REKLAMA
WEBINAR

Ropa drożeje o 7%. Czy OPEC jednak zetnie wydobycie?

2016-11-30 10:50
publikacja
2016-11-30 10:50

[Aktualizacja, godzina 17:40] Według napływających z Wiednia informacji kraje tworzące naftowy kartel osiągnęły porozumienie w sprawie nowych limitów wydobycia. W rezultacie notowania ropy Brent sięgnęły 51 USD za baryłkę po wzroście o ponad 7%.

Ropa drożeje o 7%. Czy OPEC jednak zetnie wydobycie?
Ropa drożeje o 7%. Czy OPEC jednak zetnie wydobycie?
fot. ingimage / / ingimage

Ministrowie krajów OPEC o 8:00 rano zebrali się na nieformalnym spotkaniu „ostatniej szansy”. Wcześniej nie udało się osiągnąć porozumienia, ponieważ Irak i Iran nie zgadzały się na obniżenie wydobycia.

Jednak w środę rano przedstawiciel Wenezueli poinformował, że Iran, Libia i Nigeria mają być wyłączone z planowanych cięć wydobycia. Minister ropy Iraku Jabbar al-Luaibi podał wcześniej, że jest zgoda ministrów na cięcie dostaw ropy przez kartel. Arabia Saudyjska miała zaoferować zmniejszenie własnej produkcji o pół miliona baryłek dziennie.

"Jesteśmy coraz bliżej końcowego porozumienia, ale jest jeszcze do uzgodnienia dużo ostatecznych warunków sprawiedliwego podziału cięć produkcji na każdy kraj. Mam nadzieję, że dzisiaj to zrobimy" - minister energii i przemysłu Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih.

W reakcji na doniesienia spływające z Wiednia kurs ropy naftowej szybko piął się w górę. O 13:05 baryłka ropy Brent była wyceniana na 51,08 dolarów, a więc o blisko 8% wyżej niż dzień wcześniej. We wtorek „czarne złoto” potaniało o ponad 3% po tym, jak pojawiły się spekulacje o braku porozumienia w OPEC.

Jak informuje Bloomberg, państwa należące do kartelu zdecydowały się ograniczyć wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie, do 32,5 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Oficjalny komunikat w tej sporawie powinniśmy poznać już niebawem.

KK/PAP/MŻ

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~Andy
Eee tam, zawsze 'deklaruja' a potem nie trzymaja sie uzgodnien. Kluczowe jest to czy wzrosnie popyt a gospodarka swiatowa dalej niemrawa
~as
Obyś miał rację, ja tez tak sądziłem. Ale kurs wali w góre jak szalony i to on zdeterminuje ceny paliw na najblizsze tygodnie (oj, szybko zareagują koncerny i stacje!).
~Andy odpowiada ~as
Kurs wali w gore, zaraz wlacza wydobycie szczelinowcy w US, zapasy pojda w gore imkurs spadnie. A potem sie okaze, ze kartel nie trzyma sie uzgodnien. Na pewno bedzie zmiennosc
~vacek
No to nasz rząd ma przesrane 500plus jak ropa będzie po 100 $ za baryłkę.
~as
No to za chwilę 5 zyla na stacjach. A to mendy...dwać te elektryki szybciej i faka pokazmy tym akbarom!
~None
Elektryk nic Ci nie da. W Portugalii już zapowiedziano, że ceny ładowania będą o 25% niższe niż cena benzyny. Więc elektryk do pełna będzie ok. 220zł
~Reporter
Dzisiaj nic na świecie nic nie funkcjonuje prawidłowo! Mamy same „interwencje jawne spekulanctwo” Nawet rządy nie działają jak potrzeba bo to zwykłe nierządy. Kuźwa a mnie w mojej naiwności marzy się w miarę normalny świat. Tak - człowiek to jednak wredna bestia, świat został opanowany przez bydło które wykształcił ruch Lewacko Dzisiaj nic na świecie nic nie funkcjonuje prawidłowo! Mamy same „interwencje jawne spekulanctwo” Nawet rządy nie działają jak potrzeba bo to zwykłe nierządy. Kuźwa a mnie w mojej naiwności marzy się w miarę normalny świat. Tak - człowiek to jednak wredna bestia, świat został opanowany przez bydło które wykształcił ruch Lewacko - Grender – Liberalny i przegryzł ziemię robak jabłko, nic dziwnego że obcy omijają szerokim łukiem planetę ziemia. Bo się obawiają żeby się draństwo we wszechświecie nie rozpleniło!
~sovieckijsoładat
no smatri, smatri i skażi gdie tu możet byt.... spirit?

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki