Rosja nałożyła embargo na polskie sery

Rosyjska służba ochrony praw konsumentów zamknęła granicę dla polskich serów i produktów serowarskich. Inspektorzy Rospotriebnadzoru dopatrzyli się naruszenia norm technologicznych w jednej z partii serów, pochodzących z naszego kraju.

Rosja nałożyła embargo na polskie sery (fot. Wojtek Laski / EastNews)

Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) podała, że embargo obowiązuje od piątku 20 lutego.

Rospotriebnadzor przekazał, że decyzję tę podjął po przeprowadzeniu ekspertyzy wyrobu seropodobnego "Wesoła krówka" z zakładów Ostrowia Sp. z o.o. z Ostrowi Mazowieckiej. Zdaniem Federalnej Służby ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów zakwestionowany wyrób narusza wymogi Unii Celnej dotyczące znakowania produktów spożywczych oraz bezpieczeństwa mleka i wyrobów mlecznych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki na poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że "uczestniczymy w medialnej grze i wojnie rosyjsko-unijnej i Polska rzeczywiście jest do tej wojny używana". Ocenił, że zbyt mocno "przywiązujemy się do sygnałów, które płyną z Moskwy, sygnałów politycznych, a nie gospodarczych".

Sawicki poinformował, że resort czeka obecnie na szczegóły decyzji ze strony rosyjskiej służby. Ocenił, że polski eksport produktów seropodobnych odbywa się na niewielką skalę.

Minister Sawicki kategorycznie o rosyjskim embargo

Start odtwarzacza ...

Szef resortu rolnictwa powiedział, że "nie przykładałby wielkiej wagi" do tego zakazu importu, gdyż polskie rolnictwo mimo rosyjskiego embarga "nie jest rolnictwem w defensywie, nadal się rozwija". Przypomniał, że w 2014 r. dynamika eksportu polskich produktów żywnościowych wyniosła blisko 5 proc. a jego wartość wyniosła 21,5 mld euro.

Rospotriebnadzor podał, że ekspertyzę produktów Ostrowi Sp. z o.o. wykonano w ramach kontroli wyrobów serowych i seropodobnych z Polski.

Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów monitoruje bezpieczeństwo żywności niezależnie od Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Szef Rospotriebnadzoru pełni jednocześnie funkcję głównego państwowego lekarza sanitarnego Federacji Rosyjskiej.

Unię Celną tworzyły Rosja, Białoruś i Kazachstan. Od 1 stycznia 2015 roku przekształciła się ona w Eurazjatycką Unię Gospodarczą. Do struktury tej dołączyły Armenia i Kirgistan.

Wyroby serowe i seropodobne różnią się od serów domieszką tłuszczów i białek roślinnych, na przykład oleju kokosowego lub palmowego.

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie. Embargo to, które ma obowiązywać przez rok, obejmuje również sery.

Rosja już w 2013 r. ograniczała wwóz polskiego nabiału, zgłaszając różnego rodzaju zastrzeżenia do polskich zakładów mleczarskich. Natomiast w sierpniu ubiegłego roku ogłosiła embargo dla krajów Unii Europejskiej, wpisując na listę zakazanych towarów między innymi produkty mleczne, w tym sery.


PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Ekonomista

Myślę, że walizka dolarów wręczona odpowiedniemu urzędnikowi rozwiąże ten problem...:-)

! Odpowiedz
0 2 ~Ostrowianka

Tylko nikt nie napisal,ze wlascicielka mleczarni ,,Ostrowia,, jest pani z Ukrainy.

! Odpowiedz
1 0 ~RosyjskiTrollCzyCoś

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~lopez

na sery panie autorze to embargo jest juz od pół roku, a tu chodzi o wyroby seropodobne czyli z elementami sera

! Odpowiedz
2 2 ~Adamek630

Rosjanie już też się poznali na naszych wyrobach seropodobnych, które nawet w sosie nie chcą się roztapiać.

! Odpowiedz
0 2 ~tindala

Czy serek nie był przypadkiem niezgodny z normami ? Nie ulega wątpliwości że rosjanie mieszają politykę z gospodarką, jednak często sami im w tym pomagamy.
Może by więc poprawić nadzór sanitarno-jakiś tam nad eksportowaną na wschód żywnością.
Może by zresztą poprawić nadzór nad krajową żywnością. Tak naprawdę to nie wiemy z czego się składa to co kupujemy do jedzenia. Z wędlin wylewają się potoki wody. A szyneczka za 40 zeta/kg ( Olewnik) robi się "śliska' po 48 godzinach leżenia w lodówce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~endzin

Będzie taniej w Polskich sklepach, może

! Odpowiedz
7 4 ~jan

od dziś zaczynamy szczegółową kontrolę rosyjskich środków transportu, sprawdzamy stan techniczny, trzeźwość kierowców i co przewożą. podnosimy również opłatę za tranzyt przez Polskę. ps. rząd po i psl tego nie wie???

! Odpowiedz
1 4 ~franek

Uwazasz ze polskie ciezarowki nie jezdza do Rosji?Dla mie zenujacy jest fakt ze rzadacy RP szukaja przyjaciol daleko a wrogow blisko.
To USA i UE pierwsze nalozyly embargo na Rosje.Jakos USA wraz UE nie martwila sie ze rozpada sie Jugoslawia.https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08 The Weight of Chains | Težina lanaca (2010)
Malo tego,bombardowano Serbie aby oderwac Kosowo.W Kosobie jest obecnie ogromna bieda i 7.5tys baza amerykanska.
Zatem referendum w Kosowie pod auspicjami kryminalisty Hashima Thaçiego bylo wazne,a te na Krymie to juz nie.Jakie sa kryteria owych referendow?
Sprawdz np.tytuly:,,Spolecznosc miedzynarodowa z zadowoleniem powitala powstanie nowego panstwa- Sudanu Poludniowego''.Tam tez jest wielka bieda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~takmyslę

a może powiedzmy sprawdzam i wprowadzmy wspolmie z cała unia zakaz sprzedaży serów innnych produktów do Rosji, i zobaczymy co jest warte wspołne stanowisko unii E!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil