REKLAMA

Rosja: surowce i marnotrawstwo pogłębiają deficyt budżetowy

2016-09-22 10:43
publikacja
2016-09-22 10:43

W tym roku Rosja doświadczy największego deficytu budżetowego od 2010 r. - donosi agencja Bloomberg. Głównymi przyczynami niedoboru są zmniejszające się wpływy ze sprzedaży ropy naftowej, a także nieefektywne wykorzystywanie państwowych środków.

fot. REUTERS/Mark Schiefelbein / / FORUM

Według informacji Bloomberga, prognozowany deficyt budżetowy Rosji na bieżący rok wynosi 3%, co oznacza, że byłby to największy tego typu niedobór w państwowej kasie od sześciu lat. Rzeczywiste dane z pierwszego półrocza są jednak jeszcze mniej optymistyczne - według rosyjskiego ministra finansów dziura budżetowa w stosunku do PKB w tym okresie wyniosła 4,3%. Przełożyło się to na deficyt w wysokości ok. 6,5 mld USD.

Główną przyczyną krajowej dziury budżetowej okazał się potężny spadek dochodów z handlu ropą naftową. Rosyjska gospodarka oparta na jej wydobyciu bardzo boleśnie odczuła rynkowy krach tego surowca w 2014 r. Według Ministerstwa Finansów, w pierwszej połowie bieżącego roku wpływy ze sprzedaży ropy i gazu skurczyły się o 30%. 

Kolejnym powodem braków miało być nieefektywne wydatkowanie środków pochodzących z państwowej kasy. Według Tatjany Golikowej, byłej minister finansów, było to przyczyną zmarnowania co najmniej biliona rubli (16 mld dolarów). Wskazuje ona także na liczne przypadki marnotrawstwa środków przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. Wiele projektów, już po przejściu do etapu ich budowy, zarzucono z powodu finansowych niedoborów. Ze źródeł Bloomberga wynika, że w Rosji znajduje się niemal 11 tys. takich porzuconych placów budowy, co miało kosztować państwo około 2,2 bln rubli.

Obecnie trwają już prace nad planami krajowego budżetu na najbliższe trzy lata. Szef Ministerstwa Finansów przewiduje deficyt na przyszły rok w wysokości 3,2%. Plany zakładają jednak długofalowe działanie, zgodnie z którym dziura budżetowa będzie zmniejszana co roku o jeden punkt procentowy. Ma to zakończyć się zbilansowaniem budżetu do 2020 roku.

Problemom gospodarczym zaprzecza Władimir Putin. Podczas wrześniowego szczytu G20 w Chinach, rosyjski prezydent zapewnił, że krajowa gospodarka się stabilizuje i obiecał zmniejszenie deficytu budżetowego, a także uniezależnienie kasy państwowej od eksportu ropy i gazu. W 2015 r. m.in. z powodu niskich cen surowców oraz międzynarodowych sankcji rosyjski PKB zmniejszył się o 3,7%.

Mikołaj Fedkowicz

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~autor_widmo
kraj wytrzyma, duzy jest, zloza ma, nie jest uzalezniony od importu, nie ma co sie jarac ze im deficyt rosnie, rosnie i co z tego, to ogromny rynek zbytu, kazdy chce byc na nim mile widziany
~Dim
"Wskazuje ona także na liczne przypadki marnotrawstwa środków przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. Wiele projektów, już po przejściu do etapu ich budowy, zarzucono z powodu finansowych niedoborów. Ze źródeł Bloomberga wynika, że w Rosji znajduje się niemal 11 tys. takich porzuconych placów budowy, co "Wskazuje ona także na liczne przypadki marnotrawstwa środków przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. Wiele projektów, już po przejściu do etapu ich budowy, zarzucono z powodu finansowych niedoborów. Ze źródeł Bloomberga wynika, że w Rosji znajduje się niemal 11 tys. takich porzuconych placów budowy, co miało kosztować państwo około 2,2 bln rubli."

Czy te inwestycje były tak ważne że je rozpoczęto ? Czy tak mało ważne że je wstrzymano?
Czy więcej by stracono je kontynuując ? Czy więcej stracono je wstrzymując ?

Jak widać budżet jest stały gdyż ze spadkiem PKB czyli podstawą obliczeń, deficyt procentowo jest większy. I prowadzą dwie wojny z Ameryką w Syrii i na Ukrainie.
~plutarch
o jedno Soczi za daleko (51 mld USD)
~propaganda
Dla Rosji deficyt 3% jest odbierany jako najgorszy kryzys budżetowy od 6 lat. U nas deficyt 3% jest przez propagandystów "dobrej zmiany" ogłaszany niesamowitym sukcesem :) W Chinach wzrost PKB spadł do do 6% i cały świat mówi o "twardym lądowaniu" i kryzysie chińskiej gospodarki. U nas za to jest ekscytacja,Dla Rosji deficyt 3% jest odbierany jako najgorszy kryzys budżetowy od 6 lat. U nas deficyt 3% jest przez propagandystów "dobrej zmiany" ogłaszany niesamowitym sukcesem :) W Chinach wzrost PKB spadł do do 6% i cały świat mówi o "twardym lądowaniu" i kryzysie chińskiej gospodarki. U nas za to jest ekscytacja, że w szczycie koniunktury ledwo dochodzimy do 3%...
~bulkomorowski
Marian to barachło
~menda
Rosja to kraj z ogromnym potencjałem - ludzkim, geologicznym i geograficznym itd. Niestety zawsze rządzona przez różnych Mongołów, mundurowych ze służb specjalnych, okrutników. Dziedzictwo Złotej Ordy i Iwana Groźnego. Nieustanna selekcja negatywna. W takich warunkach nie da się niczego sensownie zaplanować ani rozwinąć.Rosja to kraj z ogromnym potencjałem - ludzkim, geologicznym i geograficznym itd. Niestety zawsze rządzona przez różnych Mongołów, mundurowych ze służb specjalnych, okrutników. Dziedzictwo Złotej Ordy i Iwana Groźnego. Nieustanna selekcja negatywna. W takich warunkach nie da się niczego sensownie zaplanować ani rozwinąć. Jaką ktoś może mieć do tego motywacje, skoro w każdej chwili jakiś tępy wąsaty Sasza ze służb może mu zrobić nalot i wszystko bezkarnie przejąć zgodnie z tzw. "prawem". Dlatego Rosjanie rozwijają swoje firmy i kariery poza granicami tego grajdołu.
~MacGawer
fakt a nasilenie tego złodziejstwa miało miejsce za pijaka JELCYNA .To za jego rządów z Rosji wyparowały setki miliardów dolarów a państwowe firmy przejęli oligarchowie . Niestety albo na szczęście to już przeszłość .
Tak na marginesie to może o polskim deficycie , dobrobycie etc. pogadamy .
~MacGawer odpowiada ~MacGawer
Wiele razy pisałem ruski trolu byś nie podszywał się pod moj nick. Zmień kacapie ksywę na MacIwan.

Merytorycznie rzecz ujmując za Jelcyna ropa była tak tania jak obecnie, a post ZSSR-owska gospodarka była na samym dnie bez jakichkolwiek rezerw. Zobaczymy jak Putin da sobie radę w takich samych warunkach. Gdy za rok
Wiele razy pisałem ruski trolu byś nie podszywał się pod moj nick. Zmień kacapie ksywę na MacIwan.

Merytorycznie rzecz ujmując za Jelcyna ropa była tak tania jak obecnie, a post ZSSR-owska gospodarka była na samym dnie bez jakichkolwiek rezerw. Zobaczymy jak Putin da sobie radę w takich samych warunkach. Gdy za rok skończy się kasa w funduszach jelcynowską "smutę" będziecie wspominali niczym czas niesamowitego prosperity.

z

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki