REKLAMA

Kanada sprzedała resztki złota. Królewski metal najdroższy od roku

Krzysztof Kolany2016-03-03 21:47główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-03-03 21:47
YAY Foto

Bank Kanady ogłosił sprzedaż ostatnich resztek królewskiego metalu. Tego samego dnia cena złota wyrażona w USD osiągnęła roczne maksimum.

Kanada jest drugim po Norwegii krajem rozwiniętym, który całkowicie pozbył się złota ze swoich rezerw walutowych. W marcowym sprawozdaniu kanadyjskiego ministerstwa finansów w rubryce „złoto” figuruje okrągłe zero.

„Rząd Kanady sprzedał 21.851 uncji złotych monet w lutowym okresie rozliczeniowym. Stan posiadania złota na 29 lutego wynosi 77 uncji” - czytamy w nocie wyjaśniającej do raportu o stanie rezerw walutowych.

W Kanadzie za zarządzanie rezerwami walutowymi odpowiada minister finansów i to sprawujący ten urząd Bill Morneau podjął decyzję o sprzedaży „barbarzyńskiego reliktu”. W dniu publikacji tego komunikatu złoto podrożało o 2,2%, do 1.267,80 USD za uncję, co było najwyższą ceną od lutego 2015 roku.

Lutowa wyprzedaż resztek złota z Banku Kanady jest konsekwencją zeszłorocznej zmiany władzy. Nowy rząd w grudniu sprzedał 1,278 tony kruszcu, a w styczniu kolejne 1,22 tony. W ten oto sposób już wcześniej śladowe rezerwy kanadyjskiego złota zostały wyprzedane praktycznie do zera. Kanada, która w połowie lat 60. XX wieku posiadała ponad tysiąc ton żółtego metalu, została kolejnym rozwiniętym krajem, który całkowicie pozbył się złota z rezerw walutowych. Inny tego typu przykład stanowi Norwegia.

Po zerwaniu wymienialności dolara na złoto w roku 1971 na istotną redukcję rezerw złota zdecydowało się kilka znaczących państw, m.in. Wielka Brytania, Holandia, a pod koniec XX wieku nawet słynąca z monetarnego (i nie tylko) konserwatyzmu Szwajcaria. Ale wśród największych gospodarek tylko Kanada poszła tak daleko. Z drugiej strony wiele „złotych potęg” przez ostatnie 40 lat nie tknęło złotych rezerw. W tym gronie znalazły się Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Włochy.

Gdyby jednak władze Kanady zmieniły zdanie (lub gdyby Kanadyjczycy zmienili władze), to teoretycznie kraj jest w stanie w stosunkowo krótkim czasie odbudować rezerwy złota. W Kraju Klonowego Liścia wydobywa się ok. 150 ton złota rocznie. Dla porównania, polskie rezerwy złota wynoszą 102,9 tony, a produkcja kruszcu w KGHM-ie w 2014 r. wyniosła niespełna 3,6 ton.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (94)

dodaj komentarz
~złotnik
a kto by nie sprzedał w dobie możliwości produkcji złota, a nie wydobycia... niedługo wartość będzie jak aluminium... diamenty też to samo.
~spekulant
Oczywiscie, że cena złota w dzisejszych czasach to spekulacja nic więcej, ale większość z Was tego nie kuma o co chodzi "lolololo" tylko, że takich nie kumających na świecie jest 95% a 5 % wie, że to spekulacja. Dlatego spekulantom to pasuje... Zastanówcie się po co Swiat miałby sie umawiać, że bogatszy ten Oczywiscie, że cena złota w dzisejszych czasach to spekulacja nic więcej, ale większość z Was tego nie kuma o co chodzi "lolololo" tylko, że takich nie kumających na świecie jest 95% a 5 % wie, że to spekulacja. Dlatego spekulantom to pasuje... Zastanówcie się po co Swiat miałby sie umawiać, że bogatszy ten kto ma więcej złota w "piwnicy" ?
Oczywiście samo w sobie jest tam coś warte, ale tylko tyle ile da kupujący, a nie ile żąda sprzedawca. Dla mnie sztaba złota o wadze 1kg jest warta powiedzmy 50 zł dlaczego bo fajnie wygląda jako ozdoba na meblu, pewnie znajdzie się ktoś kto powie, że da 70 zł i chce tą sztabe na swoim meblu...
~MacGawer
To ile w takim razie jest warty złoty? 1/50 sztaby złota czy 1/70? I czy w/w dotyczy zlotego sprzed czy po denominacji?
~spekulant odpowiada ~MacGawer
Sam mi powiedz, bo parytet złota do waluty danego kraju juz nie istnieje - skonczył sie w 1974r.

http://portalwiedzy.onet.pl/29983,,,,parytet_walutowy,haslo.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/System_waluty_z%C5%82otej
http://rynekzlota24.pl/zloto-metale-szlachetne/system-waluty-zlotej/
~Fidessimusqwert
Węgiel po wydobyciu jest dobrem konsumpcyjnym, jego rezerwa spoczywajaca w ziemi moze stanowić lokatę kapitału. Uważam, że kopalnie mogą byc nawet z chondurasu ale wlasność złoża musi pozostawać u nas dajmy jako fundusz kapitałowy z 1/2 państwo reszta choć kto.
~midas
a komu sprzedali to zlotko ?
~pytanie odpowiada ~lolololo
nie przypuszczam zebys cosik kupił
~True
Amerykanie kompletnie nie przejmują się pieniądzem i złotem.Mają drukarki i jak maja ochotę to drukują miliony,miliardy ,biliony,tryliony.Ostatnio nawet tego nie robią i przestawiają zera w komputerach.Złota w fordzie Knox nikt od 60 lat nie widział na własne oczy.
Od czasu pierwszej wojny światowej kapnęli o co
Amerykanie kompletnie nie przejmują się pieniądzem i złotem.Mają drukarki i jak maja ochotę to drukują miliony,miliardy ,biliony,tryliony.Ostatnio nawet tego nie robią i przestawiają zera w komputerach.Złota w fordzie Knox nikt od 60 lat nie widział na własne oczy.
Od czasu pierwszej wojny światowej kapnęli o co w tym wszystkim najważniejsze...
To lotniskowce ,kilkaset baz na całym świecie ,setki wojskowych satelitów na orbicie.
Rządzą i dzielą jak chcą.Wojny prowadzą za pomocą joystickiem i dronami. Jak fiknie Europa bo chcą pociągnąć rurociąg od Ivana to zamiesza kijem na Bliskim Wschodzie i dziesiątki milionów śniadych z tobołkami walą do nas.Jak Merkel nie chce finansować wojnę na Ukrainie czy Syrii to zapłacicie w inny sposów jak afera VW.Jedynie maja mores przed Putinem.Dlaczego? bo to jedyny gość z jajami w tym towarzystwie i też ma zawsze przy sobie kuferek a w nim knefelek w kolorze czerwonym.
~lolololo
Dokladnie. Silna gospodarka i dobra armia. To jest to co czyni kraj wielkim. A nie jakies swiecidelka. Nawet jezeli nastapi globalny kryzys to usa straca na tym najmniej. Ich gospodarka jest tak czy siak najsilniejsza.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki