Rośnie biznes jagodowy w wersji kamczackiej

To może być nowy polski hit eksportowy. Wśród polskich konsumentów praktycznie nieznany. Doceniany przez plantatorów — bo schodzi na pniu i za dobrą cenę.

Rośnie biznes jagodowy w wersji kamczackiej
Rośnie biznes jagodowy w wersji kamczackiej (Flickr)

Zbiory owoców jagodowych w Polsce to, zależnie od roku, 500-600 tys. ton. Największy udział mają truskawki i porzeczki, następne są maliny, borówki, aronie i agrest. W pierwszych jesteśmy numerem trzy w UE i 10. na świecie, w drugich — pod względem produkcji wyprzedza nas Rosja, ale ona nie eksportuje na masową skalę, więc to my trzęsiemy światowym handlem. Podobnie jest z malinami, choć tu w światowym handlu mocno rozpychają się jeszcze Serbowie. W agreście poza Rosjanami wyprzedzają nas jeszcze Niemcy, a w przypadku aronii odpowiadamy za zdecydowaną większość światowej produkcji. Jagody kamczackiej nie ma w tych statystykach. Jeszcze. Ale w branży jest o niej coraz głośniej.

Zamiast porzeczek

— W ostatnich latach w bardzo trudnej sytuacji byli producenci porzeczki, więc to oni są zainteresowani innymi uprawami, w tym właśnie jagody kamczackiej. Polska ma duże doświadczenie i kompetencje w produkcji owoców jagodowych — mówi Paweł Kraciński, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~bartek

Oczywiście mam jagodę kamczacką, ale osobiście wolę borówkę amerykańską. Plusem kamczackiej jest że dojrzewa często k.maj / p.czerwiec. Bardzo dobrze cenie także owoce świdośliwy (trzeba mieć dobrą odmianę) nie ma problemów z uprawą w Polsce, smak w zależności od odmiany niezły, problemem niestety są ptaki.

! Odpowiedz
0 9 ~Edward

trzeba plantacje nawadniać i nie ma problemu z przesychaniem. Rośliny odnawia się przez cięcie starych pędów co 2 lata, wtedy dają wysokie plony. Jagoda kamczacka jest rewelacyjnie odporna na mróz, ma większe owoce niż inne gatunki jagód, najlepiej rośnie w delikatnym półcieniu i zakwaszonych gruntach z tego powodu można ją uprawiać na działkach leśnych o rzadkim zalesieniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 13 ~TKM

Skoro biznes jagoidowy ma sie dobrze to doloży sie podatek handlowy 1 zloty od sztuki albo coś podobnego.
By partia rosła w siłę, a ludziom żylo sie dostatniej. Nie sieją, nie orzą a plony zbierają.

! Odpowiedz
6 17 ~anymous

...i to przez 16 z 26 lat;) Lepszy w/g ciebie był podatek vat zaserwowany przez wodza tuska na dwa lata i działający nieprzerwanie do dziś? A może rabunek OFE, może rezerwę demograficzną, korupcję i defraudację unijnych funduszy?
Komitet Obrony Defraudacji!

! Odpowiedz
4 7 ~dajnarydza odpowiada ~anymous

Teraz podatek VAT z pewnością więc zostanie zmniejszony a nawet zaniesiony, druga część OFE na pewno nie zostanie zrabowana (no chyba że na biznes rydzowy to wtedy jo ). Korupcji i defraudacji nie ma i nie będzie już, wszak rządzą nami najprawdziwsi z prawdziwych chrześcijanie a funduszy unijnych już nie chcemy bo mamy swój honor.
Schodzimy na 6 meterów na rozkaz jaśniepana.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~ed odpowiada ~anymous

Dlaczego mamy tolerować szkodliwość obecnej władzy, tylko dlatego że poprzednia również była szkodliwa?
Co do samego VAT-u ma jedną przewagę nad podatkiem obrotowym, wymusza przez przedsiębiorców zwiększanie kosztów w celu jego nie płacenia, co napędza gospodarkę.

! Odpowiedz
2 7 ~endi

Nie podzielam tych sensacji , mam starych 5 krzewów jagody kamczackiej - różnych odmian , jest bardzo wrażliwa na niedobór wody - jeśli wiosna jest sucha praktycznie nie ma jagód , owocuje już w maju więc nie ma co liczyć na jakieś odbicie pogodowe , jagody bardzo szybko i łatwo opadają - ręczne zbieranie odpada , przy mechanicznym spadają wszelkie larwy i gąsiennice , roślin nie trzeba niczym pryskać ale mają bardzo groźną chorobę - atakuje je łuskowiec żerujący na wierzbach , to są takie twarde łuski ściśle przylegające do kory przez co opryski nie docierają do larw żyjących pod nimi , roślina porażona tymi owadami bardzo szybko zaraża inne i usycha . Z zalet należy wymienić to iż mogą rosnąć i owocować w cieniu i półcieniu , nie znoszą pełnego słońca . Niestety ale z 5 starych krzewów w zeszłym roku dwa z powodu słońca mi uschły i to mimo podlewania , owoców w ogóle nie było . Krzewy mogą rosnąć na jałowej ziemi - to dla nich bez różnicy , są bardzo odporne na mróz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~xx

podzielam opinie.
dodalbym ze plennosc takze nie najlepsza
w porownaniu chocby z w/w agrestem czy aronia jest to rzad wielkosci mniej.

! Odpowiedz
0 9 ~szlamowka

endi ja geolog zaden rolnik od 3 lat uprawiam permakulture w Polsce zachodniej. Do dzialki tej ogrodowej mam 505 km. Radze zapoznac sie glebiej w permakulturze to jest upraw lesnych naszych przodkow ktorzy zyli bez aptek. Azeby sie nierozpisywac powiem krotko wody za malo dales jesli to byla gola ziemia bez prochnicy to i cysterna wody bedzie mala. Na przyszlosc wiedz , ze wody nie musisz wcale ale to wcale dawac jak 25 centymetrow SCIOLKI SLOMY KOMPOSTU/ ROCZNEGO BYDLECEGO OBORNIKA Z SIANEM SLOMA TROCINAMI zmieszany trzyma wilgoc do czerwca po zimie bez kropli dodatkowej wody. U mnie nic nie schnie do poczytkow czerwca. Jedyne co mozemy zrobic ZLE to podsypywac nawoz sztuczny ( zabije rosline a poznirej tych co to jedza)Tylko SCIOLKOWANIE JEST WASZYM ROLNICY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~szlamowka odpowiada ~szlamowka

OGRODNICY WYBAWIENIEM: NIE WSTYDZCIE SIE PRZYCZEPY GNOJU NA KOMPOSTOWNIKU MIEC BO TO ZLOTO JEST . Gnoj od zwyklego bauera a nie od tych masowych hodowli co karma zakupiona w 100% byczki czy krowki karmia.Napisz to sobie nad luzkiem jak szma izrael ze tylko sciolka kompost i zadnej chemii dobre dla Ciebie Twoich dzieci i Rodziny oraz Bliznich. I miej to co napisalem kiedy kladziesz sie spac i myslo tym jak zasypiasz a zobaczysz , ze roslinki Ci za to podziekuja jesli nie w tym to w przyszlym roku a Ty bedziesz zyl szczesliwszy. ZIEMIE TRZEA D O K A R M I A C .Tak jak ty jesz bo z glodu opadniesz tak jak krowa siano je tak Ziemia Nasza nie moze byc RABOWANA Z witamin . Jak Ty Ta Ziemie zrozumiesz to wiedz ze ONA bedzie krzyczec jak glodna krowa czy zly

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne