REKLAMA

Rosati krytykuje NBP. "Skupił się na wspieraniu polityki rządu"

2021-07-22 14:25
publikacja
2021-07-22 14:25
Rosati krytykuje NBP. "Skupił się na wspieraniu polityki rządu"
Rosati krytykuje NBP. "Skupił się na wspieraniu polityki rządu"
/ Parlament Europejski

W ostatnich dwóch latach NBP skupił się na wspieraniu polityki rządu kosztem wzrostu inflacji i osłabienia złotego - powiedział w czwartek w Sejmie poseł Dariusz Rosati (KO). Henryk Kowalczyk z PiS przekonywał, że w średnim okresie inflacja zmieści się w widełkach celu inflacyjnego.

Rosati podczas sejmowej debaty nad sprawozdaniem z działalności NBP w 2020 r. przypomniał, że "art. 227 Konstytucji RP stanowi, iż NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza i utrzymanie stabilnego poziomu cen".

Jego zdaniem realizacja tych zadań wygląda "całkiem inaczej niż ta przedstawiona przez (Prezesa NBP - PAP) Glapińskiego".

"Po pierwsze, w ostatnich 2 latach poziom cen wzrósł o 8,2 proc. W 22 przypadkach na 24 miesięczne obserwacje inflacja utrzymywała się powyżej celu inflacyjnego. Tylko w ostatnim kwartale ceny rosły w tempie 4,5 proc. r/r" - mówił Rosati. Jego zdaniem "to nie są krótkookresowe odchylenia, tylko systematyczne przekraczanie celu".

W ocenie przedstawiciela KO "przez dwa lata NBP nie wykonywał zadania utrzymania celu inflacyjnego".

Rosati stwierdził również, że w okresie ostatnich 24 miesięcy polski złoty osłabił się w stosunku do głównych walut. "Wobec dolara amerykańskiego o 3 proc., euro - 8 proc., franka szwajcarskiego - o 10,5 proc., wobec funta brytyjskiego o ponad 12 proc." - wyliczał poseł KO. Jego zdaniem "NBP nie realizował więc konstytucyjnego obowiązku dbania o stabilność polskiego pieniądza", a ubiegłoroczne interwencje walutowe NBP doprowadziły do osłabienia kursu złotego, "co jest sprzeczne z celem i konstytucyjnym obowiązkiem NBP".

Według Rosatiego wskutek tych działań "siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spadła o ok. 250 zł, a przeciętnej emerytury o ponad 100 zł". Jego zdaniem w ciągu ub. roku dochody Polaków zostały uszczuplone o ponad 45 mld zł, a najwięcej straciły najmniej zamożne grupy.

Rosati zwrócił również uwagę, że w okresie ostatnich 18 m-cy "o prawie 50 proc. wzrosła podaż gotówki i pieniądza rezerwowego". Według niego to "najwyższy przyrost od 20 lat".

W opinii posła KO "NBP nie bierze pod uwagę szeregu ryzyk związanych z utrwaleniem się tych tendencji na rynku i utrwaleniem czynników popytowych".

"Wzrost wynagrodzeń o 10 proc. w skali roku - jak można nie traktować tego jako efektu polityki pieniężnej?" - pytał Rosati. "Rośnie też produkcja przemysłowa o 10 proc. rocznie. To nas powinno cieszyć, ale to tworzy określone presje na koszty, a kiedy brak siły roboczej, będziemy mieli do czynienia z przenoszeniem się wzrostu kosztów na ceny" - stwierdził.

W jego opinii "w ostatnich dwóch latach NBP skupił się na wspieraniu polityki rządu kosztem wzrostu inflacji i osłabienia złotego".

Jak podsumował "to moim zdaniem ewidentne naruszenie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków stojących przed bankiem centralnym. Klub KO będzie przeciwny przyjęciu informacji prezesa Glapińskiego" - powiedział Rosati.

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Henryk Kowalczyk (PiS) odpowiadając Rosatiemu zwrócił się do całego klubu KO: "wy byście chcieli, żeby na klamce pracodawców wisieli pracownicy pracujący za miskę ryżu".

Jak zapewnił, "my takiej polityki nie chcemy".

Zdaniem Kowalczyka "skuteczna pomoc finansowa podczas pandemii spowodowała, że wyszliśmy z kryzysu suchą nogą i to was boli" - powiedział, zwracając się do opozycji. "Inflacja faktycznie jest większa niż cel inflacyjny" - powiedział. "Średniookresowo jestem przekonany, że zmieści się w widełkach celu inflacyjnego" - dodał poseł PiS.

W czwartek w Sejmie odbywa się debata dotycząca sprawozdań z: wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium; przedstawionej przez Prezesa Rady Ministrów "Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2020 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego"; działalności Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku. (PAP)

autorka: Małgorzata Fraser

mfr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lukaszslask
Z Calym Szacunkiem.ale badzmy realistami,nie jestesmy super mocarstwem i gdyby nie te wszystkie fabryczki w Polsce,ktore eksportuja te towary to Euro Dolar bylby dzisiaj po 7-8 zl i ciekawe co byscie wtedy mowili.....Erdogan tez sie uniosl honorem i dzisiaj lira do dolara jest 1-8,a jeszcze niedawno byla 1-2........
lukaszslask
FED nie musi robic nic......nie porownuj Ich do Nas.....
lira lezy-Turcy chca dolara.....itd Wenezuela,Bialorus,Rosja,Brazylia itd itp
wiec ile by Fedzik nie nadrukowal chetni sie znajda,a kto chce zlotowki???
Chcesz Ukrainskie Hrywny??To Ci nadrukuja na Ukrainie,zamienisz z dolarow????
dager67
a co robi FED?jak działa? jakie ma cele?
demeryt_69
Gość ma coraz większe uszy - cyrk!
kimdzonk
bo to królik ! królik z zaczarowanego kapelusza ... osobiście tego królika pamiętam jak w latach osiemdziesiątych był szefem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR na warszawskim SGPiSie organizował wiece w aauli spadochronwej i walczył dzielnie o socjalizm .... a tu nagle ktoś go złapał za uszy wyciągnął z kapelusza bo to królik ! królik z zaczarowanego kapelusza ... osobiście tego królika pamiętam jak w latach osiemdziesiątych był szefem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR na warszawskim SGPiSie organizował wiece w aauli spadochronwej i walczył dzielnie o socjalizm .... a tu nagle ktoś go złapał za uszy wyciągnął z kapelusza i raz dwa trzy ... nie masz już komucha a masz POstępowego liberała i to takiego że ho ho, prawie że sam, mistrz Balcerowicz
krokus12
A Ty coraz mniejszy mózg to dopiero cyrk !
and00
Harvey Weinstein podobno zgwałcił wiele koniet
Weroniki nie musiał...
men24a
Gdyby NBP miałby być niezależny to ciemniaki z PiSu musiałyby przyznać Wincentemu vel Rostowskiemu że pinindzy mi ma a Tuskowi skazać miejsce gdzie miałby je wykopać.
kwiecien2021
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/461954,afera-tasmowa-w-rzadzie-sienkiewicz-rozmawia-z-belka-nagranie-i-stenogram.html
darius19
NBP tak jak NIK - organy konstytucyjne - powinien byc niezalezny. Chociaz, na razie, prowadzac ryzykowna gre z inflacja pieniadza - utrzymuje solidne dane gospodarcze. Ale czy tych sterydow nie za duzo?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki