REKLAMA

Rosja: Chodorkowski ponownie wśród najbogatszych według "Forbesa"

2016-04-14 10:25
publikacja
2016-04-14 10:25

Rosyjskie wydanie magazynu "Forbes" ogłosiło w czwartek ranking najbogatszych Rosjan, w którym po raz pierwszy od 2005 roku pojawił się założyciel koncernu Jukos Michaił Chodorkowski. Zajął on 170. miejsce, a jego majątek "Forbes" ocenił na 0,5 mld dolarów.

fot. Krystian Maj/FORUM / / FORUM

Pierwsze miejsce na liście 200 najbogatszych Rosjan zajmuje Leonid Michelson, współwłaściciel koncernu gazowego Nowatek. W marcu Michelson pojawił się w rankingu miliarderów amerykańskiego "Forbesa", plasując się najwyżej wśród Rosjan.

Według "Forbesa" źródłem dochodu Chodorkowskiego jest obecnie fundusz Quadrum Global, zarządzający aktywami o wartości 2 mld dolarów. Wśród nich są hotele na terytorium USA, biurowce w centrum Nowego Jorku i Londynu, centrum handlowe w Tbilisi i centrum logistyczne w pobliżu Kijowa.

W tegorocznym rankingu są też inni byli partnerzy Chodorkowskiego w Jukosie, wśród nich Płaton Lebiediew.

Jak przypomina portal RBK, Chodorkowski w 2004 roku otwierał "złotą setkę", czyli pierwszy ranking najbogatszych Rosjan opublikowany przez rosyjskiego "Forbesa". Jego majątek oceniano wówczas na ponad 15 mld dolarów. W momencie publikacji Chodorkowski był już aresztowany i w 2005 roku znalazł się w rankingu po raz ostatni, z majątkiem szacowanym na 2 mld dolarów. Na wolność założyciel Jukosu wyszedł pod koniec 2013 roku.

Chodorkowski w 2005 roku został skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy, gdy popadł w konflikt z prezydentem Władimirem Putinem; oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać opozycyjne partie.

Po aresztowaniu Chodorkowskiego jego koncern doprowadzono do bankructwa. Warta niegdyś 40 mld dolarów spółka została znacjonalizowana, a większość aktywów przekazano Rosnieftowi, koncernowi naftowemu kierowanemu przez Igora Sieczyna, jednego z najbliższych współpracowników Putina. Chodorkowski nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne.

W 2013 roku były szef Jukosu został ułaskawiony przez prezydenta Rosji i wyjechał za granicę. Pod koniec zeszłego roku sąd w Moskwie wydał decyzję o jego zaocznym aresztowaniu w związku ze wznowionym przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postępowaniem w sprawie zabójstwa z 1998 roku mera miasta Nieftiejugańsk, Władimira Pietuchowa. Według Komitetu w sprawie tej, w której w 2007 roku skazano dwie osoby (jednego z zastępców Chodorkowskiego oraz szefa służby bezpieczeństwa Jukosu), pojawiły się nowe dowody.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ lm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Ted
Najpierw kasę dostał od
Jelena za darmo a jak już miał to zaczął być moralnym sumieniem
Wyjątkowy palant
Ten chodorkovsky
~Ptv
Typowe myslenie biednego(zawistnego) robola - bogaty - nakraradl albo zyd ktory tez nakradl. Hahahaha
~spostrzegawczy
Widać jak na dłoni , że nie ma teorii spiskowej dziejów tylko jest spiskowa praktyka.
~dok
wroblowa dobrze o tym wiesz ze nie ma rosyjskiego forbsa tylko forbes jest amerykanski i tylko usa. po 2 chodorkowski jest zydem tak samo jak kasparov. to wlasnie takich mend szuka usa aby wetknac wszedzie gdzie mozliwe swoje szczurze ryje. szczekaczki zachodnich mediow dwoja sie i troja aby propaganda zachodnia a zwlaszcza usa miala wroblowa dobrze o tym wiesz ze nie ma rosyjskiego forbsa tylko forbes jest amerykanski i tylko usa. po 2 chodorkowski jest zydem tak samo jak kasparov. to wlasnie takich mend szuka usa aby wetknac wszedzie gdzie mozliwe swoje szczurze ryje. szczekaczki zachodnich mediow dwoja sie i troja aby propaganda zachodnia a zwlaszcza usa miala sie dobrze. i tak przegracie bandyci. to jest kwestia czasu.
~gość
przecież to żyd a nie Rosjanin
~dfd
na tej liście są sami swoi..nie ma ani jednego człowieka który dorobił się tak po prostu na własnym biznesie...mafia mafia politycy...
~aaaaa
Na tej liście jest choć jeden który dorobił się z pracy???
~66
Chodorkowski to chazarski żyd , który dorobił się [ okradł ] na milionach zwykłych szarych Rosjan .
~1984
zlecał też morderstwa. To prawdopodobnie słup mafii. Z resztą jak ktoś wierzy, że w upadającym kraju (Rosja początku lat 90) zupełny golec mógł się dorobić w krótkim czasie uczciwie 15mld, to jest po prostu niepełnosprawny umysłowo. Szokujące jest poparcie dla Chodorkowskiego na Zachodzie, wmawianie, że to uczciwy zlecał też morderstwa. To prawdopodobnie słup mafii. Z resztą jak ktoś wierzy, że w upadającym kraju (Rosja początku lat 90) zupełny golec mógł się dorobić w krótkim czasie uczciwie 15mld, to jest po prostu niepełnosprawny umysłowo. Szokujące jest poparcie dla Chodorkowskiego na Zachodzie, wmawianie, że to uczciwy biznesmen i demokrata.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki