Rezerwy złota: Polska i świat [Infografika]

2019-07-15 05:39
publikacja
2019-07-15 05:39

Na początku lipca Narodowy Bank Polski zaskoczył ujawnieniem potężnych zakupów złota. Z tej okazji przygotowaliśmy infografikę dotyczącą rezerw kruszcu w Polsce i na świecie.

Przejdź do interaktywnej wersji infografiki

Narodowy Bank Polski w czerwcu dokonał największego jednorazowego zakupu złota w swojej historii, jednocześnie zapowiadając repatriację połowy polskich rezerw tego cennego kruszcu. To dobry moment, aby przyjrzeć się roli złota we współczesnym systemie finansowym.

Po co nam złoto? Dlaczego banki centralne trzymają złoto? Skąd banki centralne mają pieniądze? Ile jest złota w polskim złotym? Na te i inne pytania odpowiada główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany w tekście pt. "Po co banki centralne kupują złoto?".

MZ

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Po-co-banki-centralne-kupuja-zloto-7704043.html
Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
open_mind
Dlaczego ceny złota osiągnęły najwyższy poziom od 2013 r.
Gołębie wypowiedzi globalnych banków centralnych nie są jedynym powodem, dla którego złoto przekroczyło 1400 dolarów za uncję w tym tygodniu do poziomów, których nie było widać od długiego czasu ?

„Złoto to rynek globalny, a polityka monetarna
Dlaczego ceny złota osiągnęły najwyższy poziom od 2013 r.
Gołębie wypowiedzi globalnych banków centralnych nie są jedynym powodem, dla którego złoto przekroczyło 1400 dolarów za uncję w tym tygodniu do poziomów, których nie było widać od długiego czasu ?

„Złoto to rynek globalny, a polityka monetarna USA, choć ważna, nie jest jedynym czynnikiem napędzającym wyniki”
Na poziomie makroekonomicznym istnieje „połączenie wzrostu napięć geopolitycznych i bardziej akomodacyjnego nastawienia polityki pieniężnej zasygnalizowanego przez banki centralne, w tym [Europejski Bank Centralny] i [USA] Rezerwa Federalna], która obniża i obniży globalne stopy procentowe
Napięcia między USA a Chinami dotyczące polityki handlowej utrzymują się, ponieważ handlowcy oczekują oczekiwanego spotkania i postępów w kierunku rozwiązania sporu handlowego między prezydentem USA Donaldem Trumpem a chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Coś w tym jest bo Glapa z dwórkami złoto kupił ale czy dotrze ono do Polski a później nie zginie ? To osobny temat.
karbinadel
Koszty wydobycia od roku 2013 wzrosły znacznie bardziej niż cena metalu. Analitycy pasjonują się rekordami w perspektywie tygodni czy miesięcy, ale de facto ruchy na złocie w ostatnich kilku latach nie przekraczają 10 %
zbyszek_ odpowiada karbinadel
pazdziernik '18 : 1200 , obecnie 1400 to daje: 16% w 9 miesiecy.
marekrz
Szykuje się program "sztabka+"
open_mind
To pewnie Bruksela na tą złotą wieść zastopuje wszystkie dopłaty. Tylko my będziemy dopłacać na Brukselę.
talmud
nie tylko panicznie boja sie wielkiego brata ale jest zakazane inwestowanie w zloto bo by wywrocilo istniejacy system & pograzylo $$$ - cena zlota & ropy jest scisle kontrolowana przez wall street & fed......tylko chinczycy moga to zmienic ale oni chca jak najmniej stracic z gor makulatury ktora obracaja.......
jes
Kopiuj-wklej. Napisz do centrali w Moskwie by chociaż troszkę zmodyfikowali twój tekst.
open_mind odpowiada jes
Jestem dumny że jestem bezmyślnym Trollem w rekach propagandy – Tak pisz będzie prościej dla ciebie.
sel
Zadziwiające jest , że w dzisiejszym świecie mega dodruków papierów bez żadnego pokrycia w realnym majątku , dalej można kupić realne złoto i srebro gdy papierów jest sto razy więcej.. ?aż tak wszyscy się boją wielkiego brata?
open_mind
Nie, ludzie się zatracili i zadłużyli na badziewi-owe gadgety oraz produkty ponad ich stan. A propaganda dodruku kolorowej kokieterii uwiodła ludzkość. I to się właśnie kończy gdzie na giełdach zła wiadomość to impuls do zakupu akcji. Stwierdzenie że świat zwariował jest jak najbardziej na miejscu. Ps. Jestem bardzo Nie, ludzie się zatracili i zadłużyli na badziewi-owe gadgety oraz produkty ponad ich stan. A propaganda dodruku kolorowej kokieterii uwiodła ludzkość. I to się właśnie kończy gdzie na giełdach zła wiadomość to impuls do zakupu akcji. Stwierdzenie że świat zwariował jest jak najbardziej na miejscu. Ps. Jestem bardzo zniesmaczony gdy widzę w USA „element” pomykający w furach po 50 70 tysięcy dolarów. (bez wkładu własnego i jeszcze płacą za ciebie pierwszy podatek a pierwsza spłato po 6 -12 miesiącach to jest chore.) Raz że to nie pasuje do ich stanu społecznego dwa że nabili tym samy ceny pod sufit. A ja który mógłbym sobie na to pozwolić pomykam 15 letnim ale solidnym SUV i obserwuję kiedy to padnie i fury stanieją.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki