REKLAMA

Rosjanie „ratują” największy prywatny bank

2017-08-30 10:55
publikacja
2017-08-30 10:55

Bank Rosji zdecydował się uratować upadający Bank Otkritie – największego prywatnego kredytodawcę w Rosji. Decyzja zapadła po tym, jak klienci wypłacili jedną czwartą depozytów.

fot. Andrei Makhonin / / FORUM

„Bank Rosji zadecydował o podjęciu szeregu działań zmierzających do poprawy stabilności finansowej moskiewskiej spółki akcyjnej Bank Otkritie Financial Corporation” – czytamy w ogłoszonym we wtorek komunikacie rosyjskiego banku centralnego.

Wsparcie władz ma zapewnić ciągłość funkcjonowania Banku Otkritie. Bank Rosji ma w tym celu dostarczyć odpowiednią ilość gotówki, choć nie ujawniono żadnych kwot. Operacja ratowania banku ma być przeprowadzona we współpracy z dotychczasowymi właścicielami i zarządem.  

Zarząd Banku Otkritie z ulgą przyjął decyzję o dokapitalizowaniu przez Bank Rosji. „To pozytywna wiadomość dla klientów banku i całego sektora bankowego” – stwierdził dyrektor zarządzający Aleksander Dmitriew. Według Dmitriewa akcjonariusze Otkritie sami zgłosili się po bail-out do Banku Rosji.

Jeszcze pod koniec drugiego kwartału Bank Otkritie był największym prywatnym bankiem w Rosji. W momencie upadku miał 400 oddziałów obsługujących 29 tysięcy przedsiębiorstw i 3,4 mln klientów indywidualnych. Bank Rosji zapewnia, że opcja „bail-in” nie zostanie zastosowana. Czyli że straty banku nie będą pokrywane z pieniędzy deponentów.

I to właśnie klienci przybili ostatni gwóźdź do trumny banku szczycącego się ósmą pozycją w Rosji pod względem wartości aktywów. Tylko w czerwcu i lipcu deponenci wypłacili z Bank Otkritie równowartość 7,4 mld dolarów. W ciągu trzech miesięcy wartość depozytów skurczyła się o jedną czwartą!

To największy bail-out we współczesnej historii rosyjskiej bankowości. Zgodnie z rosyjskimi przepisami dotychczasowi akcjonariusze zachowają nie więcej niż 25 proc. udziałów w ratowanym przez państwo banku. Inwestorzy posiadający zobowiązania podporządkowane zapewne zostaną puszczeni w skarpetkach.

„Zapobiegli efektowi Lehmana w rosyjskim sektorze bankowym i wykreowali przekonanie o podmiotach zbyt dużych, aby upaść. Ile jeszcze innych banków w Rosji ma te same problemy i będzie wkrótce wymagało bail-outu?” – skomentował Dmitrij Barinow, zarządzający z Union Investment Privatfonds cytowany przez Bloomberga.

W podobnym tonie wypowiadają się także inni analitycy. Po rynku krążą spekulacje, że w złym stanie może być więcej banków w Rosji. Faktyczny upadek Bank Otkritie nie świadczy też zbyt dobrze o rosyjskim nadzorze finansowym, który dopuścił do tak poważnego kryzysu w „systemowo istotnym” banku.

Zdziwienie może budzić też fakt, że w sprawozdaniu za 2016 rok Bank Otkritie prezentował się całkiem przyzwoicie. Współczynnik adekwatności kapitałowej Tier1 wynosił 12,3 proc. i przekraczał wymagane przepisami minimum. Wskaźnik niespłacanych kredytów wynosił z kolei 7,5 proc., co trudno uznać za wartość niebezpiecznie wysoką.

KK

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
sel
No właśnie 12,3% wsp wypłacalności a wypłacili 25% to i tak dobrze że mieli te 25%, teraz państwo zarobi i na kredytach i na zlikwidowanych przed czasem depozytach i na odsetkach z kredytó i akcjach tego banku.. ,a Polsce żaden bank nie ma więcej jak 12,3%
sel
Przecież te 25% wybranej gotówki w wyniku czarnej propagandy to wyższe wpływy dla banku bo likwidacja kont i depozytów kosztuje, ważne czy kredyty mają czyste i spłacane . Jeżeli tak to czysty biznes dodrukować rubli i pożyczyć. Na całym świecie i tak drukują kilka razy więcej.. i problem jest tylko z realnym dochodowym Przecież te 25% wybranej gotówki w wyniku czarnej propagandy to wyższe wpływy dla banku bo likwidacja kont i depozytów kosztuje, ważne czy kredyty mają czyste i spłacane . Jeżeli tak to czysty biznes dodrukować rubli i pożyczyć. Na całym świecie i tak drukują kilka razy więcej.. i problem jest tylko z realnym dochodowym upchaniem tych dodruków bo rządy i ich obligacje niczego nie gwarantują dzisiaj..
bak_juzek_bak
ja i mój stary z brukseli ratowaliśmy już kiedyś AMber Gold, teraz kolega mojego starego wołodia z Moskwy co to razem POlowali w Smoleńsku na kaczki, idzie naszym śladem. Swięci: blida, razuel, kszczak, stalin, hitler i mecugow oraz geremek wstawcie się lucyfera za wałodią, moim donkiem za mna bąkiem vel tuskiem.
pjb
Żaden bank nie wytrzyma gdy klienci masowo wypłacają depozyty, pytanie dlaczego to zrobili? Może ktoś puścił plotkę że bank będzie przejmowany przez państwo?
james_owens
>Żaden bank nie wytrzyma gdy klienci masowo wypłacają depozyty
Tak się kończy gdy "pieniądze" nie mają żadnego pokrycia.

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki