REKLAMA

Rosja zawiesiła swój udział w porozumieniu atomowym

2016-10-03 16:59
publikacja
2016-10-03 16:59

Zawieszenie przez Rosję porozumienia w sprawie utylizacji plutonu to sygnał dla Waszyngtonu, że mówienie do Rosji z pozycji siły, językiem sankcji i ultimatów nie da żadnego efektu - oświadczył w poniedziałek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow / fot. Maxim Shemetov /

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ zaznaczył, iż zawieszenie porozumienia było "przedsięwzięciem wymuszonym", a sposób, w jaki USA postępują z nadającym się do konstruowania broni jądrowej plutonem nie zapewnia jego trwałej nieprzydatności do celów militarnych. Jak jednocześnie dodał, Rosja nie rezygnuje ze swych zobowiązań odnoszących się do rozbrojenia nuklearnego.

Jak podały w poniedziałek rosyjskie media, prezydent Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu umowy z USA w sprawie utylizacji plutonu, uzasadniając to posunięcie nieprzyjaznymi działaniami Waszyngtonu wobec Federacji Rosyjskiej.

Wspomnianą umowę podpisano w sierpniu 2000 roku. Określa konkretne metody utylizacji przemysłowej plutonu do celów wojskowych, w ilości nie mniejszej niż 34 tony, przez każdą ze stron. Zmagazynowany w obu krajach pluton miał być stopniowo przerabiany tak, aby można było go wykorzystać tylko do celów cywilnych, m.in. jako paliwo w reaktorach atomowych.

Przesłany w poniedziałek przez Putina do Dumy Państwowej projekt ustawy głosi, że Moskwa wznowi obowiązywanie umowy w sprawie utylizacji plutonu, jeśli USA zniosą nałożone na Rosję sankcje oraz zapewnią rekompensaty za spowodowane nimi szkody.

Projekt domaga się ponadto odwołania przez Waszyngton tak zwanej ustawy Magnitskiego, zakazującej wjazdu do Stanów Zjednoczonych rosyjskim funkcjonariuszom państwowym winnym łamania praw człowieka oraz zredukowania przez USA ich wojskowej infrastruktury i personelu w państwach, które uzyskały członkostwo NATO po 1 września 2000 roku. (PAP)

dmi/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Ddd
Jak rozumiem kowboje zostali bez paliwa do swych elektrowni atomowych?
~putinLECZsię
putinku ty chyba ześ na łeb upadł z tymi twoimi trolami na wszystkich portalach jak myślisz ze ZASZANTAŹUJESZ Ametykę! Ona by cię śmieciami zbombardowała bardziej niż ty ją, ,twoimi,, atomami! Ha ha ty ruski kacapie po kgb jesteś powalony wraz z twoimi przygupami z ałganowem na czele.
~Atomek
naklady na zbrojenie:
USA ~700 mld $
EU ~300 mld $ (w tym Francia, Wielka Bryt kazde ok ~70 mld)
Chiny ~100 mld $
Rosja ~60 mld $
Odpowiedzcie sobie sami kto sie zbroji, kto kogo szantazuje i kto dla kogo jest zagrozeniem...
~zez
tylko że patrzenie tylko na wydatki jest trochę głupie - koszty osobowe są w każdej armii wysokie i pomyśl ile wynosi przeciętny żołd w USA a ile np w Chinach, poza tym koszt produkcji uzbrojenia w Chinach czy np Rosji też jest kilkukrotnie niższy niż w USA czy Japonii.
~zez odpowiada ~zez
zilustruję swoją tezę ładnym przykładem - na armię Arabia Saudyjska wydaje więcej niż Rosja (87 mld $ kontra 67 mld $), wg wikipedii), no ale oczywiście nikt nie ma wątpliwości jaki byłby wynik hipotetycznego starcia Saudów z Rosjanami...
~ja
Gdy by nie Ameryka to putinek by so be poczynał ale przyszli kryska na Matyska I g.... moze naszej putinek Wania nam się chce psioczyć tylko za co? ZA BABKI RENTE?
~ffed
Jak widać po desperackich działaniach kremla, rosyjska gospodarka na kolanach. A tak się zarzekali, że sankcje nic dla nich złego nie przyniosą, tylko uczynią kraj silniejszym :) Ot i całe radzieckie cwaniactwo hehe. Tak się kończy kozaczenie. Położą kacapów na łopatki.
~plutarch
Oki, ale daruj sobie język nienawiści. Mam na myśli "kacapów". Jak widać po mnie można łoić olginowskich trolli ze smakiem i bez hejtu.
~adindwatri odpowiada ~plutarch
na ten zdjęciu to kaszpirowski ?!
~plutarch odpowiada ~adindwatri
to jest jakaś postać z Muppet Show, ale nie pamiętam dokładnie.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki