REKLAMA

Ropa naftowa najtańsza od 17 lat

2020-03-18 18:11
publikacja
2020-03-18 18:11
fot. corlaffra / Shutterstock

W środę notowania ropy naftowej przełamały dołek ze stycznia 2016 roku i znalazły się na najniższym poziomie od niemal 17 lat. To efekt zamierania aktywności gospodarczej w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W ramach prób zatrzymania pandemii koronawirusa władze wstrzymują ruch lotniczy, zamykają granice, a w skrajnych przypadkach zabraniają ludziom wychodzić z domu. To przekłada się na gwałtowny i spadek zapotrzebowania na paliwa i w ślad za tym coraz niższe ceny ropy naftowej. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2020 r. globalne zapotrzebowanie na ropę spadnie o 480-730 tys. baryłek dziennie. Będzie to oznaczać pierwszy spadek światowego popytu od 2009 r.,

/ Bankier.pl

W środę o 18:09 baryłka ropy Brent kosztowała już tylko 25,36 USD i była najtańsza od kwietnia 2003 roku. Tylko dziś „czarne złoto” zostało przecenione o 12% i jest już o 62% (!) tańsze niż na początku roku. Amerykańska ropa WTI była wyceniana na 22,62 USD za baryłkę, co oznacza dzienny spadek o prawie 17%.

Ostatnie spadki ceny „czarnego złota” mają też związek m.in. z wypowiedziami saudyjskiego ministra energii, który ogłosił zwiększenie w najbliższych miesiącach eksportu do ponad 10 milionów baryłek. Ruch ten możliwy będzie m.in. dzięki większemu wykorzystaniu gazu w kraju, co uwolni kolejną porcję ropy. To kolejny rozdział zapoczątkowanej w pierwszej dekadzie marca wojny cenowej między Arabią Saudyjską a Rosją. Rynek ropy już dyskontuje to, co stanie się po 1 kwietnia, kiedy wygasną wcześniej obowiązujące limity produkcji OPEC+.

Tak drastyczna przecena ropy naftowej nie pozostaje bez wpływ na ceny paliw w Polsce. Według danych firmy e-petrol tylko w ciągu minionych kilku dni średnie ogólnopolskie ceny benzyny 95-oktanowej oraz oleju napędowego spadły o 21 i 22 groszy i wynosiły w środę 4,55 i 4,67 zł za litr. A to zapewne nie koniec obniżek. Już teraz ceny hurtowe w PKN Orlen wynoszą odpowiednio 2922 zł/m3 benzyny oraz 3213 zł/m3 oleju napędowego. Po doliczeniu VAT-u daje to odpowiednio 3,59 zł za litr benzyny oraz 3,95 zł za litr ON.

Po uwzględnieniu rozsądnej marży detalicznej można więc spodziewać się paliwa po ok. 4 zł/l. Rzecz jasna pod warunkiem, że ceny ropy nie zaczną rosnąć, a złoty przestanie osłabiać się względem dolara.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ajwaj
Najwieksze bóle maja kal-boje, lupki sie nie sprzedaja z wyjatkiem np. dla PISy.
Granica oplacalnosci przy 50-65 $ jest daleko od 23$. Plan Rosjan szybko sie spelnia :)

""Kevin Kramer, republikański senator z produkującego ropę ze stanu Dakota Północna, zaapelował do prezydenta Donalda Trumpa o nałożenie
Najwieksze bóle maja kal-boje, lupki sie nie sprzedaja z wyjatkiem np. dla PISy.
Granica oplacalnosci przy 50-65 $ jest daleko od 23$. Plan Rosjan szybko sie spelnia :)

""Kevin Kramer, republikański senator z produkującego ropę ze stanu Dakota Północna, zaapelował do prezydenta Donalda Trumpa o nałożenie embarga na dostawy ropy z Rosji, Arabii Saudyjskiej i innych państw OPEC za rzekome próby osłabienia produkcji ropy w USA.
"Zagraniczne mocarstwa wykorzystują sytuację koronaawirusową na całym świecie, aby zapełnić rynki (tanią ropą naftową - red.) i wyłączyć naszych krajowych producentów energii", pisze senator.


grzegorzkubik
Jak się tylko skończy obecny kryzys wirusowy to skorzystamy na tym. Już cena ropy jest dla nas zbawieniem. Do tego wzrośnie sprzedaż detaliczna. Markety sprzedały teraz masę zapasów. Ja widzę sporo pozytywów. tego kryzysu. Jeszcze moment i będzie fest wybicie dla naszej gospodarki.
plutarch
Niskie ceny ropy to dalsze grillowanie klimatu. Nie cieszyłbym się tak.
plutarch odpowiada plutarch
Ale, czy ja się dziwię, że mam więcej łapek w dół, niż w górę? Skąd! Przecież wiadomo, czyim żywotnym interesem jest ciągła sprzedaż paliw kopalnych.
shadow_xx
Grzesiu się teraz cieszy z niskich cen ropy, ale za chwilę będzie płakał...
Dlaczego Rosja akurat teraz weszła w wojnę cenową? W czasie kryzysu koronawirusa wydaje się to dobrym posunięciem. Stwierdzili, że mają duże zapasy ropy, mają niewielki dług, więc mogą pozwolić sobie na niską cenę ropy. Wykończą arabów,
Grzesiu się teraz cieszy z niskich cen ropy, ale za chwilę będzie płakał...
Dlaczego Rosja akurat teraz weszła w wojnę cenową? W czasie kryzysu koronawirusa wydaje się to dobrym posunięciem. Stwierdzili, że mają duże zapasy ropy, mają niewielki dług, więc mogą pozwolić sobie na niską cenę ropy. Wykończą arabów, którzy żyją tylko z ropy, wykończą USA, a sami zyskają monopol i będą mogli ustawiać ceny jakie tylko chcą. Teraz trochę stracą, a w przyszłości będą szejkami.
wtomek odpowiada plutarch
nie ma lepszego paliwa i nie będzie niż kopalne. Ludzie po filozofii lub naukach politycznych nigdy tego nie zrozumieją
wizytator
A goldmany twierdzą że to z powodu wirusa. I ani slowa o Rasyji i kartelu. Taki komunikat wydalili w sumie nie wiem dla kogo.
bialy_kruk
Ropa tańsza od wody?
Co to się porobiło na tym świecie.
plutarch
Zielony otarł się dziś o 80 rubli, pewnie jutro przebije.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki