W czerwcu wzrosły rezerwy złota w bankach centralnych, a największymi nabywcami tradycyjnie były Rosja i Chiny.


Według najnowszych informacji zebranych przez World Gold Council, w czerwcu zapasy złotego kruszcu posiadane przez banki centralne zwiększyły się o 43,56 ton. Największy wzrost odnotowała Rosja (+17,29 t), która podwyższa swoje rezerwy już szósty miesiąc z rzędu. Od początku roku stan posiadania banku centralnego Rosji zwiększył się aż o 84,19 ton. Warto zauważyć, że większość tego złota pochodzi z zakupów na krajowym rynku.
Drugim państwem z najwyższym przyrostem są Chiny (+14,93 t), które po majowej przerwie znów powracają do regularnego zwiększania zapasów. Wpływ na globalny wynik miał też rezultat Turcji (+10,25 t). To jednak efekt zaliczania do bilansu banku centralnego Turcji złota trzymanego przez banki komercyjne jako część rezerwy obowiązkowej.
Rozwinięte kraje europejskie raczej nie dokonały większych zmian, jeśli chodzi o wielkość posiadanych rezerw. Francja dopiero pierwszy raz w tym roku zmieniła swój stan posiadania i odnotowała przyrost o raptem 0,12 tony. W drugim kierunku podążyły Niemcy, które w maju i czerwcu pozbyły się 2,74 tony złotego kruszcu. Wśród innych zmian warto wymienić pozyskanie złota przez Kazachstan (3,55 t), Mauritius (1,55 t) i Ukrainę (0,31 t).
Warto też nadmienić, że w lutym tego roku Kanada pozbyła się resztek posiadanych rezerw złota. Mimo dużych złóż tego surowca w kraju, władze zdecydowały się na całkowite usunięcie żółtego metalu z państwowych rezerw finansowych. Podobną decyzję wcześniej podjęła także Norwegia. Pod tym względem ciekawie wypada porównanie Kanady z jej sąsiadem, czyli USA. Według oficjalnych danych, Stany Zjednoczone są bowiem posiadaczem największych na świecie zapasów złotego kruszcu (8 133,5 t).
Wielkość rezerw polskiego złota pozostała bez zmian. Od dłuższego czasu poziom złota posiadanego przez nasze państwo pozostaje na stałym poziomie. Obecnie polskie zapasy wynoszą 102 tony i 918,29 kg, z czego większość (95%) znajduje się w Londynie.
Od początku roku wartość złota na światowym rynku rośnie. Obecnie za uncję złotego kruszcu należy zapłacić 1370 dolarów.