Rosja: nakaz aresztowania Chodorkowskiego

Wydano zaoczny nakaz aresztowania krytyka Kremla i byłego oligarchy naftowego Michaiła Chodorkowskiego, którego oskarżono m.in. o organizację zabójstwa mera Nieftiejugańska - potwierdził w środę sąd rejonowy moskiewskiej dzielnicy Basmannyj.

Michaił Chodorkowski
Michaił Chodorkowski (fot. Krystian Maj / FORUM)

Wcześniej przedstawiciel Komitetu Śledczego (KŚ) FR Władimir Markin poinformował, że za byłym szefem koncernu Jukos rozesłano międzynarodowy list gończy.

Rzeczniczka sądu Junona Cariewa oświadczyła, że czas aresztu - dwa miesiące - będzie liczony od chwili faktycznego zatrzymania Chodorkowskiego. Uściśliła, że sąd zaocznie aresztował Chodorkowskiego w ramach dochodzenia w sprawie osób zamieszanych w próby zabójstwa szefa spółki East Petroleum Handelsgas Jewgienija Rybina i zabójstwo w 1998 roku mera Nieftiejugańska Władimira Pietuchowa.

Wiadomość o nakazie aresztowania Chodorkowskiego pojawiła się w dzień po rewizji, którą rosyjskie służby przeprowadziły u współpracowników założonej przez Chodorkowskiego organizacji Otwarta Rosja. Michaił Chodorkowski reaktywował działalność Otwartej Rosji, jako ruchu społecznego, po wyjściu z więzienia w 2013 roku.

"Oni oszaleli" - powiedział Chodorkowski o władzach Kremla w reakcji na zaoczny nakaz aresztowania, dodając, że został on wydany "bez żadnych podstaw" a decyzje władz są motywowane politycznie.

52-letni Chodorkowski, niegdyś jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, w 2003 roku został aresztowany, a w 2005 roku skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy, gdy popadł w konflikt z prezydentem Władimirem Putinem; oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać opozycyjne partie. Chodorkowski nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne. W 2013 roku został ułaskawiony przez prezydenta Rosji i wyjechał za granicę - najpierw do Niemiec, a następnie do Szwajcarii.

Rosyjskie media piszą w środę, że na stronie internetowej Interpolu nie ma na razie informacji o liście gończym za Chodorkowskim.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że decyzja o czynnościach śledczych nie wchodzi w sferę prerogatyw głowy państwa. Podkreślił, że nie ma sprzeczności między aktem łaski prezydenta a wydaniem przez sąd nakazu aresztowania i rozesłaniem listu gończego.

Prezydent Putin kilkakrotnie poparł kierowane pod adresem Chodorkowskiego oskarżenia o zabójstwo w roku 1998 Pietuchowa, ówczesnego mera Nieftiejugańska. W jednym z wystąpień Putin oświadczył nawet, że były szef Jukosu "ma krew na rękach" i że jego sprawą powinien zajmować się sąd. (PAP)

kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Manthran

w kwestii Chodora i Putina polecam przejrzeć Ośrodek Studiów Wschodnich oraz odsłuchać na jutubie komentarze m.in. A.Dugina (Zapadnicy i Euroazjatyści)

! Odpowiedz
5 6 ~bumbum

bez względu na to co sądzimy o Rosji, Chodorkowski to zwykły mafiozo, złodziej i morderca. U nas zrobiono z niego Dalajlamę - niech to pokaże skalę propagandy w III RP i na Zachodzie ogólnie.

! Odpowiedz
0 0 ~sale

z skad masz tak gleboka wiedze na ten temat ?

! Odpowiedz
1 1 ~ja

Ale KOMUCH Z CIEBIE! bum bum ....ty jestes BARDZIEJ CZERWONY OD POMIDORA....PRZYBIJ SOBIE PIĄTKĘ Z TUSKIEM ALBO Z PETRU!

! Odpowiedz
0 1 ~ja odpowiada ~sale

Bum bum ma wiedzę prosto z dna toalety... zacofany jak wół pizmowy ...zre i bzdury gada! PRZECIEZ TO TROLE OD PUTINA! Od razu widać te komunistyczne pijackie mordy ! TAKIE MORDY ROZBIJAŁY NASZE HORDY!

! Odpowiedz
8 12 ~Mieszko

Brawo Putin. Nam potrzeba takiego wodza.

! Odpowiedz
10 4 ~obiektywnie

uchowaj nas boże od takiego przywódcy jak Putler głód ,wojny ,zabici ,zielione ludziki ,kombajnisci na traktorach,zastrzelone samoloty pasarzerskie itp,nigdy przenigdy.

! Odpowiedz
0 0 ~subiektywny odpowiada ~obiektywnie

Putin obecnie ugruntowuje demokracje optymalna dla Rosji.
Musi zatem pogodzic interesy roznych oligarchow z interesami pozostalych 99% spoleczenstwa.Jak dotychczas udaje musie to z powodzeniem.Ponad 80% Rosjan popiera polityke Putina.Rosjanie pamietaja demokraje Jelcyna oraz Jabloka ,USA AID oraz NED która wraz z panstwem zbankrutowala w 1998 roku.Emeryci ,budzetowka nie otrzymywali przez szesc miesiecy zadnych srodkow finansowych.Dlatego przecietny obywatel Rosji zaglosuje predzej na diabla rogatego niż na demokrate wspieranego przez amerykanskie instytucje.Janusz Korwin Mikke potwierdza ze Putin jest jednym z najlepszych prezydentow Rosji. Osobiscie uwazam ze demokracja to taka fantasmagoria,ktorej defacto nigdy nie było.Demos Cratos –wladza ludu,mowili Grecy.Ale do glosu dopuszczano jedynie obywateli ,bez kobiet i niewolnikow. Zatem 25% populacji wybieralo sobie przedstawiciela.Ale jeśli demokracja dawala ciala –wybierano sobie tyrana-cos na wzor zarzadcy komisarycznego.
Wyobraz sobie z Putin jest zarzadca komisarycznym,dlatego ze demokracja polegla w 1998 i nalezalo pogonic Gusinskiego ,Bierezowskiego ,Chodorkowskiego,oraz innych.
Przykladem może być Jugoslawia.Dyrektywa Regana 133 z 1984 zapoczatkowala proces rozpadu Jugoslawii. Polecam film Malagurskiego The Weight of Chains | Težina lanaca (2010) https://www.youtube.com/watch?v=waEYQ46gH08

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ja

Mieszko..... skoro chcesz by byl twoim przywódcą putin to wyprowadz sie do Rosji ....zebys tylko z glodu nie zdechł jak pies na bezpanskim łańcuchu ... albo Mieszko OBORNIK OPRZATAJ HEJ!

! Odpowiedz
0 10 ~PATRYJOTA

on jest pochodzenia zydowskiego czyli jak do izraela wyjedzie to tam tez bedzie bezpieczny ale pytanie czy jest on niewinny??

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil