Rosja i ASEAN na drodze do partnerstwa strategicznego

Zakończony w piątek w Soczi nad Morzem Czarnym szczyt Rosja-ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) stał się ważnym krokiem na drodze do partnerstwa strategicznego Rosji z tymi państwami - piszą rosyjskie media.

Władimir Putin, prezydent Rosji
Władimir Putin, prezydent Rosji (fot. Mikhail Metzel / FORUM)

Podkreślają, że w przyjętej na zakończenie dwudniowego szczytu deklaracji z Soczi nakreślono horyzonty i perspektywy rozwoju wzajemnie korzystnej współpracy w najróżniejszych dziedzinach - od gospodarki po sferę społeczną.

W skład ASEAN wchodzi 10 państw: Birma, Brunei, Kambodża, Filipiny, Indonezja, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia i Wietnam, których liczba mieszkańców to łącznie 600 mln ludzi, a łączne PKB to ok. 3,5 bln dolarów - przypomina TASS i podkreśla, że było to "najważniejsze wydarzenie międzynarodowe na terenie Federacji Rosyjskiej w roku 2016".

Rosyjskie media zwracają też uwagę, że był to szczyt jubileuszowy - Rosję z ASEAN od roku 1996 roku wiąże tzw. partnerstwo dialogu; wówczas utworzono prawne ramy współpracy.

Zabierając głos na konferencji prasowej na zakończenie szczytu Rosja-ASEAN prezydent Rosji Władimir Putin zaznaczył, że rozmowy Rosji i państw ASEAN przeszły pod znakiem pełnego zrozumienia i nie było żadnych rozbieżności.

"Kreml wykorzystał przyjazd liderów państw Azji Południowo-Wschodniej na szczyt jako sposobność do pokazania, że Rosja ma wciąż przyjaciół na arenie międzynarodowej, mimo iż jest ignorowana przez Zachód w związku z konfliktem na Ukrainie" - pisze Reuters i odnotowuje, że z tej okazji wypuszczono okolicznościową monetę (srebrną o nominale 3 rubli).

Agencja przypomina, że Rosja miała - również w Soczi - gościć w czerwcu 2014 roku przywódców siedmiu najbardziej wpływowych państw świata, do których grupy sama została przyjęta w roku 1998; grupa G7 przekształciła się wówczas w G8. Rosja została wykluczona z udziału w G8, gdy na wiosnę 2014 roku zaanektowała Krym; liderzy G7 zamiast w Soczi spotkali się wówczas we własnym gronie w Brukseli.

Od tamtej pory większość przywódców zachodnich trzyma się z dala od Rosji, lecz pojawiają się też pewne nieśmiałe oznaki odwilży - pisze Reuters i przypomina o niedawnej wizycie premiera Japonii Shinzo Abego w rezydencji prezydenta Putina w Soczi i o planowanym udziale premiera Włoch Matteo Renziego w forum ekonomicznym w Petersburgu.(PAP)

mmp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~fikumaku

Polska czeka co jankes kaze w koncu to nasz pan i zlodziej mnie zakosili 20 000 zl i 1000 pracownikom

! Odpowiedz
0 3 ~Tylko_pytam_76

Czy w ramach zemsty amerykanie zorganizują jakieś zamachy w państwach należących do ASEAN ?

! Odpowiedz
0 0 ~hela

Naloty dywanowe na Hanoi.... Doswiadczenie jest... I pare samolotów Indonezji jeszcze...

! Odpowiedz
0 4 ~plebs

hamburgery i Radziu beda mogli robic to w czym sa najlepsi czyli laske

! Odpowiedz
3 7 ~ona

nie zachod trzyma sie od rosji z daleka tylko bandyckie elity na polcenie usa tak robia. zdecydowana wiekszosc europejczykow chce miec przyjazne kontakty z rosja.

! Odpowiedz
4 5 ~maj

Jestem patriotom i jem japka i popijam cydrem, razem z mojom starom.... Putin pewnie jusz cierpi przez to bardzo.. I Azja mu nie pomoze, jesli Polacy nie dadzom Rosji japka i warzywa... A niech rombiom sady w Polsce, wazny patryjotyzm i UE

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil