REKLAMA

Rosja zaatakowała Ukrainę. Relacja z 26.06.2022 r.

2022-06-27 07:13
publikacja
2022-06-27 07:13
Rosja zaatakowała Ukrainę. Relacja z 26.06.2022 r.
Rosja zaatakowała Ukrainę. Relacja z 26.06.2022 r.
fot. STRINGER / / Reuters

Niedziela, 26 czerwca, jest sto dwudziestym trzecim dniem inwazji Rosji na Ukrainę.

» Rosjanie zaatakowali z terytorium Białorusi. Relacja z 25 czerwca

Wywiad: Rosja zwiększa swą obecność wojskową na Białorusi

Rosja ponownie zwiększa swą obecność wojskową na Białorusi – poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

"Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białorusi) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi” – napisano w komunikacie wywiadu.

Oficjalnie celem zwiększenia rosyjskiej obecności jest wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej w ramach działań wspólnego centrum szkoleniowo-bojowego. "W tym celu zaplanowano przelot 10 samolotów na lotnisko w Baranowiczach" – informuje wywiad. https://t.me/DIUkraine/761

Pięć osób rannych w atakach rakietowych na Kijów

Pięć osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Kijowie – poinformował w niedzielę dziennikarzy szef policji ukraińskiej Ihor Kłymenko, cytowany przez portal Suspilne.

Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że spod gruzów zniszczonego wielopiętrowego budynku mieszkalnego wydobyto 7-letnią żywą dziewczynkę. t.me/vitaliy_klitschko/1453 Według służb ratunkowych trwają poszukiwania jej rodziców na górnych piętrach.

 Szef służb ratunkowych Serhij Kruk, cytowany przez Suspilne, poinformował, że na miejscu pracuje 80 ratowników przy wsparciu 20 sztuk sprzętu.

 Według szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrija Jermaka rakiety trafiły nie tylko w budynek mieszkalny, ale również w przedszkole. t.me/ermaka2022/809

 Deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że w niedzielę rano siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego 14 rakiet. Według spółki Energoatom, jedna z nich przeleciała na krytycznie niskiej wysokości nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową.

 O zestrzeleniu jednej z rakiet przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej powiadomił szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

Brytyjczycy: Zdobycie Siewierodoniecka znaczącym osiągnięciem Rosji

Zdobycie przez Rosję Siewierodoniecka jest znaczącym osiągnięciem w ramach zredukowanego planu, jakim jest obecnie zajęcie Donbasu, ale do tego musi ona wciąż osiągnąć kilka trudnych celów - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Większość sił ukraińskich prawdopodobnie wycofała się z pozycji obronnych w mieście Siewierodonieck w Donbasie. W kwietniu 2022 roku Rosja zmieniła najbliższy plan swojej kampanii, z dążenia do zajęcia większości terytorium Ukrainy na bardziej skoncentrowaną ofensywę w Donbasie.

Zdobycie przez Rosję miasta jest znaczącym osiągnięciem w ramach tego zredukowanego celu. Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i zajmuje strategiczną pozycję nad rzeką Doniec Siewierski. Jest to jednak tylko jeden z kilku trudnych celów, które Rosja będzie musiała osiągnąć, aby zająć cały region Donbasu. Należą do nich ofensywa na ważny ośrodek, Kramatorsk i zabezpieczenie głównych szlaków zaopatrzeniowych do Doniecka" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Szef obwodu ługańskiego: Rosjanie umocnili się w Siewierodoniecku

Wojska rosyjskie po przejęciu Siewierodoniecka umocniły się w tym rejonie, koncentrując siły i środki w celu zajęcia sąsiedniego Lisiczańska - poinformował w niedzielę w komunikacie Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

"Po wycofaniu się naszych oddziałów wróg umocnił się w Siewierodoniecku i miejscowościach: Syrotyne, Woronowe i Boriwske" - głosi komunikat opublikowany na profilu administracji obwodowej na Facebooku: https://www.facebook.com/odalug.

Rosyjskie lotnictwo wojskowe ostrzeliwuje Lisiczańsk i sąsiednią Biłą Horę - poinformował Hajdaj. "Lisiczańsk jest już prawie nie do poznania. Na ziemi leży wieża telewizyjna, poważnie zniszczony został most samochodowy, pociski trafiają w domy" - opisywał.

Poinformował także, że w rejonie szpitala w Lisiczańsku znaleziono ciało zabitego mężczyzny, z licznymi ranami od eksplozji.

Rosyjska rakieta przeleciała nisko nad elektrownią atomową

Rosyjska rakieta przeleciała w niedzielę rano krytycznie nisko nad południowoukraińską elektrownią atomową – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom na Telegramie.

Przelot rakiety zarejestrowano na nagraniu o godz. 6.00. Kierowała się z południa na północ Ukrainy. "Prawdopodobnie jej celem był Kijów, gdzie z samego rano doszło do wybuchów" – podał Enerhoatom.

Spółka po raz kolejny zwróciła uwagę wspólnoty międzynarodowej na "bezmyślne działania Rosji", które zagrażają bezpieczeństwu nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy. t.me/energoatom_ua/7514

Południowoukraińska Elektrownia Atomowa znajduje się w obwodzie mikołajowskim, ok. 80 km od stolicy obwodu, Mikołajowa.

Sztab Generalny: siły rosyjskie próbują otoczyć wojsko ukraińskie w Lisiczańsku

Siły rosyjskie koncentrują wysiłki na otoczeniu wojsk ukraińskich w okolicach Lisiczańska w obwodzie ługańskim – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały Wowczoriwkę, Łoskutiwkę, Biłą Horę, a także inne miejscowości na południe i południowy zachód od Lisiczańska. Przeprowadziły też atak lotniczy samolotami szturmowymi Su-25 w okolicy Biłej Hory.

Na kierunku siewierskim siły rosyjskie ostrzelały z artylerii pozycje ukraińskie w przygranicznych rejonach obwodów sumskiego i czernihowskiego.

Na kierunku charkowskim armia ukraińska nadal się broni. Siły rosyjskie ostrzelały okolice kilkunastu miejscowości, w tym Rubiżnego.

Na kierunku słowiańskim wojsko rosyjskie nacierało w stronę wsi Dowheńke i Mazaniwka. Ostrzelano z artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych kilkanaście miejscowości, w tym Bohorodiczne, Krasnopole i Wesełe.

Na kierunkach awdijiwskm, kurachowskim, nowopawliwskm i zaporoskim siły rosyjskie prowadzą działania bojowe i systematycznie ostrzeliwują pozycje ukraińskie, aby uniemożliwić ich przerzucenie w inne rejony. Ostrzelano z czołgów i artylerii lufowej okolice prawie 30 miejscowości, w tym Siewiernego, Marjinki, Krasnohoriwki i Hulajpola.

Na kierunku połodniowobużańskim armia rosyjska usiłuje utrzymać zajęte tereny i ostrzeliwuje ukraińskie pozycje. Lotnictwo ukraińskie zaatakowało skupiska wojsk rosyjskich.

ISW: siły rosyjskie próbują odzyskać utracone pozycje na południu

Siły rosyjskie próbują odzyskać utracone pozycje na południu kraju, ale zasadniczą część swych sił koncentrują na wschodzie – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

Wojska rosyjskie skupiają się na południowym froncie na obronie i przypuszczają lokalne ataki, by odzyskać utracone pozycje, ale bez powodzenia.

Rosja skoncentrowała zasadniczą część swych sił na wschodzie Ukrainy, gdzie po wycofaniu sił ukraińskich z Siewierodoniecka wojsko rosyjskie umacnia się w tym mieście, a także w miejscowościach Syrotyne, Woronowe oraz Boriwske.

Żołnierze rosyjscy prowadzą również walki w granicach miasta Lisiczańsk w obwodzie ługanskim, gdzie dotarli do kopalni i fabryki żelatyny.

W ciągu doby przeprowadzili też wyjątkowo dużą serię ataków rakietowych na tyłach wojsk ukraińskich – wystrzelili co najmniej 50 rakiet z ziemi, powietrza i morza.

Tymczasem ukraińskie dowództwo wojskowe podejmuje starania o scentralizowanie kierowania ugrupowaniami partyzanckimi, by zwiększyć presję przeciw siłom rosyjskim.

Zełenski: ataki rakietowe Rosjan to działania na pokaz, bez strategicznego znaczenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu wideo, że rakietowe uderzenia Rosji na jego kraj to działania na pokaz, które nie mają żadnego strategicznego znaczenia. Zapowiedział też odbicie miast okupowanych przez wojska rosyjskie.

"45 rosyjskich rakiet za noc i dzień przez ostatnią dobę. Obwód żytomierski, lwowski, czernihowski, Mikołajów i wieczorem też uderzenia rakietowe. Różne typy rakiet i różne miejsca ich wystrzelenia. Wszystkie były wystrzelony tylko w jednym celu - pokazać, że Rosja może docisnąć, że rosyjskiej armii coś się może udać" - stwierdził Zełenski.

Prezydent przypomniał, że rozpoczyna się piąty miesiąc wojny, a Rosję stać tylko na działania na pokaz.

„Wszystkie nasze miasta - Siewierodonieck, Donieck, Ługańsk - odbijemy. Nigdy nie zapomnieliśmy o Chersoniu, Melitopolu, Berdiańsku, Energodarze, Mariupolu, wszystkich innych miastach Ukrainy, które będą tylko ukraińskie dzięki naszym bohaterom, dzięki każdemu, kto nie ulega załamaniom emocjonalnym, walczy i wie, że zwycięstwo jest przed nami” - zapewnił Zełenski.

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki