REKLAMA

Robot zostanie policjantem w Dubaju

Marcin Hołubowicz2017-03-14 12:12redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-03-14 12:12

Robot zostanie wkrótce oficerem policji w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie stawiają na nowe technologie. Według planów w arabskiej metropolii 25 procent funkcjonariuszy mają stanowić roboty.

fot. / / Dubai Media Office

Nie, to nie fabuła filmu „Robocop”. Prawdziwy robot dołączy wkrótce do służby w dubajskiej policji. Jak na razie nie będzie jednak patrolować ulic i ścigać przestępców. Jego zadania będą bardziej bezpieczne. Robot ma udzielać informacji i służyć pomocą w jednym z komisariatów. Swoją pracę rozpocznie już w maju.

To nie pierwszy humanoid, który może zastępować człowieka w jego pracy, natomiast samo „zatrudnienie” robota do pracy w policji nie ma być jedynie chwytem reklamowym i ciekawostką, ale trendem. Abdullah Bin Sultan z dubajskiej policji – cytowany przez portal Gulf News – powiedział, że do 2030 r. roboty mają zastąpić około 25 procent funkcjonariuszy.

Plany są nawet bardziej ambitne, w przyszłości wybrane posterunki policji mają być pozbawione ludzkiego personelu, a na ulicach Dubaju mają się pojawić autonomiczne radiowozy. Tym samym za kilkanaście lat Dubaj może przypominać miasto rodem z filmów fantastyczno-naukowych. Oczywiście pod warunkiem, że plany faktycznie zostaną zrealizowane. Jedno jest pewne – przynajmniej przez jakiś czas Dubajowi nie zabraknie pieniędzy na te z pewnością spore wydatki.

Robotyzacja postępuje

Robot-policjant to nowość, ale maszyny coraz częściej są już w stanie zastąpić człowieka. W lutym głośno było o robocie, który dostał obywatelstwo Belgii oraz oficjalny akt urodzenia. Jego „rodzicami” zostali naukowcy z lokalnego uniwersytetu, a maszyna zaś również została zaprzęgnięta do pracy w charakterze recepcjonisty. Robot tego samego typu można także spotkać w kilku belgijskich szpitalach, gdzie służą jako źródło informacji.

Według ośrodka badawczego Reform, prawie 250 tysięcy brytyjskich urzędników mogłoby zostać zastąpionych przez roboty, ponieważ wykonują proste i powtarzalne czynności. Miałoby to zwiększyć wydajność sektora publicznego i zaoszczędzić pieniądze podatników.

Automatyzacja postępuje również w sektorze bankowym. Przykładem mogą być placówki Bank of America, gdzie nie znajdziemy ani jednego pracownika. Bank wciąż otwiera nowe, bezzałogowe oddziały.

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Piotr
Kto ma hajs ten się bawi...Bo jak to inaczej skomentować. Policjant który ma tylko udzielać informacji?? To co to za policjant....popierdułka. Co do obywatelstwa dla robota i aktu urodzenia to już totalny debilizm. W takim razie można się starać o akt urodzenia dla samochodu czy koparki później wziąć z nim ślub i brać zasiłek dla Kto ma hajs ten się bawi...Bo jak to inaczej skomentować. Policjant który ma tylko udzielać informacji?? To co to za policjant....popierdułka. Co do obywatelstwa dla robota i aktu urodzenia to już totalny debilizm. W takim razie można się starać o akt urodzenia dla samochodu czy koparki później wziąć z nim ślub i brać zasiłek dla bezrobotnych na ,,żonę" jakby coś z pracą nie szło... Śmiech na sali.
~Karbinadel
Też mi sensacja. W Polsce od dawna pracuje mnóstwo robotów, szczególnie w policji i urzędach. Tylko nasze są lepsze, bo z wierzchu wyglądają jak prawdziwi ludzie
~ehhhcozazjebanyswiat
zaczynam się bać... ja pierd... za kilka lat ludzie będą szukali normalnych krajów do mieszkania, nie widzę siebie gadającego z robotem policjantem, jak go przekupić? ;)
~Plk
Najpierw droidy później klony i gwiazda smierci
~Incognito
Islamizacja, robotyzacja -ciekawe co następne ?
~fgf
U nas kaczyzacja - kawalerowie z kotem, bez pracy całe życie, chrzest po 40tce i nienawiść i mściwość sercu. Czytajac komentarze na bankierze widać że już jest w zaawansowanej fazie.
~słoneczko odpowiada ~fgf
Masz na myśli Kaczora Donalda zwany Tuskiem ?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki