Rosną rynkowe stopy procentowe w USA

Krótkoterminowe rynkowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych wspięły się na najwyższy poziom od dekady. Choć wciąż są niskie, to jednak sygnalizują, że czasy półdarmowego kredytu w największej gospodarce świata odeszły do historii.

Na współczesnym "rynku" finansowym rynek może niezbyt wiele. Na krótkim końcu krzywej terminowej cenę pieniądza ustalają banki centralne. Usiłują one również przy wsparciu państwowych urzędów statystycznych manipulować długoterminowymi stopami procentowymi, które jeszcze nie tak dawno były determinowane przez siły rynkowe.

Dziś głównymi punktami odniesienia są wartości stawek Libor (czyli na londyńskim rynku międzybankowym) oraz rentowności obligacji skarbowych. I na tym ostatnim froncie w ciągu kilku sesji doszło do istotnych zmian. Rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich od piątkowego raportu z rynku pracy wzrosła z 2,64% do 2,75%.

Rentowność 2-letnich obligacji USA.
Rentowność 2-letnich obligacji USA. (Bloomberg.)

Ktoś powie, że to niewiele. Ale to przecież wzrost o 4,2%. Od połowy sierpnia rosła także dochodowość 10-letnich Treasuries, która podniosła się  2,81% do 2,98%, podchodząc pod psychologiczną barierę 3%. Wzrost rentowności oznacza (ceteris paribus) spadek ceny rynkowej obligacji.

(Bloomberg.)

Rosnące rentowności amerykańskiego długu zasadniczo sygnalizują przynajmniej jedną z dwóch rzeczy. Jedną jest wzrost oczekiwań inflacyjnych inwestorów, którzy mogli się zasugerować silniejszą presją płacową zarysowaną w sierpniowych "payrollsach". Drugą jest nasilenie się oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

Według obliczeń FedWatch Tool rynek terminowy jest praktycznie pewny podwyżki stopy funduszy federalnych we wrześniu (o 25 pb.) oraz wycenia szanse grudniowej podwyżki (także o 25 pb.) na blisko 80%.

Rosnące stopy procentowe w Ameryce zapewne będą miały negatywny wpływ na gospodarki rozwijające się, które w okresie taniego dolara i niskich stóp w USD niebezpiecznie zapożyczyły się w amerykańskiej walucie. Mocny dolar wywiera także presję na ceny surowców oraz (w mniejszym stopniu) na amerykańskich eksporterów.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 open_mind

Do sel : Widziałeś kiedyś w życiu napis na okienku. Chwilowo nie prowadzimy skupu aż do odwołania.
I co świat wypowie wojnę USA. Hahaha. Nie świat runie finansowo !! Tak kończą UFOjący w dług.

! Odpowiedz
5 27 sel

Teraz mamy inne czasy ,teraz to USA jest dużo bardziej zadłużone ( 135%) od krajów rozwijających się , na ponad 20 bilionów $ , podobnie osoby fizyczne w USA , a na dodatek zaczną masowo wracać obligacje z krajów rozwijających skoro ich wartość spada a trzeba spłacać raty w $.. ... Do tego mamy tryliony derywatów funduszy w USA, one dobiją dolara i jego zadłużenie szybko wzrośnie...a wartość będzie błyskawicznie spadać , dodruki nieoficjalne i oficjalne rusza pełną parą, dlatego bańka na giełdzie w USA nie boi się spadków bo nie spadnie przy hiperinflacji..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 12 silvio_gesell

Hiperinflacja na dolarze dopóki EM spłacają dolarowe odsetki wykluczona.

! Odpowiedz
3 3 open_mind

Twój komentarz trzeba by totalnie ocenzurować i w myśl propagandy przytoczyć oficjalne statystyki i optymizm na tym oparty, przecież jest fantastycznie. No bo przecież jak za w zasadzie fałszowane środki płatnicze biorą udział w prawdziwej gospodarce i ekonomi a mega balony finansowe i piramidy na nikim nie robią wrażenia i świat to przyjmuje za „dobrą monetę” To jest więcej jak cudownie !!!!! Obecnie mamy taki postęp że baśnie i sny stają się jawą. I Ludziom to bardzo odpowiada. Jednym słowem – Więcej długu bo to pieniądz. Przepraszam czy ktoś może mnie uszczypnąć, bo chyba tracę kontakt z rzeczywistym wymiarem o ile taki jeszcze istnieje, a może to ja jak ostatni Mohikanin zostałem się sam a świat pognał do przodu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
USD/PLN -0,04% 3,8149
2019-02-20 17:22:00
EUR/PLN 0,12% 4,3326
2019-02-20 17:21:00
EUR/USD 0,15% 1,1356
2019-02-20 17:22:00
CHF/PLN 0,19% 3,8189
2019-02-20 17:22:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil