Kanada sprzedała resztki złota. Królewski metal najdroższy od roku

główny analityk Bankier.pl

Bank Kanady ogłosił sprzedaż ostatnich resztek królewskiego metalu. Tego samego dnia cena złota wyrażona w USD osiągnęła roczne maksimum.

Kanada jest drugim po Norwegii krajem rozwiniętym, który całkowicie pozbył się złota ze swoich rezerw walutowych. W marcowym sprawozdaniu kanadyjskiego ministerstwa finansów w rubryce „złoto” figuruje okrągłe zero.

„Rząd Kanady sprzedał 21.851 uncji złotych monet w lutowym okresie rozliczeniowym. Stan posiadania złota na 29 lutego wynosi 77 uncji” - czytamy w nocie wyjaśniającej do raportu o stanie rezerw walutowych.

W Kanadzie za zarządzanie rezerwami walutowymi odpowiada minister finansów i to sprawujący ten urząd Bill Morneau podjął decyzję o sprzedaży „barbarzyńskiego reliktu”. W dniu publikacji tego komunikatu złoto podrożało o 2,2%, do 1.267,80 USD za uncję, co było najwyższą ceną od lutego 2015 roku.

Lutowa wyprzedaż resztek złota z Banku Kanady jest konsekwencją zeszłorocznej zmiany władzy. Nowy rząd w grudniu sprzedał 1,278 tony kruszcu, a w styczniu kolejne 1,22 tony. W ten oto sposób już wcześniej śladowe rezerwy kanadyjskiego złota zostały wyprzedane praktycznie do zera. Kanada, która w połowie lat 60. XX wieku posiadała ponad tysiąc ton żółtego metalu, została kolejnym rozwiniętym krajem, który całkowicie pozbył się złota z rezerw walutowych. Inny tego typu przykład stanowi Norwegia.

Po zerwaniu wymienialności dolara na złoto w roku 1971 na istotną redukcję rezerw złota zdecydowało się kilka znaczących państw, m.in. Wielka Brytania, Holandia, a pod koniec XX wieku nawet słynąca z monetarnego (i nie tylko) konserwatyzmu Szwajcaria. Ale wśród największych gospodarek tylko Kanada poszła tak daleko. Z drugiej strony wiele „złotych potęg” przez ostatnie 40 lat nie tknęło złotych rezerw. W tym gronie znalazły się Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Włochy.

Gdyby jednak władze Kanady zmieniły zdanie (lub gdyby Kanadyjczycy zmienili władze), to teoretycznie kraj jest w stanie w stosunkowo krótkim czasie odbudować rezerwy złota. W Kraju Klonowego Liścia wydobywa się ok. 150 ton złota rocznie. Dla porównania, polskie rezerwy złota wynoszą 102,9 tony, a produkcja kruszcu w KGHM-ie w 2014 r. wyniosła niespełna 3,6 ton.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 3 ~złotnik

a kto by nie sprzedał w dobie możliwości produkcji złota, a nie wydobycia... niedługo wartość będzie jak aluminium... diamenty też to samo.

! Odpowiedz
12 4 ~spekulant

Oczywiscie, że cena złota w dzisejszych czasach to spekulacja nic więcej, ale większość z Was tego nie kuma o co chodzi "lolololo" tylko, że takich nie kumających na świecie jest 95% a 5 % wie, że to spekulacja. Dlatego spekulantom to pasuje... Zastanówcie się po co Swiat miałby sie umawiać, że bogatszy ten kto ma więcej złota w "piwnicy" ?
Oczywiście samo w sobie jest tam coś warte, ale tylko tyle ile da kupujący, a nie ile żąda sprzedawca. Dla mnie sztaba złota o wadze 1kg jest warta powiedzmy 50 zł dlaczego bo fajnie wygląda jako ozdoba na meblu, pewnie znajdzie się ktoś kto powie, że da 70 zł i chce tą sztabe na swoim meblu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~MacGawer

To ile w takim razie jest warty złoty? 1/50 sztaby złota czy 1/70? I czy w/w dotyczy zlotego sprzed czy po denominacji?

! Odpowiedz
0 1 ~spekulant odpowiada ~MacGawer

Sam mi powiedz, bo parytet złota do waluty danego kraju juz nie istnieje - skonczył sie w 1974r.

http://portalwiedzy.onet.pl/29983,,,,parytet_walutowy,haslo.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/System_waluty_z%C5%82otej
http://rynekzlota24.pl/zloto-metale-szlachetne/system-waluty-zlotej/

! Odpowiedz
1 0 ~Fidessimusqwert

Węgiel po wydobyciu jest dobrem konsumpcyjnym, jego rezerwa spoczywajaca w ziemi moze stanowić lokatę kapitału. Uważam, że kopalnie mogą byc nawet z chondurasu ale wlasność złoża musi pozostawać u nas dajmy jako fundusz kapitałowy z 1/2 państwo reszta choć kto.

! Odpowiedz
2 8 ~midas

a komu sprzedali to zlotko ?

! Odpowiedz
13 5 ~lolololo

Frajerom

! Odpowiedz
0 7 ~pytanie odpowiada ~lolololo

nie przypuszczam zebys cosik kupił

! Odpowiedz
2 29 ~True

Amerykanie kompletnie nie przejmują się pieniądzem i złotem.Mają drukarki i jak maja ochotę to drukują miliony,miliardy ,biliony,tryliony.Ostatnio nawet tego nie robią i przestawiają zera w komputerach.Złota w fordzie Knox nikt od 60 lat nie widział na własne oczy.
Od czasu pierwszej wojny światowej kapnęli o co w tym wszystkim najważniejsze...
To lotniskowce ,kilkaset baz na całym świecie ,setki wojskowych satelitów na orbicie.
Rządzą i dzielą jak chcą.Wojny prowadzą za pomocą joystickiem i dronami. Jak fiknie Europa bo chcą pociągnąć rurociąg od Ivana to zamiesza kijem na Bliskim Wschodzie i dziesiątki milionów śniadych z tobołkami walą do nas.Jak Merkel nie chce finansować wojnę na Ukrainie czy Syrii to zapłacicie w inny sposów jak afera VW.Jedynie maja mores przed Putinem.Dlaczego? bo to jedyny gość z jajami w tym towarzystwie i też ma zawsze przy sobie kuferek a w nim knefelek w kolorze czerwonym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 6 ~lolololo

Dokladnie. Silna gospodarka i dobra armia. To jest to co czyni kraj wielkim. A nie jakies swiecidelka. Nawet jezeli nastapi globalny kryzys to usa straca na tym najmniej. Ich gospodarka jest tak czy siak najsilniejsza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 1,94% 1 536,80
2019-08-23 22:59:00
MIEDŹ -1,09% 5 632,50
2019-08-23 19:59:00
ROPA -1,52% 59,13
2019-08-23 22:59:00
SREBRO 2,23% 17,40
2019-08-23 22:59:00
PLATYNA 0,01% 860,25
2019-08-23 22:59:00

Znajdź profil