WAŻNE

Rosja cofa część embarga spożywczego

2017-12-06 12:14
publikacja
2017-12-06 12:14

Rosja znosi od środy zakaz importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, wprowadzony z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF), podporządkowując się w tej kwestii decyzji WTO. Wieprzowina nadal jednak nie może być wwożona do Rosji na mocy embarga na żywność z Zachodu.

/ fot. Fotosmurf / YAY Foto

Jak poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rossielchoznadzor), od 6 grudnia tracą moc akty prawne zakazujące - ze względu na ASF - wwozu żywych świń i wieprzowiny z krajów UE do Rosji.

Rossielchoznadzor oświadczył, że na razie nie oczekuje pogorszenia się sytuacji w kraju, jeśli chodzi o ASF, ponieważ obowiązuje "zakaz polityczny na wwożenie tych produktów", tj. sankcje nałożone na żywność z krajów zachodnich.

Decyzja Rossielchoznadzoru oznacza dostosowanie stanowiska Rosji w tej sprawie do zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO). W lutym br. WTO oddaliła w postępowaniu odwoławczym sprzeciw Rosji wobec uznania za nielegalny jej zakaz importu świń i wieprzowiny z Unii Europejskiej.

Jednocześnie w Rosji obowiązuje, wprowadzony w sierpniu 2014 roku, zakaz sprowadzania z państw zachodnich większości importowanych stamtąd artykułów żywnościowych. Restrykcje te są odpowiedzią na sankcje, które Zachód zarządził wobec Moskwy w związku z jej rolą w kryzysie ukraińskim.

W 2013 na Rosję przypadała jedna czwarta całości unijnego eksportu świń i wieprzowiny, za co rosyjscy kontrahenci zapłacili 1,4 mld euro.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dyktator_kaczka
Mądrzy błędów niw powtarzają. Trzeba jak najszybciej znieść embargo nałożone na Rosję przez UE. To Rosja zniesie embargo na wiele produktów z UE. Nie trzeba powtarzać że to właśnie Polska, jako największy kraj Unii Europejskiej graniczący z Rosją, najwięcej traci na zakazie wwozu produktów rolnych do Federacji Mądrzy błędów niw powtarzają. Trzeba jak najszybciej znieść embargo nałożone na Rosję przez UE. To Rosja zniesie embargo na wiele produktów z UE. Nie trzeba powtarzać że to właśnie Polska, jako największy kraj Unii Europejskiej graniczący z Rosją, najwięcej traci na zakazie wwozu produktów rolnych do Federacji Rosyjskiej. Rosja to potężny rynek zbytu ponad 100 mln klientów. Rosja to rzetelny i terminowy płatnik. Każde restrykcje rzekomo wymierzone w Rosję, zawsze bardziej dotykają kraje mniejsze od Rosji niż Rosję. Dobre stosunki z Rosji to racja stanu dla każdego rozsądnego kraju w Europie i na świecie. Dobra współpraca gospodarcza, polityczna, kulturalna z Rosją to dobrobyt i umacnianie demokracji w Polsce.
tw-balbina
Mądrzy błędów nie powtarzają.Chyba aż nadto doświadczyli skutków negatywnego wpływu polityki na rynku Rosyjskim.Brak pewności co do przyszłości i ciągłe zamykanie i otwieranie się Rosjan na całe obszary wymiany gospodarczej powinno wiele nauczyć.Chyba warto przestawić się definitywnie na inne kierunki nawet kosztem Mądrzy błędów nie powtarzają.Chyba aż nadto doświadczyli skutków negatywnego wpływu polityki na rynku Rosyjskim.Brak pewności co do przyszłości i ciągłe zamykanie i otwieranie się Rosjan na całe obszary wymiany gospodarczej powinno wiele nauczyć.Chyba warto przestawić się definitywnie na inne kierunki nawet kosztem hipotetycznie mniejszych marży. Szczerze mówiąc nie wierzę aby większość polskich rolników była zdolna do takiego spojrzenia na tę sprawę.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki