REKLAMA

Rodziny ofiar masakry w kościele w Charleston otrzymają 88 mln dolarów

2021-10-29 03:34
publikacja
2021-10-29 03:34
Rodziny ofiar masakry w kościele w Charleston otrzymają 88 mln dolarów
Rodziny ofiar masakry w kościele w Charleston otrzymają 88 mln dolarów
/ Reuters

Rodziny osób zabitych i ci, którzy ocaleli w strzelaninie w czerwcu 2015 roku w kościele episkopalnym w Charleston, w Karolinie Południowej otrzymają łącznie 88 mln dolarów. Nastąpi to w wyniku porozumienia z resortem sprawiedliwości, podało w czwartek radio publiczne NPR.

W uczęszczanym przez czarnoskórych wiernych kościele episkopalnym metodystów (Emanuel African Methodist Escopal Church) zginęło dziewięć osób w tym pastor. Ci, którzy przeżyli i rodziny zabitych oskarżyły w 2016 roku agencje federalne, że nie zapobiegły w nabyciu broni, przez skazanego wcześniej za przestępstwa napastnika Dylanna Roofa.

„Zaniedbania FBI pozwoliły Roofowi na zakup broni, której użył w ataku. W tym czasie prawo federalne zabraniało Roofowi posiadania broni palnej” – głosi m.in. pozew.

„Dla rodzin osób zabitych w strzelaninie przekazane kwoty wahają się od 6 mln do 7,5 mln dolarów na jedno roszczenie. W przypadku tych, którzy przeżyli, ugoda przewiduje 5 mln dolarów na jedno roszczenie" – podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według cytowanego przez NPR adwokata części ocalałych osób Andy'ego Savage'a jego klienci są zadowoleni z rozwiązania sprawy sądowej.

"Fundusze udostępnione tym rodzinom pomogą zaspokoić ich potrzeby materialne. (…) Utrata ich bliskich i ciągłe udręki psychiczne spowodowane przez żywe wspomnienia rasistowskiej rzezi rodzin i przyjaciół, nie mogą być złagodzone przez same pieniądze” – twierdzi prawnik.

Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych Merrick Garland podkreślił, że masowa strzelanina "była przerażającą zbrodnią nienawiści, która wywołała niezmierne cierpienie rodzin zmarłych ofiar i tych, którzy przeżyli."

"Od czasu strzelaniny Ministerstwo Sprawiedliwości starało się zadośćuczynić sprawiedliwości społeczności, najpierw poprzez oskarżenie o zbrodnię z nienawiści, a dziś poprzez rozstrzygnięcie roszczeń cywilnych" - dodał cytowany przez NPR Garland.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki