REKLAMA

Rośnie inflacja w Rosji

2014-12-04 15:48
publikacja
2014-12-04 15:48
fot. Russian Look / FORUM

Inflacja w Rosji w listopadzie wyniosła 9,1% r/r i 1,3% m/m. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekiwali niższej wartości wskaźnika (8,9% r/r).

(fot. Russian Look / FORUM)Rosyjski urząd statystyczny, oprócz ogólnych wskaźników inflacji, podał też wartości według poszczególnych kategorii. W ciągu miesiąca najbardziej wzrosły ceny zboża i roślin strączkowych (15,3%), owoców i warzyw (8,7%), a także cukru (8,5%).

Jeśli chodzi o wzrosty roczne – na czele są tytoń (26,9%), cukier (20,8%) oraz zboża i rośliny strączkowe (20,5%).

Rodzaje produktów Inflacja w listopadzie m/m Inflacja w listopadzie r/r
Buty 0,6% 5,3%
Chleb 0,7% 5,8%
Cukier 8,5% 20,8%
Edukacja 1,9% 12,2%
Energia elektryczna 0,5% 4,0%
Gaz 0,2% 5,0%
Jaja 7,8% -9,2%
Leki 0,9% 11,8%
Makaron 1,3% 4,3%
Masło 1,1% 15,4%
Materiały budowlane 0,3% 3,6%
Mięso i drób -0,2% 18,2%
Mleko i produkty mleczne 1,0% 14,3%
Napoje alkoholowe 0,5% 13,4%
Ogrzewanie 1,2% 5,7%
Olej słonecznikowy 2,2% -2,4%
Owoce i warzywa 8,7% 11,1%
Ryby i owoce morza 1,8% 16,4%
Tekstylia 0,8% 6,3%
Transport -0,5% 7,3%
Turystyka zagraniczna 3,0% 20,1%
Tytoń 0,8% 26,9%
Ubezpieczenia 3,2% 19,2%
Ubrania i bielizna 0,8% 5,7%
Woda ciepła 1,6% 6,8%
Woda zimna 0,3% 4,8%
Wychowanie fizyczne i sport 0,4% 5,4%
Zboża i rośliny strączkowe 15,3% 20,5%

Ministerstwo Gospodarki poinformowało również, że w przyszłym roku spodziewa się recesji. PKB miałby się skurczyć o 0,8%. 

To dalszy ciąg złych informacji dla rosyjskiej gospodarki. W ostatnich tygodniach obserwujemy przecież rekordowo niskie ceny ropy naftowej i wciąż osłabiającego się rubla. Utrzymywane są też nałożone sankcje ze strony państw zachodnich.

Marcin Surowski

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (45)

dodaj komentarz
~Rosjanin
Jeszcze trochę i zdechną z głodu, a rope i gaz to niech sobie dupsko wsadzą. Martwie się troche bo będe musiał jeździć mercedesem bo przez sankcje wladka wołgi ani lady już nie kupię.
Car jest bardziej uzależniony od europy bo jest kilka miejsc gdzie można kupić rope i gaz.
~MacGawer
Gdy czytam wpisy prokremlowskie widzę dużą analogię do tygodnika "Der Sturmer". W początkowym okresie siał on niczym nieograniczoną propagandę sukcesu. Niemiecki żołnierz był tam niczym anioł wolności tępiący spiski żydowskie, masońskie, komunistyczne (to przed paktem z ZSRR i po ataku nich). Gdy zaczęli Gdy czytam wpisy prokremlowskie widzę dużą analogię do tygodnika "Der Sturmer". W początkowym okresie siał on niczym nieograniczoną propagandę sukcesu. Niemiecki żołnierz był tam niczym anioł wolności tępiący spiski żydowskie, masońskie, komunistyczne (to przed paktem z ZSRR i po ataku nich). Gdy zaczęli ponosić klęski coraz więcej miejsca zajmowało poświęcenie narodu niemieckiego dla fuhrera by dać odpór niecnym knowaniom żydobolszewików itp. W chwili gdy alianci zbliżyli się do granic Rzeszy przeszli na patriotyczny patos gdzie żołnierz walczy do końca honorowo umierając za ojczyznę. Trolle sa na etapie 2-gim, ciągle straszą glowicami mającymi dać ostateczne zwycięstwo nad "usraelem", ale widac też budowę nowej narracji . Putin mówiąc o przejściowych problemach Rosji i oblężeniu matiuszki przez wrogie siły wyraźnie sugeruje 3-cie stadium: będziemy walczyli do końca. Pytanie z KIM? Ja do Rosjan nic nie mam, chętnie ich widze na zakupach w Polsce. To ich celnicy rekwirują im mięso, ale podobno MY chcemy ich zagłodzić. Der Sturmer był sterowany przez mistrza propagandy Goebbelsa i łatwo było się na nią złapać nawet nam, podbitym i ciemiężonym Polakom (np. wykorzystanie Katynia i to co z tym zrobił Cat Mackiewicz). Jak świat światem nawet upadłe imperia będą siały swoją propagandę i zawsze znajdzie się pozyteczny idiota który w nią uwierzy. Nawet inteligentni i bez wątpienia patriotycznie nastawieni Polacy (jak w/w) nie są zaimpregnowania na obcą propagandę.
~czarek00
Poziom oszczerstw rzucanych w wobec rosyjskiego rządu przez polskie media przekroczył już dawno wszelkie granice przyzwoitości. Zgodnie z nagłówkami newsów w polskich źródłach Rosja prowadzi otwartą wojnę na Ukrainie, prowadzi manewry i wojnę z państwami skandynawskimi, pływa łodziami atomowymi pod każdym akwenem Poziom oszczerstw rzucanych w wobec rosyjskiego rządu przez polskie media przekroczył już dawno wszelkie granice przyzwoitości. Zgodnie z nagłówkami newsów w polskich źródłach Rosja prowadzi otwartą wojnę na Ukrainie, prowadzi manewry i wojnę z państwami skandynawskimi, pływa łodziami atomowymi pod każdym akwenem i intensywnie planuje jak zniszczyć świat, ponieważ "jest zdolna do wszystkiego". Sam Putin to zaś psychopata, który ma kompleksy samca alfa, "obniżony próg odczuwania jak niektóre rasy psów" i jest absolutnie "gotowy na wszystko". Zwierzęca propaganda ideologiczna ma tylko jeden cel - przerobić na ślepo posłuszne zwierzęta swoich odbiorców, by nie byli później zdolni do zakwestionowania kolejnych posunięć władzy, a w kolejce są już: bazy amerykańskie w Polsce, składy głowic jądrowych, czy nawet, w dalszej perspektywie - otwarta wojna na naszym terytorium, w imię czego? Dziury budżetowej Stanów Zjednoczonych.
~Karol
Albo masz tylko jedną szarą komórkę w łepetynie albo kasę bierzesz od ruskich!!! Inaczej nie da się tego wytłumaczyć!
~upaupa odpowiada ~Karol
Widac ma jedna komorke i przynajmniej uzywa jej do myslenia w przeciwienstwie do reszty debili ktorzy uwazaja ze rosja ktora broni swoich interesow i nie daje dupy zachodowi jak polska to samo zlo.
~Majdan
A może tak nie jest??? Rosja prowadzi niewypowiedziana wojne przeciw Ukrainie,swoje imperialne zamiary odbudowy mperium Rosyjsliego Putler objawił napadając na Gruzję w 2008 roku wcześniej ciagle destabilizujac to państwo,różnego rodzaju prowokacje,nadawanie rosyjskiego obywatelstwa Abchazom ,Osetyjczykom itd.itp.w tym roku A może tak nie jest??? Rosja prowadzi niewypowiedziana wojne przeciw Ukrainie,swoje imperialne zamiary odbudowy mperium Rosyjsliego Putler objawił napadając na Gruzję w 2008 roku wcześniej ciagle destabilizujac to państwo,różnego rodzaju prowokacje,nadawanie rosyjskiego obywatelstwa Abchazom ,Osetyjczykom itd.itp.w tym roku powielił ten sam wariant wobec Ukrainy tyle ze na o wiele większą skale i naród większy ,liczniejszy stawia mu opór ,Ukraincy zasiedlili cały Daleki Wschód ,Kuryle ,Sachalin oczywiście pod przymusem Józef Stalin ich tam zsyłał a na opuszczone (przez pomór głodowy wywołany przez niego )Ukraińskie ziemie zasiedlał Rosjan ,podobnie robił z Tatarami na Krymie ,czy Czeczenami.
~lodzik-bambino
Nie martwiccie się o rosje. W ostateczności Putin wprowadzi walutę oparta o złoto i zobaczycie co się stanie z europa co to będzie musiała za swój drukowany papier toaletowy zwany potocznie EURO kupować złote ruble żeby dostać ropę i gaz. Putin tego jeszcze nie zdobil bo to bron ostateczna i nie warto z niej jeszcze Nie martwiccie się o rosje. W ostateczności Putin wprowadzi walutę oparta o złoto i zobaczycie co się stanie z europa co to będzie musiała za swój drukowany papier toaletowy zwany potocznie EURO kupować złote ruble żeby dostać ropę i gaz. Putin tego jeszcze nie zdobil bo to bron ostateczna i nie warto z niej jeszcze korzystać. Europa nie ma żadnej broni wobec takiego działania bo w przeciwieństwie do Rosji jest zasłużoną po uszy i wprowadzenie standardu złota rowna się niewypłacalność. Będzie wesoło.
~plutarch
na błoto, nie na złoto trollu putlera
~Biały
Powinieneś zostać doradcą putina, z twoimi pomysłami rosji już dawno nie byłoby na mapie :)Waluta oparta na złocie? W tych czasach? Może powiedz że jeszcze w 100%? Nie, to już nie jest możliwe i żaden rząd (a tym bardziej bank) nie jest tak głupi żeby to zrobić. A co dopiero rubel! Rubel to g***o warta waluta, niepewna,Powinieneś zostać doradcą putina, z twoimi pomysłami rosji już dawno nie byłoby na mapie :)Waluta oparta na złocie? W tych czasach? Może powiedz że jeszcze w 100%? Nie, to już nie jest możliwe i żaden rząd (a tym bardziej bank) nie jest tak głupi żeby to zrobić. A co dopiero rubel! Rubel to g***o warta waluta, niepewna, niestabilna, nieprzewidywalna, w kraju o nieprzewidywalnej polityce i gospodarce, w którym w każdej chwili władek z "prikazem" czy bez może ci wszystko zabrać. Nie wiem jakie masz doświadczenie inwestycyjne, ale wnioskuję że wyjadaczem giełdowym nie jesteś (fx też).Dla zobrazowania genialności tego pomysłu, to tak jakbyś budował drewniany dom w lesie, widząc że las ten 50m dalej się już porządnie pali. Wiesz co by się stało gdyby faktycznie tak zrobił? Od razu inwestorzy wykupiliby tę walutę i zamienili na złoto, i tyle z waluty. Tylko że rosja musiałaby mieć pieniądze, a ich zwyczajnie nie ma, to bankrut. Tak, ma złoża, ale złoża to nie wszystko, to nie są takie złoża żeby uczynić z rosji eldorado...I jeszcze na koniec- ciekawy jestem dlaczego wprowadzenie waluty opartej o złoto w jednym kraju miałoby zaszkodzić innym walutom? Gdyby faktycznie taka waluta powstała, i byłaby to BEZPIECZNA waluta, to miałaby szansę zostania walutą światową, najbardziej cenioną. Ale tak jak pisałem na początku- nikt teraz takiej waluty nie wprowadzi, bo inflacja to narzędzie w rękach rządów, szczególnie rosji- czego dowód masz w tym artykule ;)
~Anomander
Trolling oczien choroszij :)Na zlocie? Raczej na ilosci agentow FSB... Tego maja wiecej niz zlota, ropy i gazu razem wzietych...

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki