Rodziny osób zabitych i ci, którzy ocaleli w strzelaninie w czerwcu 2015 roku w kościele episkopalnym w Charleston, w Karolinie Południowej otrzymają łącznie 88 mln dolarów. Nastąpi to w wyniku porozumienia z resortem sprawiedliwości, podało w czwartek radio publiczne NPR.


W uczęszczanym przez czarnoskórych wiernych kościele episkopalnym metodystów (Emanuel African Methodist Escopal Church) zginęło dziewięć osób w tym pastor. Ci, którzy przeżyli i rodziny zabitych oskarżyły w 2016 roku agencje federalne, że nie zapobiegły w nabyciu broni, przez skazanego wcześniej za przestępstwa napastnika Dylanna Roofa.
„Zaniedbania FBI pozwoliły Roofowi na zakup broni, której użył w ataku. W tym czasie prawo federalne zabraniało Roofowi posiadania broni palnej” – głosi m.in. pozew.
„Dla rodzin osób zabitych w strzelaninie przekazane kwoty wahają się od 6 mln do 7,5 mln dolarów na jedno roszczenie. W przypadku tych, którzy przeżyli, ugoda przewiduje 5 mln dolarów na jedno roszczenie" – podało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Według cytowanego przez NPR adwokata części ocalałych osób Andy'ego Savage'a jego klienci są zadowoleni z rozwiązania sprawy sądowej.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
"Fundusze udostępnione tym rodzinom pomogą zaspokoić ich potrzeby materialne. (…) Utrata ich bliskich i ciągłe udręki psychiczne spowodowane przez żywe wspomnienia rasistowskiej rzezi rodzin i przyjaciół, nie mogą być złagodzone przez same pieniądze” – twierdzi prawnik.
Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych Merrick Garland podkreślił, że masowa strzelanina "była przerażającą zbrodnią nienawiści, która wywołała niezmierne cierpienie rodzin zmarłych ofiar i tych, którzy przeżyli."
"Od czasu strzelaniny Ministerstwo Sprawiedliwości starało się zadośćuczynić sprawiedliwości społeczności, najpierw poprzez oskarżenie o zbrodnię z nienawiści, a dziś poprzez rozstrzygnięcie roszczeń cywilnych" - dodał cytowany przez NPR Garland.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/wr/