REKLAMA
WEBINAR

Rosja i Chiny wciąż kupują złoto

Mikołaj Fedkowicz2016-08-05 08:32
publikacja
2016-08-05 08:32

W czerwcu wzrosły rezerwy złota w bankach centralnych, a największymi nabywcami tradycyjnie były Rosja i Chiny.

fot. Shannon Stapleton / / FORUM

Według najnowszych informacji zebranych przez World Gold Council, w czerwcu zapasy złotego kruszcu posiadane przez banki centralne zwiększyły się o 43,56 ton. Największy wzrost odnotowała Rosja (+17,29 t), która podwyższa swoje rezerwy już szósty miesiąc z rzędu. Od początku roku stan posiadania banku centralnego Rosji zwiększył się aż o 84,19 ton. Warto zauważyć, że większość tego złota pochodzi z zakupów na krajowym rynku.

Drugim państwem z najwyższym przyrostem są Chiny (+14,93 t), które po majowej przerwie znów powracają do regularnego zwiększania zapasów. Wpływ na globalny wynik miał też rezultat Turcji (+10,25 t). To jednak efekt zaliczania do bilansu banku centralnego Turcji złota trzymanego przez banki komercyjne jako część rezerwy obowiązkowej.

Rozwinięte kraje europejskie raczej nie dokonały większych zmian, jeśli chodzi o wielkość posiadanych rezerw. Francja dopiero pierwszy raz w tym roku zmieniła swój stan posiadania i odnotowała przyrost o raptem 0,12 tony. W drugim kierunku podążyły Niemcy, które w maju i czerwcu pozbyły się 2,74 tony złotego kruszcu. Wśród innych zmian warto wymienić pozyskanie złota przez Kazachstan (3,55 t), Mauritius (1,55 t) i Ukrainę (0,31 t).

Warto też nadmienić, że w lutym tego roku Kanada pozbyła się resztek posiadanych rezerw złota. Mimo dużych złóż tego surowca w kraju, władze zdecydowały się na całkowite usunięcie żółtego metalu z państwowych rezerw finansowych. Podobną decyzję wcześniej podjęła także Norwegia. Pod tym względem ciekawie wypada porównanie Kanady z jej sąsiadem, czyli USA. Według oficjalnych danych, Stany Zjednoczone są bowiem posiadaczem największych na świecie zapasów złotego kruszcu  (8 133,5 t).

Wielkość rezerw polskiego złota pozostała bez zmian. Od dłuższego czasu poziom złota posiadanego przez nasze państwo pozostaje na stałym poziomie. Obecnie polskie zapasy wynoszą 102 tony i 918,29 kg, z czego większość (95%) znajduje się w Londynie.

Od początku roku wartość złota na światowym rynku rośnie. Obecnie za uncję złotego kruszcu należy zapłacić 1370 dolarów.

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
złoto, w drugiej kolejności - srebro,...
srebrne monety powinien mieć każdy....
~Ekspert_Kurowski
Słuszne spostrzeżenia, aby zwrócić uwagę na fakt niskiego zabezpieczenia Polski. Stany Zjednoczone, Niemcy czy Rosja mają duży zapas złota ale w innych formach. Każdy z nas powinien zadbać o finansowe zabezpieczenie swojej rodziny, bo nikt za nas tego nie zrobi.
~Michał_
Złoto kupują bo akcje drogie i będą spadać a coś trzeba kupić to złoto wydaje się być mniej ryzykowne
~zenekzPO
jako członek PO i KODó pelecam obligacje tuska, nowaka, niesioła, komoruskiego, schetyny, i reszty moih koleguw !!!
~Patryk
Złoto to jest zawsze jakaś inwestycja, zawsze je można sprzedać, a w razie wojny stanowi coś cennego, choć gdy pieniądze nie mają wtedy żadnej wartości. Pewnie żadnej wojny nie będzie, więc nie ma się co martwić.

Polecam konto osobiste polskie, gdzie są korzystne warunki dla klienta:

http://wojtaszek97.oferty-kredytowe.
Złoto to jest zawsze jakaś inwestycja, zawsze je można sprzedać, a w razie wojny stanowi coś cennego, choć gdy pieniądze nie mają wtedy żadnej wartości. Pewnie żadnej wojny nie będzie, więc nie ma się co martwić.

Polecam konto osobiste polskie, gdzie są korzystne warunki dla klienta:

http://wojtaszek97.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=722&idDistributor=36388
~Yo
Wszystko fajnie ale jak sprawdzic te dane
~Arti
Polskie złoto w Londynie przypomina mi zwrot "oszczędności w OFE". Tylko niech właściciel spróbuje zadysponować swoją "własnością".
~Reporter
Do ~Arti : Dokładnie – Z Anglii jest nie do wyjęcia nasze złoto. A jak by było w Polsce to w imię naszego dobra „Naczalstwo” by je przehandlowało, i dlatego w tym przypadku wartość złota posiadanego przez państwo dla KOWALSKIEGO nie ma żadnego znaczenia.
~Lano
Jeśli ktoś poszedł jeszcze parę miesięcy temu w stronę metali, to może być dzisiaj wstępnie zadowolony. I to nie tylko przez pryzmat notowan zlota czy srebra, ale nawet bardziej pod kątem spółek wydobywczych http://independenttrader.pl/czy-nalezy-pozbywac-sie-spolek-wydobywczych.html

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki