REKLAMA

Rosja: pół miliona rubli grzywny dla blogera Antona Nosika

2016-10-03 14:21
publikacja
2016-10-03 14:21

Sąd w Moskwie uznał w poniedziałek znanego blogera Antona Nosika za winnego zamieszczania w internecie materiałów ekstremistycznych i skazał go na grzywnę w wysokości pół miliona rubli (ok. 30 tys. złotych).

fot. theta / / theta

Artykuł Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej, na mocy którego Nosik został skazany, dotyczy wzniecania nienawiści lub wrogości oraz uwłaczania godności ludzkiej. Prokuratura żądała dla blogera kary dwóch lat kolonii karnej.

Powodem postępowania był tekst Nosika zatytułowany "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi", opublikowany jesienią zeszłego roku na blogu w LiveJournal. Bloger skomentował w nim rosyjskie ostrzały w Syrii.

Nosik odrzucił radę swego adwokata, który sugerował mu usunięcie tego postu. Bloger liczył się z tym, że zostanie ukarany grzywną.

Artykuł Nosika już w zeszłym roku wzbudził zainteresowanie władz. Biegli ministerstwa sprawiedliwości uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób +Syryjczycy+, wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych".

Sam Nosik argumentował, że publikacja nie była wezwaniem, lecz wyrazem jego oceny sytuacji. Utrzymywał, że jego wypowiedzi nie zawierały treści ekstremistycznych, bo te ostatnie wymierzone są przeciwko grupie ludzi połączonej wspólnymi cechami (narodowość, płeć, wiek, religia, itp.). Natomiast - jak twierdził bloger - Syria i państwowość syryjska to "bezosobowy twór państwowy".

W kwietniu br. blogerowi postawiono zarzuty i zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci zobowiązania do niewyjeżdżania z kraju.

Nosik, popularny bloger i działacz rosyjskiego internetu, był redaktorem największych rosyjskich portali internetowych (m.in. Lenta.ru, Gazeta,ru, Newsru.com), menedżerem holdingu Rambler i serwisu blogów firmy SUP, właściciela LiveJournal. (PAP)

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ttidj
Ten Nosik to nie jest rosyjskie nazwisko. Wiadomo jakie i wszystko jasne.Tam też wybrańcy to V kolumna.

Powiązane: Wojna w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki