaźniki koniunktury oraz twarde dane świadczą o tym, że aktywność przemysłowa rośnie.

Są prawdopodobnie dwa czynniki, które pomagają producentom. Pierwszy to substytucja wydatków konsumpcyjnych z usług w kierunku towarów. Drugi to poprawa oczekiwań dotyczących koniunktury w 2021 r., co zwiększa popyt inwestycyjny.

Początek miesiąca zawsze przynosi kilka ciekawych zestawów danych. Indeksy PMI pokazują, jak menedżerowie zamówień w firmach przemysłowych oceniają otoczenie gospodarcze. W grudniu polski PMI dla przetwórstwa wzrósł do 51,7 pkt (wobec 50,8 pkt w listopadzie), a w strefie euro 55,2 pkt (wobec 53,8 pkt). Każdy odczyt powyżej 50 oznacza, że większość menedżerów ocenia dobrze kondycję, perspektywy i otoczenie swoich firm.

fot. / / Puls Biznesu

Jednocześnie warto patrzeć na twarde dane o koreańskim eksporcie, które mogą być uznawane za papierek lakmusowy dla światowego przemysłu – dane pojawiają się szybko po końcu miesiąca i są wysoko skorelowane z globalną produkcją przemysłową (Korea Południowa to duży dostawca przetworzonych komponentów dla przemysłu). W grudniu koreański eksport wzrósł, licząc w dolarach, aż o 12,6 proc. rok do roku. Był to najwyższy wynik od 26 miesięcy. Należy traktować to jako sygnał rosnącego popytu w światowych łańcuchach dostaw.

Poprawę koniunktury przemysłowej widać na giełdzie papierów wartościowych. Na pierwszej sesji w roku był bardzo duży popyt na akcje firm przemysłowych, takich jak: KGHM, Kęty, JSW, Famur, Stalprodukt czy Cognor. Akcje pierwszej ze spółek zdrożały o ponad 5 proc. To sugeruje, że inwestorzy szykują się na solidne ożywienie gospodarcze w 2021 r.

Ważnym czynnikiem napędzającym ożywienie w przemyśle ma być popyt sektora budowlanego. To dlatego drożeją akcje spółek, które dostarczają surowce istotne dla budownictwa (lub powiązane z takimi w łańcuchu dostaw). Jest to prawdopodobnie spowodowane przekonaniem o zmianie w priorytetach polityki gospodarczej w dużych krajach. O ile rok 2020 stał pod znakiem ratowania firm i pracowników przed upadłością i bezrobociem, o tyle 2021 będzie stał pod znakiem stymulowania gospodarek za pomocą inwestycji publicznych.

Menedżerowie i inwestorzy mogą jednak nie doceniać wstrząsu, jakim w krótkim okresie będzie przedłużanie restrykcji epidemicznych. Z doniesień mediów wynika, że Niemcy mają przedłużyć restrykcje (czyli m.in. zamknięcie sklepów) do końca stycznia. Wielka Brytania ma wkrótce zaostrzyć ograniczenia w ruchu ludności. Niewykluczone, że na podobne kroki zdecydują się kolejne państwa. Początek roku pod względem sytuacji epidemicznej jest gorszy od oczekiwań. Optymizm w przemyśle jest w dużej mierze spowodowany oczekiwaniami, ale jeżeli sytuacja bieżąca i oczekiwania będą się rozjeżdżać, to optymizm może zostać przytemperowany.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki